انتخابات از دیدگاه رهبر معظم انقلاب

آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری، توجه ویژه و خاصی نسبت به مقوله بااهمیت و حساس انتخابات داشته اند و با تاکید بر حضور گسترده مردم در این عرصه سرنوشت ساز، آنها را به مشارکت در تصمیم گیری و امور مهم سیاسی کشور دعوت می کنند.
انتخابات از دیدگاه رهبر معظم انقلاب
انتخابات یکی از مهمترین عرصه های حضور مردم در صحنه تصمیم گیری در نظام مردم سالاردینی به شمار می رود. امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، نیز همواره در پیام ها و سخنرانی های خود بر نظامی تاکید داشتند که بر احکام اسلام و رای مردم بنیان گذارده شود. 
گروه ها و احزاب مختلف هماره در برگزاری انتخابات پرشور نقشی تاثیر گذار داشته اند و حضور افراد دارای سلایق متفاوت در صحنه رقابت، سبب افزایش انگیزه مشارکت فعال مردم در این عرصه سرنوشت ساز شده است تا نظام سیاسی خود را در مسیر رسیدن به اهدافش یاری رسانند. 
مقام معظم رهبری همواره بر اهمیت مساله انتخابات و دقت در تایید صلاحیت ها تاکید و به دستگاه ها و نهادهای نظارتی بر لزوم توجه ویژه در انجام دادن وظیفه های خود سفارش کرده اند و حضور گسترده مردم را در این عرصه موجب رشد و بالندگی نظام دانسته اند.

مهم ترین محورهای سخنان ایشان درباره انتخابات به شرح زیر است:
– اهمیت انتخابات در جمهوری اسلامی
– مشارکت گسترده مردم در انتخابات
– وظیفه رسانه ها در انتخابات
– لزوم حفظ سلامت انتخابات
– معیارهای انتخاب فرد اصلح
– پرهیز از التهاب آفرینی
– اعتماد کامل به دستگاه های نظارتی بر انتخابات
– شورای نگهبان؛ چشم بینای نظام
– انتخابات؛ میدان رویارویی با دسیسه دشمنان

اهمیت انتخابات در جمهوری اسلامی 
– انتخابات، مساله بسیار مهم و اساسی و تعیین کننده ای است. اهمیت انتخابات از جهات گوناگونی است. یکی از آنها این است که نظام ما نظامی است متّکی به ایمان ها و عواطف و علایق مردم. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای هیأت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان؛ ۱۴ بهمن ۷۴) 
– این همه انتخابات در این کشور اتّفاق افتاده است، مردم بدون هیچ ضایعه ای شرکت و دخالت کرده اند. این هنر بزرگ نظام اسلامی بود. در کشورهای به اصطلاح دمکراتیک هم گاهی در انتخابات حوادث خونین و تلخ به وجود می آید. ملت ما با کمال متانت در انتخابات گوناگون شرکت کرد. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم؛ ۱۹ دی ۸۱) 
– انتخابات یکی از میدان های مهم همبستگی است. درباره انتخابات حرف زدیم، همه حرف زدند و تا وقت انتخابات هم باز هرچه لازم باشد، عرض خواهیم کرد. آنچه مهم است، این است که مردم در این میدان گزینش، همبستگی خود را نشان دهند. ملت ایران این فرصت گزینش را تا قبل از انقلاب اسلامی در هیچ دوره ای نداشت؛ انقلاب اسلامی است که این فرصت را در اختیار ملت ایران گذاشته است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار خانواده های شهدا؛ سوم خرداد ۸۴) 
– انتخابات می تواند عرصه ظهور و بروز وحدت، عقلانیت و شعور ملی باشد. اگر انتخابات به گونه ای باشد که گروه های سیاسی در یک رقابت مثبت برای خدمتگزاری به مردم، سهم متناسب و لایق خود را به دست آورند، این انتخابات زمینه ساز نشاط و پیشرفت جامعه خواهد بود. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رؤسای سه قوه و دیگر مسئولان و کارگزاران کشور؛ ۲۱ مهر ۸۶) 
– انتخابات، شاخص و عَلم نظام جمهوری اسلامی است. به کوری چشم دشمن ها، ما الحمدلله انتخابات را بدون اندک تأخیری، همیشه سر وقت انجام دادیم؛ این خیلی مهم است. از سال ۵۸ که اولین انتخابات انجام گرفته است تا امروز، سی و یکی دو تا انتخابات انجام گرفته؛ سر وقت، با دقت. واقعاً خودشان را کُشتند که شاید بتوانند در یک برهه ای انتخابات مجلس را عقب بیندازند، اما نتوانستند.(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی؛ هشتم خرداد ۹۰) 
– انتخابات یک حق است و یک وظیفه است. ما هر کداممان به عنوان یک فرد از افراد این ملت، هم حق داریم در انتخابات شرکت کنیم، هم وظیفه داریم. آن کسانی که به نظام جمهوری اسلامی معتقدند، قانون اساسی را قبول دارند، هم از این حق می خواهند استفاده کنند، هم این وظیفه را می خواهند انجام دهند. همه باید این وظیفه را انجام دهند. .(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم؛ ۱۹ دی ۹۱) 
– انتخابات مظهر هر سه باوری است که در امام وجود داشت و باید در ما وجود داشته باشد: مظهر خداباوری است، چون تکلیف است. وظیفه ما است، تکلیف ما است که در سرنوشت کشور دخالت کنیم؛ تک تک آحاد ملت این تکلیف را دارند. مظهر مردم باوری است، چون انتخابات مظهر اراده آحاد مردم است؛ مردمند که مسئولان کشور را به این وسیله انتخاب می کنند و مظهر خودباوری است، چون هر کسی که رأی در صندوق می اندازد، احساس می کند که به سهم خود در سرنوشت کشور دخالت کرده است، به سهم خود تعیین کرده است؛ این خیلی چیز مهمی است. پس انتخابات هم مظهر خداباوری است، هم مظهر مردم باوری است، هم مظهر خودباوری است.( بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم بیست و چهارمین سالروز رحلت حضرت امام خمینی در حرم امام خمینی(ره)؛ ۱۴ خرداد ۹۲) 
– انتخابات واقعاً نعمت بزرگی است. این هم از برکات نگاه روشن و عمیق امام بزرگوار ما بود. کسانی در همان زمان بودند که معتقد بودند [وقتی ] حکومت اسلامی است، انتخابات لزومی ندارد؛ امام فرمود نه، انتخابات باید باشد و منشأ اثر باشد، مردم تصمیم بگیرند، مردم انتخاب کنند و آنچه مردم می خواهند بشود. نتیجه این سیاست، این شد که مردم در کنار انقلاب و در وسط میدان باقی ماندند و تا امروز بحمدالله باقی مانده اند؛ چون خود مردمند که دارند انتخاب می کنند، خود مردمند که دارند تصمیم می گیرند. انتخابات نعمت بزرگی است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور ۱۴ دی ۹۴)
– انتخابات درواقع یک نفس تازه دادن به ملّت ایران است؛ [ملّت ایران ] یک نفس تازه ای پیدا می کند، طبیعت انتخابات این است. اینکه ملّت ایران بیایند تک تک وارد میدان بشوند و رأی بدهند [که ] آقا عقیده من این است، فلانی باید مسئول باشد – حالا چه در ریاست جمهوری، چه در مجلس شورای اسلامی، چه مجلس خبرگان؛ هر کدام از اینها جداگانه در جای خود اهمّیّت فراوانی دارد – هر فردی از آحاد ملّت که این احساس مسئولیّت را بکند، خودش یکی از آن عناصر حفظ کننده انقلاب است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم ۱۹ دی ۹۴)
– انتخابات تزریق خون تازه در کالبد نظام جمهوری اسلامی است؛ تجدید قوا و تجدید نیرو برای ملّت است… انتخابات یعنی این؛ یعنی یک روح جدید، یک خون تازه و یک نفَس نو به کشور و به ملّت و به مردم دادن؛ انتخابات این است. اینکه بنده اصرار می کنم همه در انتخابات شرکت کنند برای این است. انتخابات وقتی همگانی شد و وقتی همه شرکت کردند، کشور عزّت پیدا می کند، نظام جمهوری اسلامی عزّت پیدا می کند، کشور بیمه می شود، نظام جمهوری اسلامی بیمه می شود. انتخابات، بیعت تازه ای با آن هدف های عالی است؛ این معنای انتخابات است. لذا برای همه مردم فریضه می شود که در این حادثه بزرگ شرکت کنند.(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش ۱۹ بهمن۹۴)

مشارکت گسترده مردم در انتخابات 
– انتخابات حقیقت عظیمی است که حضور مردم را در صحنه نشان می دهد. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با فضلا، طلاب و اقشار مختلف مردم قم ؛ ۱۹ دی ۷۰) 
– آحاد ملت عظیم الشأن ایران اسلامی به خوبی آگاهند که حضور آنان با این روحیه ایمانی در صحنه های اساسی و حیاتی کشور، اسلام، انقلاب، عزت، شرف و آبروی ملت ما را در دنیا حفظ کرده است و ادامه حضور جدی و فداکارانه مردم در صحنه های گوناگون همراه با ایمانِ روشن بینانه آنان، هر دشمن بدخواهی را در صدمه زدن به تداوم انقلاب اسلامی، حرکت مردم و سازندگی کشور ناکام خواهد گذاشت. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست اندرکاران انتخابات سراسر کشور؛ ۲۳ اردیبهشت ۷۱) 
– همه باید تلاش کنند که این انتخابات، پُرشور برگزار شود. این انتخابات، نشان دهنده واقعی حضور مردم در صحنه سیاسی کشور باشد. هر انتخاباتی که پُرشور شود، کشور را بیمه می کند. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از جهادگران جهاد سازندگی؛ ۱۵ مهر ۷۷) 
– کشور ما متکی به آراء مردم است. علت این که دشمنان ملت و طمع ورزان به این آب و خاک نتوانسته اند در طول بیست وشش سال گذشته گزندی وارد کنند، حضور و اراده و مشارکت مردم در صحنه های مختلف بوده است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار ده ها هزار نفر از زائران و مجاوران حرم رضوی؛ یکم فروردین ۸۴) 
– ملت هوشیار ایران، درست در نقطه مقابل خواست دشمن، «فعال، پرشور و شعور – و همراه با درک و آگاهی کامل» در پای صندوق های رأی حضور خواهد یافت چرا که انتخابات را آبروی ملی، وسیله ای برای افزایش عزت ملی و از جمله شاخص های رشد ملی است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع عظیم مردم کردستان؛ ۲۲ اردیبهشت ۸۸) 
– مساله انتخابات برای کشور، مساله بسیار مهمّی است. انتخابات، مظهر کامل حضور و انتخاب مردم است. مردم با حضور خودشان در صحنه انتخابات -چه در انتخابات ریاست جمهوری، چه در انتخابات مجلس شورای اسلامی، چه در انتخابات مجلس خبرگان- مردم سالاری واقعی را در این کشور شکل می دهند؛ این خیلی مهم است.(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اقشار مختلف مردم؛ ۱۸ شهریور ۹۴) 
– یک مساله مهم درباره انتخابات، حضور حدّاکثری است که حالا من ان شاءالله بعدها اگر عمر بود تا قبل از انتخابات، راجع به حضور حدّاکثری باز صحبت خواهم کرد. هرچه جمعیّت بیشتر در انتخابات شرکت کند، استحکام نظام و اعتبار کشور بالاتر خواهد رفت؛ هرچه بیشتر مردم شرکت کنند، اعتبار نظام بالا خواهد رفت. چون نظام، نظام مردمی است و واقع قضیّه این است که متّکی به عواطف مردم و احساسات مردم و انتخاب مردم و خواست مردم است. بنده این عقیده را [در مورد حضور] حدّاکثری از قبل هم داشته ام و همیشه هم رویش اصرار کرده ام، این بار هم اصرار دارم و ان شاءالله بیشتر هم درباره اش صحبت می کنم. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور ۱۴ دی ۹۴)
– حضور مردم یکی از آن عناصری است که دشمن را ناکام می کند. اینکه ما تکیه می کنیم، تأکید می کنیم، اصرار می ورزیم بر اینکه مردم همه شرکت کنند در انتخابات و من بارها این را قبلاً گفته ام… همه باید بیایند در انتخابات شرکت کنند؛ این موجب می شود که نظام جمهوری اسلامی تقویت بشود، پایداری آن و ماندگاری آن تأمین بشود، کشور در حصار امنیّت کامل باقی بماند -که خب بحمدالله امروز هست- این موجب می شود که ملّت ایران در چشم ملّت های دیگر آبرو پیدا کند و اعتبارش بالا برود؛ در چشم دشمنانش ابّهت پیدا کند ملّت ایران؛ انتخابات این است. بنابراین اصل انتخابات حضور مردم در پای صندوق های رأی و رأی دادن آنها است. همه باید شرکت کنند؛ شرکت در انتخابات آبروی نظام جمهوری اسلامی است، آبروی اسلام است، آبروی ملّت ایران است، آبروی کشور است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم ۱۹ دی ۹۴)
– در مورد انتخابات توجّه کنیم که انتخابات یک رقابت است، یک مسابقه ملّی است بین آحاد کشور… اگر ملّت ایران، خوب، قوی، جازم و عازم وارد میدان بشود و صندوق های رأی را از رأی خود و عزم خود پُر کند، ایران خواهد بالید، جمهوری اسلامی خواهد بالید و افتخار خواهد کرد؛ حالا هر که ببرد، هر که ببازد. در واقع بُرد و باختی برای ملّت وجود ندارد؛ ملّت در هر صورت برنده است. این نکته اساسی در باب انتخابات است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست اندرکاران برگزاری انتخابات؛ ۳۰ دی ۹۴)
– یک عدّه ای کمین کرده اند که با عدم ورود مردم در عرصه انتخابات یا با تحریم انتخابات یا با سست کردنِ انتخابات -که حالا اشاره خواهم کرد- یک مچ گیری از نظام جمهوری اسلامی بکنند؛ یک عدّه ای کمین کرده اند. ملّت در مقابل این کمین کرده های نابکار، کارآمدیِ خودش را نشان داده است، امروز هم نشان خواهد داد. این حرف اوّل من و مهم ترین حرف من در همه دوره های انتخابات بوده است، الان هم هست: شرکت همگانی و بانشاط مردم. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست اندرکاران برگزاری انتخابات؛ ۳۰ دی ۹۴)

وظیفه رسانه ها در انتخابات 
– مبادا در محدوده نظام اسلامی افرادی با سخن و قلم خود به خواست دشمن عمل کنند و مردم را در مورد انتخابات در شک و تردید قرار دهند. دشمن همواره تلاش کرده است تا هر آنچه را که از حضور مردم حکایت دارد کتمان کند. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با فضلا، طلاب و اقشار مختلف مردم قم ؛ ۱۹ دی ۷۰) 
– صدا و سیما در حال ترویج انتخابات است و این کار را هم بسیار خوب ادامه می دهد. باید کاری کرد که مردم خودشان انتخاب کنند و برای آن که مردم قدرت انتخاب داشته باشند، صدا و سیما باید معیارها را به روش های هنری و خوب بیان کند تا به انتخاب حق و اصلح منتهی شود. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس، معاونان و مدیران سازمان صدا و سیما؛ ۲۳ اردیبهشت ۷۶) 

لزوم حفظ سلامت انتخابات 
– انتخابات باید به معنای واقعی نمایشگر رأی مردم باشد لذا حفظ سلامت انتخابات برای برگزار کنندگان آن در درجه اول اهمیت قرار دارد. فضای انتخابات و تبلیغات مربوط به آن باید کاملاً سالم و با تبلیغات دروغین و فریبنده کشورهای به اصطلاح دموکراسی دنیای امروز که امکان انتخاب درست را از مردم سلب می کند متفاوت باشد. تبلیغات باید به معنای واقعی، حفظ حدود شرعی، بدور از فریب و کارهای دورغین و نمایشی و متهم کردن رقبای انتخاباتی صورت گیرد… انتخابات کاری است که به مردم ارتباط پیدا می کند لذا نسبت به هیچ تخلفی نباید اغماض شود و مسئولین نباید اجازه دهند که برداشت های خطی، جناحی و گرایش های گروهی در اجرای انتخابات تأثیر بگذارد. این کار باید سالم، خالص و بدون اندکی خدشه انجام شود و این همان چیزی است که مردم را دلگرم خواهد کرد. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان وزارت کشور، استانداران و فرمانداران؛ ۲۷ آذر ۷۰) 
– همه دستگاه های نظام موظفند به سهم خود برای برگزاری انتخابات صحیح در کشور تلاش کنند. صحت انتخابات به آن است که حقیقتاً از آراء و تشخیص قلبی مردم حکایت داشته باشد و برای این منظور لازم است آگاهی مردم به حدی برسد که این تشخیص صحیح باشد. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با وزیر، معاونین و مدیران کل وزارت آموزش و پرورش؛ ۲۵ دی ۷۰) 
– انتخابات باید آزاد، سالم و مطابقِ قانون باشد. وزارت کشور مجری است، شورای نگهبان هم ناظر. هر کدام هم وظایفی دارند که باید وظایفشان را انجام دهند و نباید از وظایف هم تخطّی کنند. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسؤولان و کارگزاران نظام؛ ۱۱ آبان ۸۲) 
– همه بایستی نسبت به این انتخابات احساس تکلیف کنیم؛ هم مسئولان، هم آحاد مردم و هم مجموعه های گوناگون سیاسی و اجتماعی و فعالانی که در کشور هستند. اولاً سلامت این انتخابات ها مهم است، که خوشبختانه مسئولان کشور به این توجه دارند، ما هم همیشه تأکید کرده ایم و حالا هم هست. باید از آرای مردم به طور کامل صیانت بشود. در همین اندازه از لحاظ اهمیت، حفظ سلامت فضای انتخابات، قبل از شروع انتخابات است – مثل همین حالا که به تدریج نام نویسی ها شروع شده و مقدمات انتخابات فراهم شده است و تا زمان انتخابات، زمان زیادی نمانده – که بایستی سلامت فضا را حفظ کنید. بعضی فضای انتخابات را خراب می کنند؛ تخریب کردن، اهانت کردن و خُرد کردن شخصیت های گوناگون، همه بر خلاف اقتضای سلامت انتخابات است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار سران سه قوه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و مسئولان و کارگزاران نظام؛ ۱۸ مهر ۸۵) 
– یکی از ابعاد دیگر حقّ النّاس بودن، حفظ امانت است؛ آن کسانی که آراء را در اختیار دارند، آن کسانی که آراء را می شمرند، آن کسانی که ثبت می کنند و گزارش می کنند، آن کسانی که جمع می بندند و خلاصه آن کسانی که اداره صندوق ها به عهده آنها است، باید کمال امانت را رعایت کنند؛ یعنی در این زمینه ها اندک تخلّفی، خیانت در امانت است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور ۱۴ دی ۹۴)

معیارهای انتخاب فرد اصلح 
– مردم باید به کسانی رأی دهند که به آنها اعتماد و اطمینان دارند و می دانند که دچار انحراف و فساد نخواهند شد و برای اسلام، پیشبرد اهداف انقلاب و گسترش و تعمیق ارزش های انقلابی و نیز رفاه مردم کار و تلاش خواهند کرد. (پیام حضرت آیت الله خامنه ای به مناسبت آغاز سال نو؛ یکم فروردین ۷۵) 
– همچنان که شرکتِ در انتخابات یک وظیفه است، گزینش خوب و آگاهانه هم یک وظیفه است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از علما، روحانیون، فضلا و مبلغین؛ ۱۳ اردیبهشت ۷۶) 
– انتخاب نامزد اصلح نیز در میان نامزدهای صالحی که صلاحیت آنها تایید می شود، دارای اهمیت فراوانی است. (بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مردم جیرفت؛ ۱۷ اردیبهشت ۸۴) 
– وظیفه بسیار مهم دیگر، انتخاب نمایندگان اصلح و افرادی است که به فکر مردم و دلسوز آنان باشند و برای همکاری و همدلی با دولت، قوه قضاییه و بخش های دیگر به منظور پیشرفت کشور و اجرای کارهای بزرگ تلاش کنند. (بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از کارگران نمونه کشور؛ چهارم اردیبهشت ۸۷) 
– نامزدهای انتخاباتی به یکدیگر اهانت نکنند؛ خب، جنابعالی نامزد هستید، معتقدید که آدم صالحی هستید، آدم برجسته ای هستید؛ بسیار خوب، از خودتان هرچه می خواهید تعریف کنید بکنید امّا به رقیبتان اهانت نکنید، به رقیبتان تهمت نزنید، از رقیبتان غیبت هم نکنید؛ تهمت و افترا یعنی نسبتی بدهید که واقعیّت ندارد، [امّا] غیبت یعنی نسبتی بدهید که واقعیّت دارد؛ غیبت هم نباید بکنید. بنابراین این هم یک وظیفه است و یک معیار است برای سلامت انتخابات. نمایندگان بروند آنچه را در وسعشان، در قدرتشان، در صلاحیّتشان هست، برای مردم بیان کنند؛ مردم هم نگاه می کنند، خوششان می آید رأی می دهند، خوششان نمی آید رأی نمی دهند؛ این می شود [انتخابات ] سالم. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست اندرکاران برگزاری انتخابات؛ ۳۰ دی ۹۴)

پرهیز از التهاب آفرینی 
– به نظر من آنچه که امروز بیش از هر چیز مورد توجّه آنهاست – تا قبل از انتخاباتی که چند ماه دیگر در پیش داریم – مسأله آفریدنِ التهاب سیاسی است. مردم را از لحاظ سیاسی دچار التهاب کردن، نگران کردن، سرگرم مسائل کوچک کردن، به جان همدیگر انداختنِ جناح ها، مسائل کوچک را بزرگ کردن. این جزو برنامه هاست؛ می خواهند کاری کنند که فضای کشور، فضای تب آلود شود. مبارزه با این برنامه، سعی در آرام نگه داشتنِ فضای عمومی و فضای سیاسی کشور است. همه باید در این جهت حرکت کنند. به هیچ یک از حرکات و اظهاراتی که به معنای التهاب آفرینی باشد، نباید میدان داده شود. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری؛ ۲۷ بهمن ۷۹) 
– مردم به انتخابات علاقه دارند و آنچه آنها را ناخشنود می کند جنجال ها و اختلافاتی است که اکثر آنها هم ماهیت تبلیغاتی دارد. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان نظام؛ ۱۵ مرداد ۸۲) 
– درباره تشنّج سیاسی، بخصوص در این برهه ای که ما نزدیک به انتخاباتیم، از آقایان – بخصوص بخش های سیاسی دولت – خواهش می کنم که نسبت به این مسأله به طور جدّی اهتمام بورزند که کاری کنیم که فضای کشور در آستانه انتخابات یک فضای معتدل، آرام و دلنشین باشد، تا مشوّق مردم برای انتخابات شود. ما به فضل پروردگار انتخابات پُرشوری خواهیم داشت – همین طور هم خواهد شد، ان شاءالله خواهید دید – و به فضل الهی شرکت خوبی از مردم در این انتخابات دیده خواهد شد. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای هیأت دولت؛ پنجم شهریور ۸۲) 
– من البتّه در باب انتخابات، زیاد حرف دارم. چیزهایی هم می گویند، حرف هایی این روزها زده می شود که بنده نمی خواهم بپردازم به آن حرف ها که مایه تشویش افکار عمومی و مایه تردید دل های مردم می شوند؛ حرف های نامناسب و غلط، فقط با نگاه سیاسی به مسائل نگاه کردن، نگاه خدایی را بکلّی کنار گذاشتن؛ از این حرف ها گاهی این روزها شنیده می شود. من نمی خواهم فعلاً به این چیزها بپردازم؛ آنچه من می خواهم عرض بکنم، این است که ملّت بداند عزّت او، افتخار او، اقتدار او، ایستادگی او در مقابل جبهه دشمن، به این است که وظایف انقلابی خودش را خوب انجام بدهد و یکی از مهم ترین هایش انتخابات است؛ این خطاب به ملّت. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش ۱۹ بهمن۹۴) 

اعتماد کامل به دستگاه های نظارتی بر انتخابات 
– دستگاه ها امین اند. من در نماز جمعه هم گفتم؛ الان هم می گویم: من به دستگاه های مباشر کار انتخابات اطمینان دارم. بعضی بیهوده اعتراض نکنند. شورای محترم نگهبان مورد اعتماد کامل ماست. وزارت کشور مورد اعتماد کامل ماست. همه تلاش می کنند و زحمت می کشند. (بیانات مقام معظم رهبری در اجتماع زائران حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در روز عید سعید فطر؛ ۱۶ فروردین ۷۱) 
– شورای نگهبان نقطه تضمین و تامین برای نظام اسلامی است. این امر بسیار مهمّی است. من در دوره قبل نسبت به اهمیت کار شورای محترم نگهبان تذکر دادم؛ حالا هم لازم است مجدّداً این را عرض کنم. شورای نگهبان در مجموعه تشکیلات نظام جمهوری اسلامی، مثل بقیه دستگاه ها نیست که بگوییم ارگان ها و تشکیلات مختلفی هستند؛ بعضی مهمترند، بعضی کم اهمیت ترند؛ این هم یکی از آنها؛ نه. شورای نگهبان مثل بعضی از پدیده های یک نظام – مانند قانون اساسی – وضع ویژه ای دارد. شورای نگهبان تشکیلاتی است که اگر خوب باشد و درست کار کند، این نظام دیگر خطر انحراف از دین نخواهد داشت. این چیز کمی نیست. این چیز قابل مقایسه ای با چیزهای دیگر نیست. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای هیأت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان؛ ۱۴ اسفند ۷۴) 
– هیچ کس در صحنه انتخابات وارد نمی شود، مگر این که شورای نگهبان صلاحیّت او را اعلام کند. بنابراین، کسانی که وارد صحنه انتخابات می شوند، اشخاصی هستند که شورای نگهبان – که امین مردم در این قضیه است – پای اسم آنها را امضا کرده و اعلام صلاحیّت نموده است… شورای محترم نگهبان، یک مجموعه عادل و مواظب و ناظر بر انتخاباتند و هیچ راهی را برای تقلّب باقی نمی گذارند. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با روحانیان و مبلّغان اعزامی در آستانه ماه محرّم الحرام؛ ۱۳ اردیبهشت ۷۶) 
– از شورای نگهبان دفاع می کنم؛ شورای نگهبان هم با کمال دقّت و امانت باید مراقب باشد که هیچ گونه تخلّفی در انتخابات نشود. حقّ مردم است که شورای نگهبان نگذارد بدخواهان این ملت به قوّه مقنّنه راه پیدا کنند. شورای نگهبان باید حقّ مردم را ادا کند و مانع شود از این که بدخواهان این ملت، بدخواهان این انقلاب، بدخواهان امام، وارد قوّه مقنّنه کشور امام شوند؛ آن هم در مجلسی که در سال امام تشکیل می شود. هر دو موظّفند؛ هم شورای نگهبان، هم وزارت کشور. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم؛ ۱۳ بهمن ۷۸) 

شورای نگهبان؛ چشم بینای نظام
– شورای نگهبان، با امانت کامل، بر طبق آن ضوابط قانونی، کسانی را در فهرست قبول شدگان می گذارد و کسانی را خارج می کند. آنهایی که خارج می مانند، یعنی با این ضوابط منطبق نبوده اند. چه بسا آدم های صالحی هم باشند. البته آدم ناباب هم میانشان هست؛ نه این که نیست؛ اما این طور نیست که هر کس صلاحیتش رد شده، بگویید «لابد ایشان آدم خائن و نابابی است!»؛ ابداً! (بیانات مقام معظم رهبری در اجتماع زائران حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در روز عید سعید فطر؛ ۱۶ فروردین ۷۱) 
– مسئولان امور انتخابات، اعم از مسئولان اجرایی که وزارت کشور است و شورای نگهبان که کار نظارت را به عهده دارد، وظایف سنگینی دارند. اندک اختلالی در این کار عظیم، حقیقتاً یک گناه و یک جرم است… در امر نظارت باید قانون و موازین ملاک و معیار باشد و نه مذاق ها و سلایق شخصی. مطلقاً دنبال مذاق شخصی نروید. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای هیأت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان؛ ۱۴ اسفند ۷۴) 
– اگر شورای نگهبان در این قضیه به یک نتیجه منطبق بر قانون و مقرّرات رسید، باید با قاطعیت اقدام کند. هیچ چیزی نباید مانع از اقدام قاطع قانونی شود. در همه امور، بخصوص در چنین اموری که با افکار و عواطف و احساسات و عقاید و آراء گوناگونی مواجه است، قاطعیت چیز لازمی است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای هیأت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان؛ ۱۴ اسفند ۷۴) 
– بی احترامی کردن و هتک حرمت شورای نگهبان، خطای کوچکی نیست. قابل قبول و قابل تحمّل نیست. البته وظیفه شورای نگهبان خیلی سنگین است. این وظیفه را باید در حدّ مقدور با کمال دقّت و با رعایت حدّاکثر عدل و انصاف انجام دهد و بر کار نظّار نظارت کند. آنچه که آقایان نظّار انجام می دهند، به نام شورای نگهبان تمام می شود و از لحاظ مسئولیت الهی هم علی الظّاهر با مسئولیت بزرگواران این مجموعه انجام خواهد شد. این باید موجب شود که دقّت و توجّه را مضاعف کنید. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای هیأت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان؛ ۱۴ اسفند ۷۴) 
– شورای محترم نگهبان با بردباری در مقابل حرف هایی که زده شد، شایعه پراکنی هایی که شد، با صبر و با استقامت، کار خودش را انجام داد و به آنچه که قانون برعهده اش گذاشته بود، عمل کرد. (بیانات رهبر معظم انقلاب در هزارمین نماز جمعه تهران؛ هشتم آبان ۷۷) 
– الان می بینید که به شورای نگهبان هم خیلی حمله می شود. این بحث «نظارت استصوابی» و این چیزهایی که باز هم رویش جنجال می کنند، از آن جنجال های بسیار بی مبنا و بی ریشه ای است که هدفش تضعیف شورای نگهبان و در واقع نفوذ دادن عناصر مخالف با اسلام و مخالف با امام و مخالف با نظام جمهوری اسلامی در ارکان قانونگذاری است. مانعشان شورای نگهبان است. فکر می کنند همان بلایی که یک روز سر آن هیات علمای طراز اوّل آوردند، به این وسیله می توانند بر سر شورای نگهبان هم بیاورند، که البته نخواهند توانست و مطمئنّاً چنین چیزی تحقّق پیدا نخواهد کرد. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از بازدید از نمایشگاه کتاب در حسینیه امام خمینی(ره) ۲۸ اردیبهشت ۷۸) 
– آنچه که در مساله احراز صلاحیت به ذهنم می رسد، این است که احراز، وظیفه شورای نگهبان است و قهراً باید صلاحیت ها را احراز کند؛ همچنان که وظیفه وزارت کشور هم هست. کسی که داوطلب می شود تا وارد میدانی شود که شرایطی برای آن میدان هست و شما هم مسئول این گذرگاه هستید، طبیعی است که بایستی شرایط را در آن شخص احراز کنید. این، مخصوص شورای نگهبان هم نیست؛ به عهده همه است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای شورای نگهبان؛ ۲۴ دی ۸۲) 
– باید ملاک اصلی در نظرها و تصمیم گیری های شورای نگهبان، فقط قانون و ضابطه باشد و نباید به هیچ وجه به مصلحت اندیشی ها توجه شود. (بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای شورای نگهبان قانون اساسی و مسئولان بخش های نظارتی ۲۰ تیر ۸۶) 
– تصمیم گیری درباره صلاحیت افرادی که قرار است برای کشور و ملت در مجلس خبرگان، مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری تصمیم بگیرند وظیفه ای بسیار مهم است زیرا نمی توان اداره کشور و سرنوشت ملت را به هر فردی بدون در نظر گرفتن رفتار، اخلاق، عقاید، دانش، و صلاحیت های او سپرد. (بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای شورای نگهبان قانون اساسی و مسئولان بخش های نظارتی ۲۰ تیر ۸۶) 
– شورای نگهبان از لحاظ قانونی باید صلاحیت افراد را احراز کند البته همیشه گفته ایم که سطح صلاحیت ها را در حد معقول نگه دارند و آنقدر بالا نبرند که عده کمی احراز صلاحیت شوند. ممکن است کسانی به نتایج نظارت شورای نگهبان معترض باشند و اعتراض شان هم درست باشد اما وقتی یک نهاد مسئول قانونی، تصمیمی می گیرد باید همه تسلیم باشند. (بیانات رهبر معظم انقلاب در آستانه سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب؛ ۱۴ بهمن ۹۰) 
– این که برخی تلاش دارند، بررسی صلاحیت ها در انتخابات را به عنوان یک اشکال نظام اسلامی مطرح کنند، سخن غیرفنی و ناشیانه ای است زیرا بررسی صلاحیت کاندیداها و عبور آنها از صافی های قانونی، در دموکراسی های دنیا وجود دارد…(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری؛ ۱۷ اسفند ۹۱) 
– شورای نگهبان، چشم بینای نظام برای انتخابات است؛ در همه دنیا هم یک چنین چیزی وجود دارد -حالا اسمش چیز دیگر است؛ اینجا اسمش شورای نگهبان است- مراقبند، ببینند آن کسی که وارد میدان انتخابات میشود، نامزد انتخابات می شود، آیا صلاحیّت دارد یا نه؛ و باید احراز کنند صلاحیّت را؛ اگر دیدند که کوتاهی شده است و آدمی که صلاحیّت ندارد وارد شده، جلویش را می گیرند؛ این حقّ آنها است، حقّ قانونی آنها است، حقّ عقلی و منطقی آنها است… (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اقشار مختلف مردم؛ ۱۸ شهریور ۹۴) 
– در طول این سال ها هم گاهی در بعضی از دوره ها به ما گزارش می شد که انتخابات اشکال پیدا کرده است؛ ما دستور می دادیم می رفتند تحقیق می کردند، معلوم می شد که نخیر، این جوری نیست. گاهی ممکن است در گوشه وکنار یک تخلّفی انجام بگیرد که در نتیجه انتخابات هیچ تأثیری نداشته باشد -آن مهم نیست- [امّا] انتخابات در همه دوره ها سالم است… (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اقشار مختلف مردم؛ ۱۸ شهریور ۹۴) 
– رأی مردم هم به معنای واقعی کلمه حقّ النّاس است؛ حقّ النّاس است. وقتی می آید برادر و خواهر ایرانی در انتخابات شرکت می کند و رأی در صندوق می اندازد، رعایت این حقّ او واجب شرعی است، واجب اسلامی است؛ در این امانت او نباید خیانت کرد؛ واقعاً حقّ النّاس است… (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اقشار مختلف مردم؛ ۱۸ شهریور ۹۴) 
– نظارت شورای نگهبان در انتخابات، استصوابی و موثر است و این نظارت بخشی از همان حق الناس است و باید آن را رعایت و حفظ کرد. (بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار هزاران تن از اقشار مختلف مردم؛ ۱۸ شهریور ۹۴) 

انتخابات؛ میدان رویارویی با دسیسه دشمنان 
– الان ببینید تمام رادیوهای بیگانه و مطبوعات خارجی و خبرگزاری ها، دست به هم داده اند برای این که انتخابات مجلس خبرگان را سست کنند. مسأله از نظر آنها این نیست که چه کسی انتخاب خواهد شد و چه کسی نخواهد شد؛ این برای آنها درجه دوم است. در درجه اوّل، آنچه برای آنها اهمیت دارد، این است که مردم پای صندوق ها حاضر نشوند. این را خوب فهمیدید؟ انسان آگاه در جامعه ما – دارای هر فکری، هر جناحی و هر جهتی – این را می فهمد. خوب؛ باید در مقابل این بایستد. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از جهادگران جهاد سازندگی؛ ۱۵ مهر ۷۷) 
– بیست سال از عمر نظام جمهوری اسلامی می گذرد، بیست انتخابات – به طور متوسط، هر سال یک انتخابات – در این کشور برگزار شده است؛ یعنی مردم در میدان عمل و در میدان تصمیم گیری، حضور داشته اند. درعین حال، در همه جا بوق های استکباری، کشور ما و نظام ما را به دیکتاتوری، به استبداد و به غیر مردمی بودن متّهم می کنند! حاضر نیستند اعتراف کنند و حقیقت را بپذیرند؛ چون دشمنند. دشمن به هیچ نقطه ی حُسنی از شما اعتراف نخواهد کرد. شما به حرف دشمن کاری نداشته باشید. شما برای حقیقت، برای رضای خدا، برای وظیفه و برای اصلاح سرنوشت این ملت بزرگ، آنچه را که وظیفه دارید، انجام دهید. (خطبه های نماز جمعه تهران به امامت مقام معظم رهبری؛ ۱۴ خرداد ۷۸) 
– دشمنان ملت، گاه انتخابات ایران را انتصابات می خوانند و گاه می گویند رقابت نامزدها بازی کنترل شده درون حکومت است و انتخابات حتماً با تقلب همراه خواهد بود که البته هدف همه این تلاش ها، ضربه زدن به مردم سالاری دینی و جلوگیری از مشارکت قوی مردم در انتخابات است.(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم سالگرد رحلت امام خمینی(ره)؛ ۱۴ خرداد ۸۸) 
– یکی از هدف های دائمی جبهه دشمن -که در رأسش هم آمریکا است- از اوّل انقلاب تا امروز این بوده است که یک دوقطبیِ خطرناک بین مردم و نظام به وجود بیاورد؛ درست عکس آن چیزی که جمهوری اسلامی بر اساس آن بنا شده است؛ یعنی آمیختگی کامل نظام با مردم. آنها خواسته اند این شکاف را به وجود بیاورند؛ البتّه موفّق نشده اند. انتخابات از جمله مواردی است که دشمن را در این عرصه مأیوس می کند؛ یعنی نشان دهنده ارتباط مستحکم نظام با مردم است و این دوقطبی مورد علاقه دشمن را بکلّی از بین می برد. به این اعتبار، انتخابات مصداق «اِن تَنصُرُوا الله» است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش ۱۹ بهمن۹۴)

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.