ظریف: اجازه داشتم و در همه محافل آمریکایی سخنرانی کردم

وزیر امور خارجه با بیان اینکه در همه محافل آمریکایی سخنرانی کرده‌ام، گفت: اجازه داشتم این کارها را به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران انجام دادم. گزارش تک‌تک این اقدامات را ارائه کردم و از بالا تا پایین کشور نسبت به این اقدامات بنده اشراف داشتند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه امروز یک‌شنبه، در صحن مجلس به سوالات جواد کریمی‌قدوسی نماینده مردم مشهد پاسخ داد.
وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که چگونه و از چه طریقی ۴ نفر از دو تابعیتی‌ها در تیم کارشناسی و هیات مذاکرات هسته‌ای نفوذ کردند، گفت: جمهوری اسلامی برای پیشبرد اهداف خودش در سطح بین‌المللی از همه ابزارها مانند سایر کشورها استفاده می‌کند.
وی ادامه داد: شما امروز شاهد هستید که در جلسه استماع دیوان بین‌المللی دادگستری از طرف ایران وکلای انگلیسی و فرانسوی هم حضور داشتند و از طرف ایالات متحده هم وکلای انگلیسی حضور داشتند. در این جا کسی سوال نمی‌کند که چرا شما از وکلایی با تابعیت‌های دیگر استفاده کردید گر چه این وکلا در جریان مذاکرات خصوصی و بحث‌های خصوصی قرار دارند که این عرف و رسم بین‌المللی است.
رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: در جریان مذاکرات هسته‌ای موظف بودیم از تمامی امکانات استفاده کنیم همه افرادی که در مذاکرات با ما کار می‌کردند را به وزارت اطلاعات معرفی کردیم، آن‌ها هم خودشان به ما معرفی شده بودند که ما به وزارت اطلاعات معرفی کردیم و از وزارت اطلاعات اجازه حضور این افراد را گرفتیم.
ظریف گفت: این افراد که چهار نفر آنان را آقای کریمی‌قدوسی مطرح کرده است، یا از طریق سایر دستگاه‌ها به ما معرفی شدند یا از طریق شناختی که در گذشته داشتیم از این‌ها استفاده کردیم.
وی اظهار داشت: برای این که بین خود و خدا مسئول نباشم می‌گویم که جز خدمت از این افراد در مذاکرات ندیدم. من مسئول روابط دیگر آن‌ها نیستم و صرفا مسئول استفاده از آن‌ها در مذاکرات بودم ضمن این که در هیچ یک از جلسات خصوصی ما حضور نداشتند و تنها در مذاکرات تخصصی ما بودند.
وزیر امور خارجه خطاب به کریمی قدوسی گفت: شما مفروض کردید که مذاکرات شکست خورد. به نظر ما برجام نشان‌دهنده حقانیت جمهوری اسلامی ایران است و امروز آمریکاست که شکست خورده است و نتوانسته از برجام به نفع خود استفاده کند و مجبور شده از برجام برخلاف پیش‌بینی‌های دوستان مخالف برجام خارج شود.
وی اظهار داشت: همه می‌گفتند برجام آن قدر به نفع آمریکاست که هیچ‌وقت آمریکا از آن خارج نمی‌شود ولی آمریکا از برجام خارج شد به خاطر این که برجام خوب مذاکره و نوشته شده بود و خوب کار کارشناسی در آن انجام گرفته بود.

آقای دری بیشترین نقش را در گرفتن ۱میلیارد و ۷۰۰میلیون دلار داشت
ظریف خطاب به کریمی‌قدوسی گفت: شما در سوالی که از من پرسیده بودید گفتید وقتی انقلابیون شما مذاکره کردند توانستند ۱٫۷میلیارد دلار از آمریکا بگیرند. گرچه آن مذاکرات هم تحت هدایت بنده بود ولی بیشترین نقش در گرفتن این مبلغ از آمریکا را آقای دکتر دری اصفهانی داشت، من کاری به بقیه موارد ندارم ولی بین خودم و خدا باید شهادت دهم کما این ‌که برای مقامات قضایی هم شهادت دادم ایشان نقش موثری داشت.
وزیر امور خارجه ادامه داد: آقای سیروس ناصری که نقش ایشان در مذاکرات ایران و عراق در جهت منافع ملی بوده است و بارها توسط رهبر معظم انقلاب از جسارت ایشان در برابر دشمنان حمایت شده است، ایشان در مذاکرات هسته‌ای نقشی نداشت و تنها در حوزه اقتصادی به ما کمک کردند.
وی تصریح کرد: دکتر مشکور نیز مانند دری اصفهانی در تمامی مذاکرات حقوقی ما که وزارت دفاع در لاهه علیه آمریکا دارد، به عنوان وکلای جمهوری اسلامی محسوب می‌شود و در کمیته‌ای که ریاست جمهوری تشکیل داد نیز به عنوان متخصص حضور پیدا کرد.
در وطن پرستی مشاورین خود تردید نداریم
وی افزود: سایرین از متخصصین حقوقی خارجی و مشاوران بانکی و مالی خارجی استفاده می‌کنند اما ما از مشاوران ایرانی استفاده کردیم و در وطن‌‌پرستی و توجه به منافع ملی این افراد تردید نداریم. آقای شعبانی نیز هیچ‌گاه در مذاکرات حضور نداشتند و به عنوان کمک در روابط عمومی استفاده می‌شد.
ظریف گفت: دولت عربستان میلیون‌ها دلار برای روابط عمومی خرج می‌کند اما ما از هیچ کدام از این موارد استفاده نکردیم و معتقدیم ایرانیان بزرگترین سرمایه‌های ما در خارج از کشور هستند که امیدواریم دوستان ما در مجلس و سایر قوا کمک کنند از این سرمایه ملی استفاده کنیم.
وزیر امور خارجه در بخش دیگر اظهارات خود درباره استفاده از افراد دو تابعیتی گفت: این آقایانی که اسمشان را بردید هیچ کدام مقام و مسئولیتی در جمهوری اسلامی ندارند. در وزارت امور خارجه اگر کسی همسرش تابعیت خارجی داشته باشد نمی‌تواند کار کند چه برسد اینکه خودش تابعیت خارجی داشته باشد. اما استفاده از مشاورین خارجی هم در دنیا مرسوم است.
رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: در دعوای ایران در دیوان بین‌المللی دادگستری ما وکیل فرانسوی و انگلیسی داریم و بعضا آمریکایی داشتیم. این به خاطر این نیست به آن‌ها اعتقاد داریم ما باید از این‌ها استفاده کنیم اما افرادی که با ما در مذاکرات هسته‌ای مشورت می‌دادند مسئول مذاکره نبودند.
ظریف گفت: ما این‌ها را استعلام کردیم و اجازه گرفتیم مثلا ما در کشور مسئول بانکی نداشتیم. دو کارشناس عمده بانکی از طریق بانک مرکزی به ما معرفی شد که هر دو دو تابعیتی بودند ما هم از وزارت اطلاعات استعلام کردیم.
وزیر امور خارجه در ادامه گفت: شما را ارجاع می‌دهم به فرمایش خودتان زمانی که از من سوال کردید فرمودید آن‌جا که انقلابیون مذاکره کردند ۱٫۷میلیارد بگیریم همان انقلابیون عضو اصلی‌شان آقای دری اصفهانی بود. عضو اصلی گروه مذاکره‌کننده که متاسفانه فیلمی که از ایشان گرفتند در برابر هواپیمای پر پول که ایشان برای کشور فراهم کرده بود، به عنوان سند جرم مطرح شده است.
وی در عین حال گفت: البته بنده به قوه قضاییه احترام می‌گذارم و قوه قضاییه خودش تصمیم بگیرد اما من به عنوان شاهد عرض می‌کنم از ایشان جز خدمت ندیدم ایشان در تمام دعاوی ما از ابتدای انقلاب در مقابل آمریکایی‌ها حضور داشتند.
رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: آقای دکتر مشکور در دیوان بین‌المللی دادگستری و دعاوی ایران و آمریکا در لاهه حضور داشتند. بروید از برادران وزارت دفاع بپرسید که بیشترین میزان دعاوی را آن‌ها داشتند. بروید از نیروهای مسلح بپرسید این‌ها افرادی وطن‌پرست و حافظ منافع کشور بودند.
وزیر امور خارجه ادامه داد: حالا ممکن است شما اطلاعاتی داشته باشید که بنده نداشتم من آن‌چه را که دیدم من بین خودم، خدا و ملت بزرگ ایران موظفم عرض کنم بقیه‌اش مسئولیت من نیست. من نه قاضی، نه دادستان و نه مسئول اطلاعاتی هستم.
ظریف با بیان اینکه آقای سیروس ناصری و آقای شعبانی هیچ‌گاه عضو تیم مذاکره‌کننده نبودند، گفت: انشاء‌الله آن‌قدر هم از پختگی سیاسی برخوردارم که کسی نتواند به من خط بدهد اما حتما کمک کردند و از مشورت آن‌ها استفاده کردم تا بر اساس مصالح کشور بتوانم همه زوایا را ببینم.
وی ادامه داد: هنوز هم برای اقدامات تبلیغاتی که می‌کنم از مشورت افراد مختلف استفاده می‌کنم که بتوانم کاری بکنم تاثیرگذار باشد برای همین هم است در دنیا معروف است که می‌توانم به لطف خدا در کارهای تبلیغاتی تاثیرگذار باشم.
وزیر امور خارجه افزود: برای اینکه بتوانیم چنین کاری را بکنیم باید با محیط هدف آشنا باشیم و با علم به محیط هدف این کار را انجام دهیم. نه اینکه از تهران بنشینیم برای آن‌ها نسخه بنویسیم این کاری است که دوستان برای من انجام می‌دهند و من از همه آن‌ها متشکر هستم.
رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به سوابق ناصری گفت: سوابق ایشان را مطالعه کنید؛ زحماتی که ایشان در جنگ ایران و عراق کشیدند، فداکاری‌ها که کردند و خدماتی در مذاکرات دور اول هسته‌ای کردند همه سوابق این‌ها معلوم است سوال بکنید و اینجا قضاوت نکنیم. قضاوت با خدا و بعد هم مقامات قضایی است و هر تصمیمی بگیرند، چه ما موافق و چه مخالف باشیم به عنوان دستگاه مستقل محترم که قوه قضاییه کشور باشد را می‌پذیریم.
اجازه داشتم و در همه محافل آمریکایی سخنرانی کردم
ظریف همچنین درباره حضور خود در محافل آمریکایی اظهار داشت: بنده در همه محافل آمریکایی سخنرانی کردم. هم در جامعه باز سخنرانی کردم و هم شورای روابط خارجی سخنرانی کردم و می‌کنم هم در شورای آسیایی سخنرانی کردم هم به مجلس نمایندگان آمریکا رفتم.
وی ادامه داد: هم در کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان و سنا رفتم و با رئیس کمیسیون ملاقات کردم. اجازه داشتم این کارها را به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران انجام دادم. گزارش تک‌تک این اقدامات را ارائه کردم و از بالا تا پایین کشور نسبت به این اقدامات بنده اشراف داشتند و برای این اقدامات بنده را تقدیر می‌کردند.
وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: حالا زمانی اتفاقی افتاد و گروهی که در ایران فعالیت می‌کرد مرتکب اشتباهات و خیانت‌هایی شد که با آن گروه برخورد کردند بعد از آن هم با آن گروه ارتباطی نداشتم.
همکاری با موسسه جامعه باز در زمان من قاعده‌مند شد
رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: گروه جامعه باز یا موسسه سوروس قبل از اینکه من نماینده دائم ایران شوم با ایران همکاری داشتند اتفاقا در زمان من این همکاری محدود، منظم و طبق قاعده شد و من به این اقدامی که کردم افتخار می‌کنم.
وی در بخش دیگر از سخنان خود با بیان اینکه من و شما و همکاران ما در دولت مستخدم مردم هستیم و چشم امید ما به مردم وخدا و به دعای معصومین (ع) است، اظهار داشت: ما چشم امید به هیچ خارجی نداریم اما در روابط خارجی تلاش داریم با کشورهایی که همانطور رهبری فرمودند با ما خصومت ندارند ارتباط داشته باشیم و تلاش داریم از دیپلماسی عمومی برای تاثیر قلب‌ها و مغزها استفاده کنیم و با دشمنان مردم و نظام درهمه حوزه‌ها مقابله کنیم.
وی تصریح کرد: چشم امید ما به مردم خودمان و ظرفیت‌های ملی خودمان است و اطمینان دارم به خاطر همین ظرفیت‌ها بود که شش کشور غربی به پای میز مذاکره آمدند و ما با پشتوانه مردم در مقابل آن‌ها ایستادیم رسما و با صدای بلند اعلام کردیم هرگز یک ایرانی را تهدید نکنید.
ظریف گفت: امروز هم می‌گوییم هیچ‌کس نمی‌تواند در هیچ زمانی یک ایرانی را تهدید بکند به‌خاطر اینکه ایرانی متکی به خدا و توان لایزال مردم ایران است که در تاریخ حضور داشته و انشاءالله برای همیشه هم حضور خواهند داشت. ما می‌مانیم این‌ها خواهند رفت.
بر اساس چهارچوب‌هایی که رهبری تعیین می‌کنند حرکت می‌کنیم
ظریف در بخش دیگری از سخنانش گفت: ما براساس دستورات رهبر معظم انقلاب و چهارچوب‌هایی که ایشان تعیین می‌کنند حرکت می‌کنیم؛ افتخار من این است که مقام معظم رهبری در سخنرانی روز چهارشنبه، که روز گذشته دیروز از صدا و سیما پخش شد، با روش محبت‌آمیزی این بنده و سرباز کوچک را مورد تفقد قراردادند که بسیار از شأن و حق من بالاتر است و من همیشه مرهون محبت‌ها و لطف ایشان هستم.
وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: وزیر خارجه یک وظیفه‌ای دارد، از طرفی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل متحد نیز یک سری وظایفی وجود دارد، اما این‌ها جزوی از سیاست خارجی است و تمام روابط خارجی نیست، تمام روابط خارجی نه در اختیار من است، نه تصمیم‌گیری توسط من صورت می‌گیرد و نه مسئول اجرای آن هستم.
ظریف افزود: قسمتی از روابط خارجی را به من به عنوان وزیر امور خارجه واگذار می‌کنند، بنده در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت دارم، اما تصمیم‌گیری‌ها توسط نظام صورت می‌گیرد.
وی یاد آور شد: آن وقت که من به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل متحد موظف بودم با گروه‌های مختلف در آمریکا رابطه داشته باشم به این معنی نبود که چشم امیدی به آن‌ها داشته باشیم، بلکه تلاش داشتیم از شرایط استفاده کنیم و گرنه نیاز نبود بنده را آن‌جا مسئول بکنند، بلکه می‌گفتند برو آن‌جا چهار پنج سال استراحت کن.
وزیر امور خارجه افزود: در آن زمان حضورم در سازمان ملل متحد قسمت کوچکی از وظایف من در نیویورک بود، قسمت عمده آن برای تنویر افکارعمومی و نشان دادن واقعیات ایران بود تا حدی که یک نفر گفت «مگر تو می‌خواهی انتخاب شوی که این قدر در صحنه‌های عمومی حضور داری».
ظریف افزود: آن زمان این یک وظیفه بود و البته کار سنگینی هم بود، اما این به این معنی نیست شما چشم امید به آن‌ها داشته باشید یا سیاست شما این باشد بدون آمریکا و غرب نمی‌توانید زندگی کنید.
بیشترین سفرهای من به چین و روسیه و کشورهای همسایه است
ظریف بیان کرد: سیاست ما تعامل سازنده با کل دنیاست، همواره گفته‌ام باید با همه دنیا غیر از آن‌جایی که خط قرمز نظام است تعامل داشته باشیم.
وزیر امور خارجه با بیان این که «سیاست بنده در مورد روابط با روسیه و چین کاملا مشخص است» افزود: بیشترین تعداد سفرهای من در طول وزارتم به این دو کشور و به کشورهای همسایه بوده است؛ متاسفانه این خبرها در رسانه‌ها منعکس نمی‌شود، بیشتر قسمتی که مورد توجه افکار عمومی هست در اخبار منعکس می‌شود.
وی اظهار داشت: اگر فهرستی از سفرهای من در طول پنج سال گذشته حتی در مذاکرات برجام نگاه کنید می‌بینید تمرکز بر همسایگان آسیا و آفریقا است.
آدرس غلط به دنیا ندهیم؛ چشم‌انتظار محبت کسی نیستیم
وزیر امور خارجه گفت: تعداد سفرهای من وهمکاران را مقایسه کنید نحوه تعامل ما را نگاه کنید در واقع آدرس غلط به دنیا ندهیم ما چشم‌انتظار محبت و لطف کسی نیستیم نه غرب، نه شرق.
ظریف گفت: افتخار ما این است که پشتوانه ما مردم خودمان هستند و به مردم خودمان باید اعتماد کنیم و شما نیز به عنوان نمایندگان این مردم مورد احترام و توجه ما هستید و خواهید بود.
وی افزود: نقد و اعتراض شما نمایندگان از عسل برای ما شیرین‌تر است و کمک می کند بفهمیم جامعه چگونه در مورد ما فکر می‌کند.
ظریف در پاسخ به سوال دیگر کریمی قدوسی درباره ماهیت باند نیویورک و نقش وی در شکل‌گیری این باند اظهار داشت: آن‌چه که نماینده مشهد مطرح کرد به زمان حضور من در دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در دهه ۷۰ و ابتدای دهه ۸۰ باز می‌گردد که موضوع محرمانه‌ای هم نبوده است.
وی افزود: بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، قرار بود از من در مورد فعالیت‌هایم در زمان مسئولیت در وزارت امور خارجه سوال شود، این پرسش‌ها را باید در زمان رای اعتماد مطرح می‌کردید اما من به خاطر ابهامات ایجاد شده به این سوالات پاسخ می‌دهم.
نه رئیس باند نیویورکی‌ها هستم و نه چنین باندی وجود دارد
وی اظهار داشت: باند نیویورک یک مفهوم موهوم است که در دهه ۷۰ هجری شمسی در زمان وزارت دکتر سیدکمال خرازی درخصوص کسانی که با وی در نیویورک کار می‌کردند در شب‌نامه‌های داخلی وزارت امور خارجه مطرح می‌شد؛ بنده نه رئیس باند نیویورک هستم نه چنین باندی وجود دارد.
رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: اولین بار که در صحنه علنی اسم باند نیویورک مطرح شد در مقاله‌ای در روزنامه کیهان بود، در آن مقاله نویسندگان کیهان به باند نیویورک اشاره کردند که این نشان می‌دهد یک گروه کوچک توانسته به مسائل امنیتی کشور فائق آید که روز بعد از انتشار این مقاله از بیان خود عذرخواهی کردند.
وی گفت: باند نیویورک موضوع موهومی است و چنین موردی وجود ندارد، گروهی که مشکلات صنفی و دعواهای داخلی در وزارت خارجه با آن افراد داشتند، این موضوع را مطرح کردند.
وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد ارتباط خود با بنیاد جامعه باز و همچنین بنیاد سوروس در زمان حضورش در سازمان ملل گفت: زمانی که به نیویورک رفتم، بنیاد جامعه باز با ایران ارتباط داشت، به ایران سفر می‌کردند و با قسمت‌های مختلف شهرداری‌ها ارتباط داشتند.
ظریف اظهار داشت: آن‌چه که بنده انجام دادم این بود که ارتباطات را محدود و منظم کرده و آن‌ها موظف بودند هر بار به بنده گزارشی از اقدامات انجام شده ارائه دهند و اجازه ندادم کاری خارج از منافع ملی انجام شود.
وی ادامه داد: بعدها که کیان تاج‌بخش که نماینده بنیاد جامعه باز در ایران بود، دستگیر شد، این موضوع را به عنوان اعتراف مطرح کرد که بنده به ظریف گزارش دادم و حتی پیش‌نویس نامه‌ها را تدوین می‌کردم.
وی تصریح کرد: این یک واقعیت است که بنده به جای اینکه در طی این سال‌ها در خانه بنشینم، به قدری فعال بودم که همه فکر می‌کردند باید با بنده هماهنگ کنند.
رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: بنده برای تلاش‌هایم در نیویورک بارها مورد تقدیر رهبری قرار گرفتم، اگر کسی در این زمینه شکی دارد، می‌تواند با استعلام از دفتر ایشان صحت آن را سوال کند.
ظریف خاطرنشان کرد: هیچ‌کس علیه‌السلام نیست، یا باید در خانه نشست یا با گروه‌های مختلف آمریکایی ارتباط برقرار کرد و وظیفه بنده به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل با توجه به اختیاراتی که داشتم، این بود که با همه افرادی که امکان استفاده از آن‌ها در راستای منافع ملی وجود دارد، ارتباط برقرار کنم.
وی همچنین گفت: خوشحالم که دستاوردهای مناسبی در زمان تصدی بر دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد به دست آورده‌ام، وقتی این سمت را ترک کردم گفتند که ایران یک سخنور بسیار قهار را در نیویورک از دست داد، اکنون می‌گویم همه توفیق‌هایی که داشته‌ام را مدیون لطف خداوند و محبت‌های رهبر معظم انقلاب هستم.
نماینده پیشین ایران در سازمان ملل خاطرنشان کرد: اگر حرکتی نکرده و دست به عصا حرکت کنیم، هیچ‌گاه مشکلی ایجاد نمی‌شود اما وظیفه ما این است که برای منافع ملی خود را قربانی شویم. بارها گفته‌ام که نظام نباید برای ما قربانی شود و ما باید قربانی منافع ملی باشیم، ما نباید برای اینکه نامی از خود در تاریخ بگذاریم منافع ملت را فدا کنیم.
گروهی که جایگاهی بین مردم ندارد را بزرگ نکنیم
ظریف در پاسخ به این سوال که چرا بدون برآورد اطلاعاتی و امنیتی و همزمان با برگزاری اجلاس منافقین و دشمنان جمهوری اسلامی در پاریس به کشور فرانسه سفر می‌کنید، به صداوسیما اجازه حضور در جلسه را نمی‌دهند و شما هم در این سفر موضع اعتراضی نمی‌گیرید، گفت: متاسفانه منافقین از زمانی که در حدود ۱۰ سال قبل از فهرست گروه‌های تروریستی خارج شدند هر ساله مراسمی را در پاریس برگزار می‌کنند، ما برگزاری این مراسم را اقدامی خصمانه از سوی کشورهای غربی علیه ایران می‌دانیم.
وی گفت: ما این را یک حمایت غیرقابل پذیرش از تروریسم می‌دانیم و همواره موضع خود را به صورت صریح و آشکار با دولت فرانسه مطرح کردیم، در تماس تلفنی که روز گذشته با وزیر امور خارجه فرانسه داشتم همین موضوع به صراحت از سوی بنده مطرح شد.
ظریف اضافه کرد: دیپلماسی به معنی این نیست که شما سفرهایتان را به خاطر یک گروهک منفور بی‌مقدار تروریستی لغو کنید. این مراسم به صورت سالانه انجام می‌شود و ما روابطمان را با دولت فرانسه با توجه به سیاست‌های نظام دنبال می‌کنیم و البته در این روابط مواضع خود را مطرح می‌کنیم.
گروهک تروریستی منافقین تنها مشکل ما با فرانسه نیست
وزیر خارجه کشور افزود: حضور گروهک تروریستی منافقین در فرانسه تنها مشکل ما با فرانسه نیست؛ حمایت‌های دولت فرانسه از رژیم صهیونیستی، حمایت‌های این دولت از گروهک‌های تروریستی در سوریه و حمایت از کودک‌کشی عربستان سعودی در یمن از موارد اختلاف ماست که در گفت‌وگو ها مطرح می‌شود. این‌که کشورهای غربی منطقه ما را انبار سلاح‌های مخرب کرده‌اند و از این طریق به ناامنی منطقه ما کمک می‌کنند موضوعی است که در این جلسات مطرح می‌کنیم.
وی تصریح کرد: دیپلماسی به معنای روابط عاشقانه نیست بلکه به معنای این است که بتوانید از طریق گفت‌وگو و مذاکره اختلافات را رفع کنید این روش ما بوده و همواره این روش مورد توجه بوده است و دنیا همواره جمهوری اسلامی را به عنوان یک کشور منطقی و در صف مقدم مبارزه با تروریست است می‌شناسد که ما این روش را ادامه می‌دهیم.
وی گفت: ما امروز با این روش توانسته‌ایم آمریکا را در دنیا منزوی کنیم و بتوانیم نشان دهیم که مردم ما هستند که اهل منطق هستند که آمریکا و رژیم صهیونیستی و تروریست‌ها هستند که قانون‌شکن هستند و در مقابل خواست جامعه بین‌الملل ایستاده‌اند.
ظریف در مورد عدم حضور خبرنگاران صداوسیما گفت: ورود خبرنگاران به جلسات دیدار مقامات کشورها در هر کشوری بر اساس پروتکل خاص آن کشور است، در خصوص اینکه چرا صداوسیما اجازه حضور خبرنگار در جلسه دیدار با مقامات فرانسه را نداد باید تاکید کرد که تا آن‌جا که بنده اطلاع دارم طبق پروتکل کشور فرانسه بعد از ملاقات‌ها یک جلسه مصاحبه تشکیل شده و در آن همه خبرنگاران حضور دارند.
رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: این موضوع که در جلسه مذکور خبرنگار بوده یا نبوده به مباحث پروتکلی بستگی دارد و باید تلاش کرد از این مباحث موضوعات محتوایی بسازیم، هیچ موضوع مخفی وجود نداشته و همه ذکر شده است.
وزیر امور خارجه گفت: در این جلسه نسبت به برگزاری مراسم منافقان اعتراض و آن را به عنوان حمایت از تروریسم مطرح کردیم اما مقامات کشور فرانسه گفتند با این گروه هیچ ارتباطی نداریم.
وزیر امورخارجه در خصوص سفربه فرانسه و همزمانی با جلسه گروهک منافقان در پاریس اظهار داشت: ما در جریان ریز قضایا بودیم، سفر ما با توجه به همه این قضایا برنامه‌ریزی شده بود. سفارت ما (در پاریس) حتما می‌دانست که چه زمانی آن برنامه وجود دارد و با عنایت به همه محاسبات پس از شور و مشورت با داخل و بیرون وزارت خارجه، این سفر انجام شد.
ظریف تصریح کرد: هم توسط من و هم سخنگوی وزارت امور خارجه موضع‌گیری علنی انجام شد، البته بازهم تاکید می‌کنم گروهی که هیچ جایی میان مردم ایران ندارد را ما نباید بزرگ کنیم و کماکان هم بر این سیاست معتقد هستم.

به گزارش ایرنا پس از سخنان وزیر امور خارجه، کریمی قدوسی از رئیس جلسه خواست که این سوال را به رای بگذارد و در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۶۷ رای موافق، ۱۱۹ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر، سوالات جواد کریمی‌قدوسی را وارد ندانستند و از پاسخ‌های وزیر خارجه قانع شدند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.