موگرینی از سعودی‌ها تشکر و از ایران انتقاد کرد!

روزنامه عکاظ چاپ عربستان سعودی در شماره امروز خود در اینترنت نوشت: «فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در گفتگو با این روزنامه از نقش عربستان سعودی برای حل بحران سوریه تمجید کرده و سیاست ایران را به مانع تراشی در (گفتگوهای) ژنو ۳ متهم کرده است.»

این روزنامه نوشت: وی گفت اتحادیه اروپا با اتکا به سیاست آرام سازی، سعی در ایجاد توافق میان همه طرف‌ها برای بازگشت به مذاکرات درباره سوریه دارد. موگرینی بر اهمیت مشارکت اروپا و عربستان سعودی در «جنگ با تروریسم» تاکید و تصریح کرد عربستان سعودی در حفظ امنیت و ثبات منطقه نقش اساسی ایفا می‌کند! وی هشدار داد که هرگونه خطری در منطقه تهدیدی برای کشورهای عضو اتحادیه اروپاست.
موگرینی افزود: در نشست اخیر وزرای خارجه اتحادیه اروپا در آمستردام، بحران سوریه و تحقق امنیت وصلح در منطقه خلیج (فارس) بررسی شد. در آینده نیز شاهد برگزاری دیدارهای مسئولان اروپایی با مسئولان سعودی و همچنین مسئولان کشورهای عربی حوزه خلیج (فارس) خواهیم بود.
موگرینی درباره بحران سوریه گفت: از پیشنهادهای مطرح شده در ژنو درخصوص این مسئله که بر حفظ موجودیت سوریه و وحدت و یکپارچگی این کشور و همچنین آتش بس و جنگ با داعش و القاعده و کاهش رنج ملت سوریه تمرکز دارد، حمایت می‌کنیم.
این روزنامه در ادامه نوشت: موگرینی از اینکه عربستان سعودی میزبان طیف‌های مختلف مخالفان (به اصطلاح) میانه رو سوری است، قدردانی کرد و گفت این موضوع زمینه را برای برگزاری کنفرانس ژنو۳ فراهم کرد و سنگ بنای ادامه گفتگو‌ها برای حل و فصل مسالمت جویانه بحران سوریه خواهد بود.
به نوشته عکاظ، موگرینی درباره نقش ایران و میزان تاثیر آن در ممانعت از حل و فصل سیاسی بحران سوریه و چند درگیری دیگر در منطقه گفت: اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهد که به جای مقابله برای تحقق اهداف مطلوب در سیاست‌های امنیتی و صلح، راه همکاری را در پیش گیرد!
وی با مطرح کردن ادعاهای بی‌اساس درباره کشورمان گفت: این رفتار‌ها موجب می‌شود منطقه و جامعه بین المللی با چالشهایی روبرو شود که حاصل آن جنگ داخلی و درگیری خواهد بود.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: نشست مونیخ فرصتی شبیه به نشست وین فراهم خواهد کرد تا (اعضای دائم شورای امنیت و آلمان) درباره بحران سوریه و آمادگی‌ها برای از سرگیری نشست ژنو ۳ در تاریخ ۲۵ فوریه رایزنی کنند.
موگرینی در پاسخ به پرسشی درباره دیدگاه اروپا درباره موضوع لیبی گفت: اروپا متعهد به حمایت از دولت وفاق لیبی است تا راه حلی سیاسی حاصل، ضامن حفاظت از این کشور و نابودی فعالیت سازمان‌های تررویستی باشد.
وی درباره بحران آوارگان به ویژه آوارگان سوری گفت: اروپا و ترکیه در خصوص مسئله آوارگان و حل بحران سوریه گفتگو می‌کنند و اتحادیه اروپا خواستار پشتیبانی از گفتگوهای دیپلماتیک در سطح بلند پایه با آنکارا در چارچوب تلاش‌ها برای دستیابی به راه حل سیاسی برای بحران سوریه و حل بحران آوارگان و پایان دادن به رنج مردم سوریه در مرزهای ترکیه است.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخشی دیگر از اظهاراتش تصریح کرد: اتحادیه اروپا سعی در از سرگیری مذاکرات اسرائیل و فلسطینی‌ها دارد و متعهد به اعلام تشکیل کشور فلسطین با حاکمیت مستقل و توانمندی برای حیات در کنار اسرائیل است.
این در حالیست که مقامات کشورمان بارها بر حل دیپلماتیک و صلح‌آمیز بحران سوریه تاکید کرده و خواستار برقراری آتش بس در این کشور شده‌اند.

 
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.