سی‌ان‌ بی سی: زنگنه نفت را گران کرد

سی ان بی سی گزارش داد، در پی اظهارات اخیر وزیر نفت ایران مبنی بر آمادگی کشورش برای مذاکره با عربستان بر سر وضعیت فعلی بازار نفت قیمت این محصول در بازار جهانی افزایش یافت و هر بشکه نفت برنت در برابر ۳۱دلار و ۵سنت معامله شد.

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، قیمت نفت که روز چهارشنبه در معاملات آسیایی به‌دلیل کاهش امیدواری‌ها به کاهش تولید و پس از افت شدید بازارهای بورس در جلسه قبل، کاهش یافته بود در معاملات پنج شنبه با افزایش روبه‌رو شد.
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت با ۲.۴ درصد افزایش به ۳۱ دلار و ۵ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز با ۲ درصد رشد به ۲۸ دلار و ۵۱ سنت رسید.
دانیل آنگ، تحلیلگر مؤسسه فیلیپ فیچرز در سنگاپور گفت، با توجه به اینکه بازارهای بورس آسیایی این هفته به‌دلیل تعطیلات سال نوی چینی تعطیل هستند، قیمت نفت تحت تأثیر «عدم حمایت قیمتی مورد نیاز از جانب تجار چینی» قرار داشته است.
وی افزود، در حالی که عناصر بنیادین عرضه و تقاضا تغییری نکرده است، ترمیم قیمت بعد از افت قیمت‌های شدید این هفته، فنی بوده است.
قیمت نفت حدود ۷۰ درصد از اواسط سال ۲۰۱۴ تاکنون کاهش یافته و اوپک نیز در این مدت از کاهش تولید امتناع کرده است.
اما اظهارنظر بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران که گفته بود ایران آماده مذاکره با عربستان بر سر وضعیت فعلی بازار نفت است، عاملی حمایتی برای قیمت نفت بوده است، زنگنه گفته: «ما از هر نوع گفت‌وگو و همکاری‌ای با اعضای اوپک از جمله عربستان حمایت می‌کنیم».
ایران بعد از لغو تحریم‌های غرب صادرات نفت خود را از سر گرفته و این مسئله موجب فشار بیشتری بر بازار نفت شده که با مازاد عرضه مواجه است.
هرچند ممکن است اظهارنظر این مقام ایرانی خبری خوب برای بازار نفت محسوب شود، اما مفسران درباره عملی شدن هرگونه توافقی بر سر کاهش تولید تردید دارند.
ایوان لوکاس، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «ایران مخالف کاهش تولید بوده است… حرفهای زیادی در این باره گفته می‌شود، اما هرگز هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد».

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.