آمار فوتی‌های تصادفات نوروز ۱۴۰۱

پلیس راهور ناجا از مرگ ۷۴۶ نفر در سوانح جاده‌ای تعطیلات نوروز خبر داد

سرهنگ عین‌الله جهانی در نشست خبری عملکرد ستاد مرکزی هماهنگی که با حضور معاونان وزارت راه و شهرسازی، معاون وزارت کشور، رییس سازمان اورژانس و جمعیت هلال‌احمر برگزار شد، آمار آمارجانباختگان سوانح جاده‌ای در تعطیلات نوروز را ۷۴۶ نفر اعلام کرد و در این باره گفت: با وجود اینکه تردد جاده ای بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است اما آمار جانباختگان نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، ۲۶ درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه آمار پلیس درباره تصادف مربوط به سر صحنه نمی‌شود، بلکه از سامانه جامع ستاد ناجا استخراج شده است که بعد از صحنه و ورود پرونده به کلانتری و مراجع قضایی ثبت می‌شود گفت: طبیعتاً پزشکی قانونی آماری که می‌دهد می‌تواند افزایش داشته باشد،‌ ولی آمار سامانه ستاد ناجا نزدیک‌ترین آمار به پزشکی قانونی است.

سرهنگ جهانی ادامه داد: تصادفات درون‌شهری در نوروز امسال به نسبت مدت مشابه گذشته ۵۰ درصد و سوانح جاده‌ای برون‌شهری ۱۵ درصد کاهش داشته است.

معاون اجتماعی و فرهنگی پلیس راهور ناجا  افزود: بیشترین علت تصادف‌ها، بی‌توجهی به جلو، سرعت غیرمجاز و سبقت غیرمجاز بوده است. واژگونی خودرو نیز ۳۰ درصد سوانح جاده‌ای را به خود اختصاص داده و چهارمین علت تصادف‌ها بوده است.

به گفته او، در این مدت، ۳۵ هزار وسیله نقلیه توقیف شده‌اند که از سه ساعت تا پایان تعطیلات متناسب با نوع تخلف آن‌ها بوده است.

او با اشاره به شرایط ویژه امسال با وقوع برودت هوا که باعث شد محورهای جنوبی با سفرهای بیشتری  مواجه شوند و از طرفی ماه رمضان که میل به سفر در نوروز را افزایش داد، گفت: در نوروز امسال ترددهای جاده‌ای بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته که در مقایسه با سال ۹۹ حدود ۲۴۰ درصد رشد داشته و در مقایسه با نوروز سال ۹۸، ۲۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بنابر اعلام معاون اجتماعی و فرهنگی پلیس راهور ناجا، مازندران و گیلان،‌ خراسان رضوی، اصفهان، فارس، هرمزگان و همدان بیشترین تردد جاده‌ای را به خود اختصاص داده‌اند و بیشترین خروجی خودروها نیز به استان تهران اختصاص داشته است.

به گفته سرهنگ جهانی، از ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ تا ۱۳ فروردین‌ماه، بیش از پنج میلیون و ۵۰۰ خودرو با پلاک و تلفن همراه با پیش‌شماره تهران در نوروز از این استان خارج شده‌اند که این آمار بی‌سابقه‌ای بوده است.

او همچنین اظهار کرد: در حوزه راهیان نور تا الان مورد تصادفی به پلیس گزارش نشده است.

معاون اجتماعی و فرهنگی پلیس راهور ناجا همچنین درباره پیامکی که پیش از آغاز تعطیلات نوروز برای حدود دوهزار راننده با هشدار به آن‌ها به عنوان راننده پرخطر فرستاده شد،‌ توضیح داد: بعضی‌ها شکایت می‌کردند که پرخطر نیستند، اما در بررسی مشخص می‌شد که رانندگانی که این پیامک را دریافت کرده‌اند در یک سال گذشته، یک مورد از تخلفات ۲۰ گانه را انجام داده‌اند، بنابراین از نظر پلیس راننده پرخطر محسوب می‌شدند. فرستادن آن پیامک در کاهش سوانح جاده‌ای بسیار تاثیرگذار بود.

سرهنگ جهانی همچنین گفت: پلیس برای رانندگان بدون تخلف و تصادف، جایزه تعیین کرده است که از طریق قرعه‌کشی این رانندگان را انتخاب می‌کند.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.