اعلام جرم علیه اختاپوس‌های خودروسازی؛ وزرا هم به نفع آن‌ها عمل می‌کنند!

یک کارشناس حوزه خودرو معتقد است که وزرای کشور به نفع اختاپوس‌های صنعت خودروسازی عمل میکنند.

یک کارشناس صنعت خودروسازی به تجارت‌نیوز گفت: وجود فساد در صنعت خودروسازی ایران نکته‌ای مسلم است. به همین دلیل هم مسئولان کشور وزارت صنعت را مورد نقد قرار می‌دهند. با این حال انتظار می‌رود علاوه بر هشدار و نقد، اقدام قضائی هم صورت بگیرد.

اختاپوس‌های خودروسازی چه کسانی هستند؟

فرید زاوه در پاسخ به این پرسش که چه کسانی اختاپوس‌های خودروسازی ایران هستند توضیح داد: اکنون شاهد تسلط کارتل‌ها بر صنعت خودروسازی ایران هستیم. کارتل‌ها یا اختاپوس‌ها همان کسانی هستند که از اوایل دهه ۸۰ به این صنعت نفوذ کرده‌اند. آن‌ها ظاهرا در مشاغل بی‌ربطی هستند، اما در اتفاقات کلان کشور نقش دارند.

او افزود: امروز برخی از این کارتل‌ها لباس دانش‌بنیان به تن کرده‌اند. قبلا هم با عناوین دیگری شناخته می‌شدند. امروز چه کسانی مخالف واردات کالا به کشور هستند؟ چه کسانی به مقامات کشور گزارش‌های نادرست می‌دهند؟ دقیقا همان‌هایی که طرفدار پیش‌فروش کالا هستند و برای حق مردم طرح قرعه‌کشی می‌گذارند کارتل یا اختاپوس خودروسازی شناخته می‌شوند.

وی همچنین تشریح کرد: اکنون وقت آن است که علیه این افراد اعلام جرم شود. این اختاپوسی است که می‌توان هر پای آن را در یک نهاد خصولتی و فرادولتی مشاهده کرد. پس از هشدار جدی مقام معظم رهبری هم هیچ یک از تولیدکنندگان حاضر به عذرخواهی از مردم نشدند.

تولید خودرو به ۱ میلیون دستگاه هم نمی‌رسد

زاوه همچنین درباره رسیدن به تولید سه میلیون دستگاه در سال گفت: این طرح از دولت‌های قبل به جا ماند. وزرای وقت نیز به نفع کارتل‌ها و اختاپوس‌های خودروسازی عمل می‌کردند.

او اضافه کرد: به دلیل بالابودن اعداد مطرح‌شده، مسئولان دولت جدید نیز بر اجرای آن تاکید می‌کنند. این در حالی است که گذشته از مشکلات داخلی، امروز جهان با بحران تولید چیپ مواجه است. حال مشخص نیست کشوری که برای فروش خودرو، قرعه‌کشی برگزار می‌کند، چطور می‌خواهد تولیدش را چند برابر کند. بعید است خودروسازان بتوانند تیراژ تولید را تا ۱۴۰۴ به یک میلیون دستگاه برسانند.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.