روحانی : گرجستان می‌تواند کریدور مبادلات ایران با کشورهای حوزه دریای سیاه باشد

رییس جمهوری در تماس تلفنی نخست وزیر گرجستان ضمن استقبال از گسترش و تعمیق همکاری های تهران – تفلیس، تصریح کرد: باید همکاری های اقتصادی و فرهنگی ایران و گرجستان در مسیر منافع دو ملت بیش از پیش مستحکم شود.

 حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر دوشنبه در گفت و گو با "گنورگی کویر یکاشویلی" با تشکر از تبریک وی به مناسبت موفقیت در مذاکرات هسته‌ای و اجرای رسمی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام )، گفت: موفقیت مذاکرات هسته‌ای و نتایج آن، یک پیروزی بین‌المللی برای دیپلماسی بود. 
رییس جمهوری در ادامه به فعال شدن کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور اشاره و اظهار کرد: ظرفیت‌های فراوانی برای همکاری وجود دارد و اجرایی و عملیاتی شدن توافقات کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان، از جمله لغو روادید میان دوکشور، می‌تواند سطح همکاری‌های مشترک را گسترش دهد. 
روحانی با اشاره به اینکه گرجستان می‌تواند کریدور مبادلات ایران با کشورهای حوزه دریای سیاه باشد، گفت: موقعیت جغرافیایی و امکانات گسترده مشترک، زمینه های مناسبی را برای همکاری‌های چند جانبه فراهم کرده است. 
نخست وزیر گرجستان نیز در این تماس تلفنی با تبریک اجرای رسمی برنامه جامع اقدام مشترک و رفع تحریم‌ها، گفت: اجرای برجام نه تنها در راستای منافع ایران بلکه به نفع کل منطقه و جهان، از جمله گرجستان است. 
"گنورگی کویر یکاشویلی" با تاکید بر ضرورت اجرایی و عملیاتی شدن توافقات کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، گفت: یکی از این توافقات لغو روادید میان دو کشور بود که این امر می‌تواند باعث تقویت همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی دو کشور شود. 
وی تصریح کرد: اطمینان می‌دهم که آماده آغاز فصل جدیدی از روابط هستیم. گرجستان آمادگی دارد در همه عرصه‌ها به ویژه اقتصادی همکاری‌های خود را با جمهوری اسلامی ایران گسترش دهد و فصل تازه‌ای را در همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی بگشاید. 
نخست وزیر گرجستان با اعلام اینکه "در آینده نزدیک به ایران سفر خواهم کرد"؛ همچنین بار دیگر از دکتر روحانی برای سفر رسمی به تفلیس دعوت کرد. 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.