پلنگ بیهوش شده در منطقه گردشگری تنگه مهریان یاسوج تلف شد

پلنگ بیهوش شده در منطقه گردشگری تنگه مهریان یاسوج تلف شد.

به نقل از مهر، رئیس اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد از تلف شدن پلنگ زخمی منطقه گردشگری تنگ مهریان خبر داد و گفت: پس از شلیک موفق دارت و بیهوش کردن پلنگ، متأسفانه به دلیل جراحت ناشی از گلوله اسلحه تفنگ از نوع ساچمه زنی که از قبل به پلنگ اصابت کرده بود، ریکاوری موفقیت آمیز نبود و پلنگ پس از نزدیک به ۲ ساعت تلاش غروب دیروز جمعه تلف شد.

هادی سینایی به تشریح موضوع پرداخت و تصریح کرد: پس از تماس تلفنی دو نفر از باغداران تنگ مهریان در حاشیه رودخانه و در منتهی الیه مرز منطقه حفاظت شده و آزاد، مبنی بر حمله یک قلاده پلنگ زخمی به دو کارگر پاکبان باغ، مأمورین یگان حفاظت محیط زیست اداره کل و شهرستان با تجهیزات کامل بیهوش کننده حیات وحش به همراه دامپزشک به محل اعزام شدند.

سینایی افزود: مسئول باغ گردشگری به مأمورین محیط زیست گفت: پلنگ زخمی که از ناحیه راست بدن دچار خون ریزی شدید بود به دو کارگر باغ که مشغول جمع آوری زباله بودند حمله کرده، اما به دلیل سر و صدا خوشبختانه نتوانست به کارگران آسیبی برساند و پس از ناکامی به سمت پایین دره حرکت کرد.

سینایی گفت: در همین راستا خانواده‌ای که خود را در ماشین محبوس کرده بودند به محض مشاهد مأمورین از ماشین پیاده شده و گفتند: قصد داشتیم ساعتی را در کنار رودخانه سپری کنیم، اما به محض حضور، مشاهده کردیم در باغ تفریحی روبه رو، پلنگی دارد به سمت ما می‌آید، از ترس پا به فرار گذاشتیم و خود را در ماشین محبوس کردیم تا آسیبی به ما نرساند.

وی گفت: اکیپ حاضر در صحنه با اطمینان از صحت و سقم گزارش، موضوع را با تیم بیهوش کننده از شیراز در جریان گذاشته و شرایط توپوگرافی منطقه‌ای که پلنگ در آن احتمال داشت مخفی شده باشد را شرح دادند، اما تیم شیراز پس از شنیدن شرایط، به دلیل تراکم بالای درخت و درختچه در محل، محیط آزاد و غیر قابل پیش بینی رفتار آن و همچنین عصبانیت زیاد پلنگ به دلیل زخم و جراحتی که از قبل برداشته بود، شرایط را سخت ارزیابی کردند که تیم حاضر در صحنه منتظر نمانده و کار خود را آغاز کردند.

مدیر روابط عمومی محیط زیست استان گفت: با همه این اتفاقات و سختی شرایط کار، تیم حاضر در محل با نظارت دامپزشک موفق شدند با شلیک ۲ دارت با «داروی مخصوص بیهوش کردن حیات وحش» پلنگ را بیهوش و آن را فوراً به آزمایشگاه اداره منتقل نمایند.

رئیس اداره روابط عمومی تصریح کرد: تا نزدیک به ۲ ساعت حیوان در شرایطی که نبض و تپش قلب داشت در اداره کل زنده بود، اما متأسفانه به دلیل جراحت بالا و خون زیادی که قبلاً از پلنگ رفته بود ریکاوری نشد و پلنگ ماده حدود۳ ساله تلف شد.

وی گفت: معاینه بالینی لاشه توسط دامپزشک نشان داد، پلنگ ساعت‌ها قبل که زخم آن هنوز تازگی داشت از ناحیه پهلوی راست مورد اصابت گلوله چهار پاره قرار گرفته بود و خون ریزی داخلی مرگ آن را رقم زد.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.