فتح ۲۵ روزه اروپا توسط ارتش سرخ!

می گویند روسها از پس ارتش اوکراین برنیامده اند لذا جنگی که پیش بینی می شد یک هفته ای تمام شود، به هفته چهارم کشیده شده است!

بهزاد اتابکی، تحلیلگر نظامی نوشت:

می گویند روسها از پس ارتش اوکراین برنیامده اند لذا جنگی که پیش بینی می شد یک هفته ای تمام شود، به هفته چهارم کشیده شده است!

براستی ارتش اوکراین در چه سطحی است؟

به عنوان یک مطلع نظامی باید بگویم که روسها دقیقا آمار ارتش اوکراین را داشته و دارند. اوکراین بزرگترین پایگاه نظامی اتحاد شوروی و اولین جمهوری در خط مقدم نبرد پیمان ورشو بود.

بعد از استقلال اوکراین آنقدر توپ و تانک و نفربر داشت که حتی روسیه سر نخواستن آنها دعوا داشت.

برای مثال ارتش اوکراین تعداد ۲۵۰۰ هویتزر ۱۲۲ م م، ۹۵۰ هویتزر غولپیکر ۱۵۲ م م و ۱۲۰۰ کاتیوشا، ۱۸۰ قبضه هویتزر وحشتناک ۲۰۳ م م، ۱۵۰۰ عراده توپ مستقیم زن۸۲ و ۱۰۰ م م و ۱۲۵ م م، بیش از ۱۵۰۰ تانک تی ۷۲ و ۴۰۰ تانک تی ۸۴، ۱۵۰ تانک تی ۹۰ و ۶۰۰۰ نفربر بی ام پی ۱و ۲۰۰۰ نفربر بی ام پی ۲ را فقط در انبارهای خود دارد …

صنایع عظیم هواپیما سازی آنتونوف که بزرگترین صادر کننده هواپیماهای ترابری در شرق است در اوکراین است …

حدود یکصد سکوی پرتاپ موشک ۳۰۰ م م اسمرچ داشته و جالب است بدانید اوکراین سیستم پدافند بسیار مدرن S300 را بنام ویلخا در کشور خود تولید می نماید ….

ارتش اوکراین قبلا مجهز به ۳۰۰ فروند موشک فوق پیشرفته دوش پرتاب ضد تانک جاولین آمریکایی بود که با ارسال ۲۰۰۰ فروند جدید از سوی ناتو عملا برای هر تانک مسکو، ۴ جاولین و ۵ فروند موشک انداز بسیار دقیق دوش پرتاب ان لاو در اختیار دارد ….

و اما طرف دیگر یعنی ارتش سرخ با تیزبینی دقیق، هنوز هیچ سلاح جدیدی را به میدان نیاورده است و چشمان منتظر غربیها را در حسرت گذاشته است، تمامی شلیکهای زمین به زمین توسط موشک غولپیکر و بسیار دقیق (اسکندر) با برد ۳۰۰ ک م انجام شده که تولید سال ۱۹۹۰ در اتحاد شوروی سابق بوده است …

ساده انگاری ست که باور کنیم ارتش سرخ با تمام قوا به میدان آمده و بررسیها نشان می دهد روسها سلاحهای پیشرفته خود را رو نکرده و بنظر می رسد استفاده از سیستمهای جدید خود را برای وقتی دیگر گذاشته است …

روسها خالق بسیاری از تکنیکهای جدید در امر اختلال الکترونیکی و رادار و استفاده از سلاح وحشتناک و بسیار مخرب لیزر هستند که تاکنون هیچ مورد از کاربرد این سلاح ها مشاهده نشده و این مهم باعث حیرت و سردرگمی غربیها شده است!

واقعیت این است که ارتش سرخ، استراتژی دست روی ماشه با احتیاط را انتخاب کرده و تمرین می کند و تمام سعی اش بر این است که با حداقل تلفات غیر نظامیها، کارش را در اوکراین به پایان برساند ولی غربیها خوب می دانند که ارتش سرخ، ارتش (بکوب و برو) است و تحمل نظامی روسها در حال سر رفتن است و اگر هر چه زودتر مذاکرات دو کشور به نتیجه نرسد، هیچ بعید نیست که حوصله فرماندهان روسی از تساهل و تسامح به سر برسد و روش دیگری را برای حل چند روزه جنگ بکار بگیرند …

همان توجیهی که ارتش آمریکا با توسل به (تاکتیک جلوگیری از تلفات بیشتر طرفین ) دست به بمباران وحشیانه هیروشیما و ناگازاکی در جنگ دوم جهانی زد.

فراموش نکنیم که مراکز تحقیقات نظامی جهان، برآورد کرده اند که ارتش سرخ با ظرفیت کامل خود، می تواند حداکثر ۲۵ روزه، کل خاک اروپا (بغیر از انگلستان) را تصرف کند!

* تحلیلگر نظامی
مدرس سابق دانشکده توپخانه و موشکها
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.