هشدارهای پسابرجامی جهانگیری: مراقب افزایش بدهی‌های خارجی باشیم

معاون اول رئیس‌جمهور با هشدار نسبت به تهدیدات اقتصادی پسابرجام، گفت: باید مواظب باشیم که بازار داخلی در اختیار تولیدات خارجی قرار نگیرد و واردات بی رویه به تولیدات داخلی ضربه نزند.

اسحاق جهانگیری در مراسم بزرگداشت کارآفرینان برتر کشور گفت: اکنون با فرصت‌هایی مانند در اختیار داشتن منابع نفتی و یا موقعیت راهبردی منطقه ای در کشورمان روبرو هستیم اما فرصت های دیگری مانند حضور مردمی در عرصه های مختلف مانند راهپیمایی ۲۲ بهمن وجود دارد که مسئولان باید از این فرصت ها برای مقابله با تهدیدها استفاده کنند. بر این اساس حضور مردم در انتخابات آتی نیز فرصتی است برای عبور از تنگناها و مشکلاتی که اکنون با آن درگیر هستند و هنر ما نیز باید استفاده از این فرصت ها باشد.

اهم اظهارات جهانگیری را در ادامه می خوانید:

**هنر استفاده از امکانات محدود و خلاقیت ها هنری است که باید مسئولان دولتی در اختیار داشته باشند و دولتی موفق و قوی است که این هنر را در اختیار داشته باشد. دولتی موفق است که خلاقیت را به منصه ظهور برساند و زمینه ساز بروز کارآفرینی در کشور شود.
** روزی برای حل مشکل اشتغال، خروج کارگران خارجی مورد توجه قرار گرفت اما امروز کسی در این زمینه صحبتی نمی کند، چرا که نوع درخواست کار در شرایط کنونی متفاوت است و امروز ۶۷ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه ها از خانم ها هستند و قطعا شغلی که جوانان امروز به آن توجه دارند با دوران گذشته متفاوت است.
** مردم اکنون از ما رفاه طلب می کنند و می خواهند موقعیت اقتصادی کشور متحول شود. آنها با دیدن پیشرفت‌های اقتصادی کشورهای منطقه، توسعه اقتصادی کشور را به صورت جدی مطالبه می کنند؛ نکته ای که مقام معظم رهبری نیز در برنامه چشم انداز ۲۰ ساله کشور بر آن تأکید کردند و کشور در این برنامه باید به به قدرت اول منطقه ای تبدیل شود. برای رسیدن به این جایگاه نیازمند ساختار و سازمان جدیدی در کشور هستیم که اساس آن ریشه در تفکر و ایده خلاقانه دارد. 
**کارآفرینی بهترین پاسخ برای اشتغال در جامعه است و جوان ایرانی باید به جای یافتن کار در محیط های دولتی علاوه بر مشغول شدن خود برای ده ها نفر نیز در فضاهای کسب و کار اشتغال ایجاد کند که نمونه آن همان کارآفرینانی هستند که امروز به عنوان کارآفرینان برتر معرفی شده اند.
** دولت حتما باید از کسب و کارهای کارآفرین و دانش بنیان حمایت کند و این حمایت الزامی است که خود باعث توسعه اشتغال آفرینی و توسعه اقتصادی کشور می شود.
** مردمی کردن اقتصاد یعنی اینکه بخش دولتی، بخش خصوصی را رقیب خود نداند و ما سیاست های حمایتی را در این زمینه تنظیم کنیم، البته بخش خصوصی نیز نباید به دنبال استفاده از رانت های ویژه باشد. در دولت بهبود فضای کسب و کار در اولویت قرار گرفته که متأسفانه در شرایط کنونی فضای کسب و کار نه تنها پیش رونده نیست، بلکه با مشکلات و موانعی روبرو است.
**در سال‌های اخیر اقداماتی صورت گرفته که فضای کسب و کار کشور را تا حدودی بهبود بخشیده و رتبه ایران را در بین کشورهای جهان از ۱۵۲ به ۱۱۸ ارتقا داده است.
** یکی از پیش نیازهای توسعه کارآفرینی در کشور را که دولت موفق به اجرای آن شده، اجرای برجام است. با اجرای برجام فرصت های خوبی برای کارآفرینی ایجاد شده و تسهیل مبادلات پولی و کاهش ریسک کارآفرینی از دستاوردهای اجرای برجام است.
** متأسفانه در بخش‌های دولتی ریسک مبادله پول بالا بود و ما ناچار بودیم مبالغ بسیاری را برای این جابه‌جایی پرداخت کنیم. گزارش‌هایی که از دولت قبل در اختیار داریم، نشان می‌دهد که میلیون‌ها دلار برای جابه‌جایی پول پرداخت شده است.
** ما اکنون تنها در بخش نفت به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم تا تنها بتوانیم از منابع مشترک نفتی و گازی با سایر کشورهای همجوار استفاده کنیم. امروز اگر گفته می شود اقتصاد ایران می تواند اقتصاد جهان را به حرکت درآورد بی معنی نیست که البته این مسئله نیاز به منابع مالی لازم دارد.
** صدور نفت پس از اجرای برجام افزایش داشته است؛ اکنون صادرات نفت ما روزانه به یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه رسیده و این صادرات تا پایان سال به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید و ما تلاش داریم در سال آینده همان دو میلیون بشکه نفت را در چارچوب سهمیه خود صادرات داشته باشیم.
** از دیگر دستاوردهای اجرای برجام را آزادسازی منابع مالی است علاوه بر آزاد شدن بخشی از درآمدهای ایران در جهان شرکت‌های ایرانی نیز از فهرست تحریم‌های بین المللی خارج شدند و اکنون ما می توانیم از منابع مالی خارجی نیز استفاده کنیم.
** اجرای برجام می تواند تهدیداتی نیز برای کشور داشته باشد که یکی از این تهدیدات افزایش بدهی های خارجی کشور و تحت تأثیر قرار گرفتن تولیدات داخلی است. باید مواظب باشیم که بازار داخلی در اختیار تولیدات خارجی قرار نگیرد و واردات بی رویه به تولیدات داخلی ضربه نزند. هم اکنون حجم عظیم تقاضا در بخش‌های مختلف وجود دارد که باید آن را مدیریت کرد و با مواظبت به آنها پاسخ داد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.