شرط عدم حمله ایران به اقلیم کردستان عراق اعلام شد

دومین نشست خبری وزیر خارجه کشورمان بعد از ظهر چهارشنبه ۲ آذرماه ۱۴۰۱ برگزار شد.

حسین امیرعبداللهیان در دومین نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی اظهار کرد: علیرغم جنگ ترکیبی و شناختی ایجاد شده علیه کشور در این مدت نه تنها مراجعات ایرانیان به سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های کشور در خارج  کم نشده بلکه شاهد رشد مراجعه ایرانیان در خارج از کشور به این مکان‌ها برای پیگیری امور کنسولی خود بوده‌ایم.

امیر عبداللهیان همچنین با  اشاره به روند تصویب قانون جامع حمایت از ایرانیان خارج از کشور گفت: تصویب این قانون در دستور کار ما است تا بتوانیم خدمات بهتری به ایرانیان خارج از کشور ارائه کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه صحبت‌های خود با تشریح دکترین سیاست خارجی دولت سیزدهم اظهار کرد: در دکترین سیاست خارجی متوازن دولت سیزدهم نگاه به همسایگان و همچنین توجه به آسیا در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد و این دکترین در مسیر درست و رو به رشدی قرار گرفته است.

وزیر خارجه با بیان اینکه از حدود ۱۴ ماه گذشته حجم تبادلات تجاری کشور از قاره اروپا تا سایر نقاط جهان به ویژه همسایگان و آسیا از ۳۷ درصد در کمترین حالت تا ۵۷۱ درصد رشد داشته است، تصریح کرد: بخش عمده این رشد مربوط به خارج از حوزه سنتی تجارت کشور در عرصه نفت و انرژی بوده است.

امیر عبداللهیان همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ناآرامی‌های اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: خوشبختانه توطئه‌ای که بر اساس اسناد دقیق و موجود در دستگاه دیپلماسی کشور با هدف ایجاد جنگ تروریستی، ایجاد جنگ داخلی و در نهایت تجزیه جمهوری اسلامی ایران در هفته گذشته با استفاده از احساسات پاک مردمی دنبال می‌شد شکست خورده است.

وی ادامه داد: زمانی در اثنای این توطئه یک دیپلمات عالی رتبه غربی در یک دیدار دیپلماتیک اظهار داشت آمریکا در عراق در سال‌های اخیر و در دوره نخست وزیری آقای عادل عبدالمهدی توانست در یک کشور ۴۱ میلیون نفری تنها با آوردن ۳۰ هزار زن و جوان عراقی به میدان التحریر عراق و برخی از میادین در دیگر استان‌های عراق و بکارگیری ظرفیت‌های موجود در فضای مجازی، دولت حاکم در عراق را ساقط کند و دکتر عادل عبدالمهدی در نهایت برای مصالحی بزرگتر از سمت خود استعفا داد.

امیر عبداللهیان تصریح کرد: آن مقام غربی مدعی بود که در قبال ایران نیز با استفاده از برخی شرایطی که در داخل کشور پیش آمده است و احساساتی که در تعدادی از جوانان برانگیخته شده است چنین فرصت بزرگی را آمریکا و تعداد اندکی از کشورهای غربی در مقابل خود می‌بینند و امیدوارم که به اهداف خود در این زمینه دست پیدا کنند.

این دیپلمات عالی رتبه ایرانی گفت: دخالت‌های خارجی در امور داخلی ایران در هشت هفته گذشته در اوج خود قرار داشت و دستگاه دیپلماسی به صورت مستمر این دخالت‌ها و اظهارنظرهای صورت گرفته را رصد می‌کرد.

امیر عبداللهیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به فعالیت برخی از گروه‌های تروریستی در برخی از نقاط کشور از جمله در برخی از استان‌های غربی کشور و نقاط مرزی اظهار کرد: تروریست‌ها و ضد انقلاب در ۷۶ مرکز در اقلیم کردستان فعال شده‌اند و سلاح‌های آمریکایی‌ و اسرائیلی را وارد کشور کرده‌اند. ما طی هشت هفته گذشته طی دو مرحله در تهران و بغداد با مقامات کشور دوست و برادر عراق و اقلیم کردستان نشست‌های متعددی برگزار کردیم و توافق‌های زیادی را برای این گروه‌های تروریستی به عمل آورده‌ایم.

وی ادامه داد: دوستان در حکومت مرکزی عراق متعهد شده‌اند که این گروه‌های تروریستی را که از ۷۶ نقطه تحرکاتی را علیه امنیت ما در استان‌های غربی آغاز کرده بودند از این نواحی دور کنند و این گروه‌های تروریستی را خلع سلاح کنند. گفت‌وگوها در این زمینه انجام شده است و ما پیگیر این هستیم که توافقات انجام شده اجرایی شود.

امیر عبداللهیان تصریح کرد: زمانی که نیروهای مسلح عراق در مرزهای مشترک ایران و اقلیم کردستان مستقر شوند و امنیت مرزها را تضمین کنند دیگر نیازی نیست که ما برای تامین امنیت‌مان و مقابله با تروریست‌ها اقداماتی را انجام دهیم ولی در چارچوب حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل تا زمانی که تهدید از سوی گروه‌های تروریستی مستقر در کشور همسایه متوجه ما باشد نیروهای مسلح ما برای تامین امنیت حداکثری کشور به اقدامات خود ادامه می‌دهند و ما در دستگاه‌های دیپلماسی و امنیتی نیز به گفت‌وگوها و مذاکرات خود با دولت دوست و برادر عراق ادامه می‌دهیم تا آنها به توافقات و تعهداتی که در این زمینه داده‌اند عمل کنند.

امیر عبداللهیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با انتقاد مجدد از اظهار نظرهای صورت گرفته از سوی مقامات کشورهای غربی و آمریکایی در مورد تحولات داخلی ایران گفت: در تماس‌هایی که با مقامات کشورهای جهان از جمله سه کشور اروپایی (فرانسه، انگلیس، آلمان) داشتم این دخالت‌ها را محکوم کردم. این سه کشور اروپایی و آمریکا و همچنین لابی صهیونیست‌ها درک درستی از تحولات داخل ایران نداشتند و در همین راستا مداخلات زیادی را در عرصه رسانه‌ای و اظهارنظر سیاسی به عمل آوردند. البته برخی از مقامات این کشورها بعدا تلاش کردند که با انجام برخی از مصاحبه‌ها تا حدودی اشتباهات خود را اصلاح کنند.

امیر عبداللهیان با تاکید بر اینکه رعایت حقوق مردم و حقوق بشر در آموزه‌های دینی ما مورد تاکید جدی قرار گرفته است و این موضوع در دل و روح هر ایرانی وجود دارد، گفت: مقام معظم رهبری نیز با جدیت و با دقت بر رعایت دقیق این مسائل در تمام سطوح تاکید دارند.

امیر عبداللهیان گفت: در جریان اغتشاشات اخیر من به مقامات اروپایی که مدعی دفاع از حقوق بشر هستند به صراحت گفتم که پلیس در ایران با صبری راهبردی و خویشتن داری عمل کرده است. بیش از ۵۰ پلیس و نیروی امنیتی ما در این مدت توسط آشوبگران با سلاح گرم و سرد به شهادت رسیده‌اند و تعدادی از نیروهای پلیس و مدافع امنیتی ما مصدوم شده‌اند و اینها نشان دهنده این است که پلیس ما با صبر راهبردی و خویشتن داری عمل کرده‌اند و این نشان دهنده رعایت حقوق بشر است.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به سابقه آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در موضوع حقوق بشر، گفت: آنها در جایگاهی نیستند که بخواهند در خصوص حقوق بشر در ایران مدعی باشند.

امیر عبداللهیان همچنین اشاره کرد که در ارتباط با ناآرامی‌های اخیر در ایران کمیته ملی زیر نظر وزیر کشور و رئیس شورای امنیت کشور ایجاد شده است.

وی گفت: گزارش این کمیته نه تنها در داخل کشور ارائه می‌شود بلکه آن را در اختیار سایر جهات خارجی نیز قرار می‌دهیم.

وزیر خارجه همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: علی رغم مواضع غیر سازنده‌ای که سه کشور اروپایی و آمریکایی در هشت هفته گذشته داشته‌اند، در مسیر دیپلماتیک، گفت‌وگوها برای لغو تحریم‌ها با طرف آمریکایی از طریق اتحادیه اروپا در دستور کار قرار داشته است.

وی با تاکید بر اینکه ما از خطوط قرمز خود عبور نخواهیم کرد، ادامه داد: در جریان اغتشاشات اخیر در ایران طرف آمریکایی تصور می‌کرد که در جریان این مذاکرات ما از خطوط قرمز خود عبور می‌کنیم ولی به طرف آمریکایی تاکید کردیم که ما به هیچ وجه از چارچوب خطوط قرمز مشخص شده خود عبور نخواهیم کرد.

امیر عبداللهیان با تاکید بر اینکه تبادل پیام بین ایران و آمریکا در مسیر دیپلماتیک خود همچنان ادامه دارد، گفت: البته در چارچوب رسانه‌ای برخی از مقامات آمریکایی مواضع غیر سازنده دارند و مواضع ریاکارانه خود را ادامه می دهند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه ما به دنبال دستیابی به توافق خوب و پایدار هستیم در بخش دیگری از صحبت‌های خود به توجه دولت سیزدهم به امور ایرانیان خارج از کشور اشاره کرد و گفت: توجه به ایرانیان خارج از کشور همواره مورد توجه دولت و دستگاه‌های دیپلماسی بوده است.

امیر عبداللهیان با اشاره به ظرفیت‌های موجود در بین ایرانیان خارج از کشور گفت: واقعیت‌های این جامعه بزرگ ایرانیان در خارج از کشور متفاوت است. برخی صحنه‌های بزرگ نمایی شده‌ را برخی از رسانه‌ها ارائه می‌دهند. ما به ایرانیان خارج از کشور توجه ویژه‌ای داریم و در همین چارچوب به نمایندگی‌های خود در خارج از کشور اعلام کرده‌ایم که ضمن توجه جدی به امور کنسولی ایرانیان خارج از کشور و حمایت قوی از حقوق آنها آخرین وضعیت مراجعه به کنسولگری‌ها را نیز بررسی کنند و در این ارتباط گزارش‌هایی را تهیه کنند و برای ما موضوع ایرانیان خارج از کشور و رعایت حقوق آنها و بررسی وضعیت آنها مهم و جدی است.

وی در ادامه این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اینکه آیا مذاکرات برجام نباید بازتعریف شود و آرایش جدیدی را کشور اتخاذ کند؟ گفت: در مذاکرات برای رفع تحریم یکی از مسایلی که تاخیر ایجاد کرد حل مسایل اتهامی آژانس بوده است. پیشنهاد طرف آمریکایی این بود که برجام را ابتدا تایید کنیم و مسایل با آژانس را در فرصتی در آینده حل کنیم. یعنی پیچ و مهره و توان هسته ای جدیدمان که بر مبنای قانون راهبردی ایجاد شده است را باز کنیم و بعد درباره مسایل با آژانس صحبت کنیم که این از خطوط قرمز ما بود و نپذیرفتیم. ما با طرف های مختلف در این مورد صحبت و تاکید کردیم آژانس از مسیر فنی منحرف شده و وارد مسیر سیاسی شده است. آنها گفتند ما توصیه می کنیم به آژانس تا در مسیر فنی حرکت کند. اما در یک هفته گذشته در حالی که توافق شده بود هیات آژانس به ایران بیایند به یک باره در مجموعه جنگ ترکیبی علیه ایران قطعنامه جدید روی میز گذاشتند! صحبت ما با این کشورهای این است که چطور به شما اعتماد کنیم؟ در حالی که قرار بود ضامن رفتار آژانس باشید خودتان در حال سوءاستفاده از آژانس هستید.

وی‌ ادامه داد: همچنین آمریکا ابتدا پیشنهاد کرده بود با رسیدن به برجام یا بدون برجام تبادل زندانیان انجام شود، اما ۴۰ روز بعد گفتند تبادل زندانیان با برجام انجام شود. ما گفتیم این افت و خیزهای شما دیوار بی اعتمادی را قوی‌تر می‌کند. البته در یک ماه و نیم گذشته آنها دوباره به طور جدی دنبال تبادل زندانیان هستند و ما به خاطر مسایل انسانی این مساله را دنبال می کنیم.

وزیر امور خارجه گفت ما مبتنی بر تامین حداکثری منافع ملی با هدف بازگشت به برجام مذاکرات را ادامه می دهیم. از نظر ما برجام با همه ضعف و قوت‌ها روی میز است و معتقدیم موضوعی که در پایان دولت قبل و در یک سال گذشته مذاکره شده می‌تواند به نقطه نهایی و توافق برسد.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی دیگر گفت: آمریکایی‌ها در تبادل پیام ها به یک شکل و در رسانه به شکل دیگر عمل می‌کنند. پاسخشان این است که در رسانه به افکار عمومی داخل آمریکا نگاه می کنیم از این رو اظهاراتشان دو گانه و با هدف امتیاز گرفتن از ایران و تشدید اغتشاش در ایران انجام می‌شود.

وی درباره نشست کارشناسان نظامی ایران و اوکراین گفت: در چارچوب همکاری های دفاعی با روسیه قبل از شروع جنگ اوکراین تقریبا یازده ماه قبل از شروع جنگ یکی از اقلام دفاعی که به روسیه فروختیم تعداد بسیار معدودی پهپاد ایرانی  بود و هنوز هیچ مدرکی از طرف اوکراینی مبنی بر استفاده از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین دریافت نکرده ایم. اخیرا تیم سیاسی و نظامی از دو کشور در کشور ثالث با هم گفت‌وگو کردند و ما بررسی‌های خود را ادامه می دهیم.

وزیر خارجه افزود: وزیر خارجه اوکراین در تماس تلفنی قبل از این نشست تاکید کردند یک پهپاد سالم به دستشان افتاده که روسی است اما شبیه شاهد ۱۳۶ ایران است و من در پاسخ گفتم این حرف یعنی ایران به مواضع خودش پایبند است. البته ما دو بار به روس ها گفتیم که از چه سلاحی استفاده می کنید و آنها گفتند صرفا از سلاح ساخت روسیه در جنگ استفاده می شود. ما از تداوم جنگ ناخرسندیم و جنگ را راه حل نمی‌دانیم و به تلاش خودمان برای خاتمه جنگ ادامه می‌دهیم.

وی‌ در ‌پاسخ به اینکه وزیر خارجه انگلیس گفته طرح ماه مارس روی میز است و از ایران خواسته طرح را بپذیرد؟ الان تبادل پیام مطابق کدام متن است؟ امکان مذاکرات دو جانبه ایران و آمریکا در چارچوب برجام وجود دارد؟ گفت: متن روی میز نتیجه گفت‌وگوهای چندماهه در وین و ایده های مختلف در ماه های گذشته است. ما در سه موضوع با طرف آمریکایی هنوز تفاوت دیدگاه داریم و سه کشور اروپایی در این موضوعات با آمریکا همکاری می کنند، اما آقای بورل و مورا تلاش دارند به یک راه حلی دست پیدا کنیم. این موضوعات حل مسایل آژانس و تضمین اقتصادی و تسری تحریم به طرف های ثالث است.

وی ادامه داد: در موضوع تضمین اقتصادی سعی کردیم آن را فرموله کنیم یعنی مدت اجرای قرارداد شرکت های خارجی در ایران باید طوری باشد که سرمایه گذار بتواند اعتماد کند. اینکه بگویند تا پایان دولت آقای بایدن در توافق می مانیم اما از فردای آن خبر نداریم قابل قبول نیست. ما با یک قبیله در آمریکا طرف نیستیم. قرار نیست آمد و رفت دولت ها قرارداهای بین المللی را متزلزل کند. از این رو بر اساس آخرین متنی که تجمیع شده از دیدگاه های کارشناسی و تبادلات فزاینده است، عمل می کنیم. ما اکنون روی میز متن آقای بورل را داریم که به مقدار زیاد دیدگاه‌ها در آن تجمیع شده اما معتقدیم در سه موضوع هنوز نیاز داریم متن نیرومندتر باشد.

وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره تعهد ایران به ان پی تی اظهار کرد: ما خودمان را نسبت به رعایت عدم اشاعه و مساله ان پی تی به طور قوی متعهد می‌دانیم و ایران بیش از همه طرف‌ها پایبندی خود را نشان داده است. نگرانی جدی در منطقه ما صدها سلاح هسته‌ای نزد رژیم صهیونیستی است و معتقدیم این رژیم باید به قوانین عدم اشاعه متعهد شود.
امیرعبداللهیان درباره مذاکرات ایران و عربستان و میانجیگری عراق با توجه به تحولات اخیر و برخی اقدامات گروه‌های تروریستی از خاک این کشور علیه ایران اظهار کرد: ما به آن چه در دور پنجم گفت‌وگوهای تهران – ریاض در عراق به توافق رسیدیم پاییندیم و آن چه ما باید انجام دادیم را انجام دادیم. بخش‌هایی از توافق هنوز از سوی سعودی انجام نشده است. ما مذاکرات تهران و ریاض را مفید و موثر برای صلح و امنیت در منطقه می‌دانیم. از اینکه یک رسانه شناخته شده به نام عربستان سعودی نقش ترویج ترور و تروریسم را  در هشت هفته گذشته ایفا کرد گلایه خود را به مقامات عربستان اعلام کردیم و جمهوری اسلامی ایران این اقدام رسانه ای غیرسازنده را در تعارض توافقات تهران و ریاض در بغداد می داند.امیدواریم عربستان نسبت به توافقات دور پنجم به تعهداتش عمل‌ کند تا بتوانیم گام هایی را برای بازگشت به وضعیت طبیعی برداریم.

وی‌تاکید کرد: در همکاری تهران با کشورهای حوزه خلیج فارس شاهد پیشرفت در عرصه مناسبات دیپلماتیک هستیم و مقامات سیاسی منطقه متفاوت از آریکا و صهیونیست ها و سه کشور اروپایی در مسایل اخیر ایران مواضع سیاسی غیرسازنده ای نداشتند.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره موضع ایران نسبت به تهدید اردوغان برای حمله ترکیه به شمال سوریه گفت: در اوج این تحول سفری را به ترکیه و بعد به سوریه داشتم و نتیجه این شد که دولت سوریه پذیرفت نسبت به حفظ تمامیت ارضی  ترکیه و تامین امنیت مرز مشترک سوریه و ترکیه عمل کند و در مسیر امنیتی هم گفت‌وگوهایی بین مقامات دو کشور انجام شد. ما به توصیه خود برای واگذاری نقش تامین امنیت مرز مشترک به دولت سوریه تاکید داریم و تداوم حضور دولت نظامی در خاک سوریه و اشغال این کشور را از هر طرفی باشد غیرسازنده و باعث پیچیده ترشدن اوضاع می دانیم. البته ما نگرانی های کشور همسایه و دوستمان ترکیه درباره این مساله را درک می‌کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در ارتباط با مذاکرات احیای برجام گفت: در موضوعات باقی مانده دیدگاه های ما تبادل شده است و در آخرین پیامی که هفته گذشته به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا اعلام کردیم چنانچه طرف‌های مقابل آماده باشند می‌توانیم در اینده نزدیک نشست وزیران خارجه را در وین را برگزار کنیم و آقای بورل در حال هماهنگی و پیگیری است و طبعا وقتی این اتفاق می افتد که نسبت به خواسته‌های منطقی خود مطمئن شویم.

وی در پاسخ به ایسنا درباره تحولات و تعاملات ایران و آذربایجان اظهار کرد: ماه گذشته من سفری به ارمنستان و متقابلا آقای پاشینیان سفری به تهران داشتند که بخشی از محافل رسانه‌ای در اذربایجان نسبت به این سفر واکنش نشان دادند.

رییس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: ما آذربایجان و ارمنستان را همسایه خود می‌دانیم و هیچ‌گاه روابط‌مان را با یک طرف به حساب طرف دیگر تنظیم نمی‌کنیم و در راستای منافع متقابل و با اولویت نگاه به سیاست همسایگی این مساله را دنبال می‌کنیم و چشم‌داشتی به اراضی همسایه از جمله این دو کشور نداریم. اما به صراحت به همه بازیگران در حوزه قفقاز گفتیم هر گونه تغییر ژئوپلیتیک در منطقه با واکنش جدی ایران مواجه می شود. مقامات منطقه اطمینان دادند که این نگاه را ندارند پس چنین نگاهی هم در منطقه وجود ندارد.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.