افزایش قابل توجه صادرات نفت خام و میعانات گازی در سال ۹۴

میانگین صادرات نفت خام و میعانات گازی کشور در ۶ ماه نخست امسال نسبت به ابتدای استقرار دولت یازدهم، حدود ١٣ درصد افزایش یافته است.

معاونت برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت با انتشار گزارشی درباره عملکرد این وزارتخانه اعلام کرده است: میان صادرات نفت خام و میعانات گازی کشور در ۶ ماه نخست امسال نسبت به پنج ماه نخست سال ١٣٩٢، حدود ١٣ درصد افزایش یافته است.
براساس این گزارش، بیش از ٨٨ درصد میعانات گازی تولیدی کشور از سوی شرکت نفت و گاز پارس تولید می شود؛ همچنین تولید میعانات گازی در هشت ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، حدود ١۶ درصد افزایش یافته است.
این میزان افزایش، به بالا رفتن میزان تولید میعانات گازی در میدان گازی پارس جنوبی ناشی از راه اندازی فازهای جدید (١٢، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸) است.

حذف واسطه گری
براساس این گزارش، تمرکز بر صادرات نفت خام و شفاف سازی در معاملات فروش نفت خام و میعانات گازی و جلوگیری از واسطه گری از دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران در دولت یازدهم به شمار می رود.
همچنین وزارت نفت با هدف زمینه سازی برای افزایش صادرات نفت خام؛ برای توسعه بندر جاسک به عنوان پایانه جدید صادراتی نفت برنامه ریزی کرده است. 
تلاش برای تامین منابع مالی مورد نیاز به ویژه در شرایط کنونی که درآمدهای شرکت ملی نفت ایران تحت تاثیر کاهش قیمت نفت قرار گرفته است، از دیگر اقدامات در دست انجام این شرکت به شمار می رود.
بر این اساس، با هیات امنای صندوق توسعه ملی برای اعطای تسهیلات مالی و اعتباری به طرح ها و پروژه های اولویت دار توسعه ای نفت و گاز به ارزش ۶ میلیارد دلار توافق حاصل شده است.

گسترش راه های تامین منابع مالی صنعت نفت
طبق این گزارش، همچنین تفاهم با بانک های تجاری عامل دولتی و خصوصی برای کارگزاری اعتبارات و تسهیلات مالی، پیگیری دریافت گواهی مسدودی منابع ارزی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به ارزش چهار میلیارد دلار برای کمک به تامین اعتبار طرح ها و پروژه های توسعه نفت و گاز و پیگیری عرضه نفت خام و فرآورده های نفتی در بازار بورس انرژی کشور و فعال کردن بازارهای مرتبط نظیر بازار سلف نیز از دیگر گام های برداشته شده در مسیر تامین منابع مالی صنعت نفت به شمار می رود. 
این گزارش در ادامه به ایجاد جذابیت در قراردادهای نفت و گاز با اصلاح چارچوب قراردادهای کنونی صنعت نفت اشاره و اعلام کرده است: به پیشنهاد وزارت نفت، شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز در مهرماه امسال به تصویب هیات دولت رسید و در دو همایش، رونمایی و معرفی شد. 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.