یلدای تلویزیون چه رنگی است؟/ از بازگشت ضیا تا پخش کلاه‌قرمزی، خندوانه و فیلم سعید آقاخانی

سال گذشته تقارن اربعین با بلندترین شب سال، رنگ و بویی متفاوت به شب یلدا بخشید، اما امسال به نظر می‌رسد شبکه‌های سیما قصد دارند لحظات شب یلدا را در فضایی شادتر برای بینندگان سپری کنند.

شبکه اول
دوران ممنوع‌الکاری سیدعلی ضیاء در تلویزیون با اجرای ویژه‌برنامه شب یلدا به پایان می‌رسد. برنامه ویژه شب یلدای شبکه یک سیما با اجرای علی ضیاء، خانواده‌محور و شاد روی آنتن می‌رود.
این برنامه به مدت ۲ ساعت، با آیتم‌های شاد و گفتگو و گپ دورهمی بعد از پخش مجموعه نمایشی «چک برگشتی» پخش می‌شود.

شبکه دو
برنامه «زنده‌باد زندگی» دوشنبه، ۳۰ آذر دراستقبال از سال‌روز آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج) و همزمان با شب یلدا، به موضوع آیین و سنت‌های ایرانی می‌پردازد.
این برنامه با حضور دکتر محمد عارف مردم‌شناس و جامعه‌شناس، نقش آیین‌ها و سنت‌ها و رسوم در فرایند توسعه فرهنگی را بررسی می‌کند.
همچنین مهمانان این برنامه، خانواده‌ای از استان بوشهر هستند که یکی از فرزندان این خانواده، دو مستند کوتاه از زندگی خانواده خود را به مخاطبان هدیه خواهد کرد. این مستند آداب و رسوم زندگی زنان در روستا را به تصویر می‌کشد.
«زنده‌باد زندگی» در ادامه، میزبان جمعی از مهرورزان خواهد بود که با شعار تهران شهر بدون گرسنه به پوشش موضوع انتقال غذاهای تمیز و دست نخورده و هدایای مردم به نیازمندان خواهند پرداخت.

شبکه چهار
برنامه «۱۰۰ برگ»، دوشنبه ۳۰ آذر ماه، در طولانی‌ترین شب سال ویژه برنامه‌ای به مدت ۴ ساعت در نظر گرفته است.
برنامه «۱۰۰ برگ» قرار است یک دور‌همی به مناسب شب یلدا داشته باشد که در آن برنامه‌های مستند و گزارش‌هایی‌ در ارتباط با مراسم شب‌ یلدا تدارک دیده شده است. برنامه «۱۰۰ برگ» در طولانی‌ترین شب سال میزبان مهمانانی چون محمدهمایون سپهر، رابعه مدنی، محمد بهرامی، بهرام عظیمی، فواد و سیاوش صفاریان‌پور، چند دانشجوی غیرایرانی و … است.
این ویژه برنامه دوشنبه (۳۰ آذر) از ساعت ۹ تا ۱۲ و ۳۰ دقیقه بامداد از شبکه چهار پخش می‌شود.

شبکه مستند
شبکه مستند برای اولین بار شب یلدایی ویژه مستندسازان برگزار کرده است که مستند آن در ۷۵ دقیقه روی آنتن می‌رود.
«یلدای مستندسازان» مستندی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمدحسین آئینه است که در جریان سفر مستندسازان به کاشان تولید شده است.
آئینه درباره این مستند توضیح داد: جمعه گذشته با تعدادی از مستندسازان به شهر کاشان سفر کردیم تا از ظرفیت‌های گردشگری و تاریخی این شهر بازدید داشته باشیم. در این سفر فرماندار کاشان میزبان ما بود و موفق شدیم ضمن ادای دین به شهدای این شهر، از جاذبه‌های مختلف این شهر از جمله سرای عامری‌ها، حمام فین، خانه طباطبایی‌ها و حمام سلطان امیراحمد بازدید کنیم.
وی ادامه داد: شبکه مستند تصمیم گرفت با حضور مستندسازان در یک محیط تاریخی یادی از شب چله‌های قدیمی و ریشه‌های این آیین داشته باشد. بنابراین ما پس از پایان بازدیدها، در سرداب استاد حلی سرای عامری‌ها، برنامه شب یلدا را برگزار کردیم و در ابتدا پس از تلاوت قرآن به یمن همزمانی یلدا با آغاز امامت امام زمان (ع) برای سلامتی و ظهور آقا دعا کردیم.
آئینه یادآور شد: ریشه های آیینی و فرهنگی شب یلدا که در دست فراموشی است، در این شب بررسی شد. از جمله در کنار هم بودن بزرگترها و کوچکترهای خانواده، فلسفه خوردن هندوانه و انار و آجیل یا خواندن حافظ. اجرای نمایش خیمه شب بازی نیز یکی دیگر از بخش های این مستند است که با اجرای امیر سهرابی مدیر خانه عروسک و اسباب بازی شهر کاشان همراه بود.
«یلدای مستندسازان» با حضور جمع خودمانی هنرمندانی چون محسن استادعلی، محمد کارت، بابک بهداد، مرتضی جذاب، ابوالفضل کریمی اصل، هادی آفریده، جمال اسکویی، مهدی اسدی، مژگان صیادی، صبا ندایی، عارف ندایی، مینا هاشمی، بهاره للهی و… ضبط شده است.
این مستند ساعت ۲۲ روز دوشنبه ۳۰ آذر از شبکه مستند سیما روی آنتن می‌رود.

شبکه نمایش
فیلم تلویزیونی «هندوانه شب یلدا» دوشنبه، ۳۰ آذر ماه ساعت ۱۷ از شبکه نمایش پخش می‌شود. فیلم تلویزیونی «هندونه شب یلدا» ساخته سعید آقاخانی محصول گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما است و امیر جعفری، سیامک انصاری، جواد رضویان، رضا فیض نوروزی و مریم امیر جلالی از جمله بازیگران این فیلم هستند.
این فیلم داستان یک هندوانه است که شب یلدا به دست آدم‌های مختلفی می‌افتد و وارد زندگی آن‌ها می‌شود. در خلاصه داستان فیلم آمده: هندوانه‌فروشی با وانت همه هندوانه‌های خود را به فروش می‌رساند و یک هندوانه بسیار بزرگ باقی می‌ماند. مردی برای خریدن هندوانه سراغش می‌آید اما چون پول کافی ندارد دست خالی باز می‌گردد. بعد از او پیرمردی آمده و هندوانه را می‌خرد. وقتی به خانه می‌رود بر اثر نزاع با همسرش و از شدت عصبانیت هندوانه را از پنجره به بیرون پرتاب می‌کند و…

شبکه نسیم
مخاطبان شبکه نسیم دوشنبه ۳۰ آذر پس از پخش سریال «ساخت ایران» در ساعت ۲۰ می‌توانند تماشاگر بازپخش یکی از برنامه‌های جذاب کلاه قرمزی در ساعت ۲۰:۳۰ باشند.
از برنامه «خورجین» گلچینی از برنامه‌های خاطره‌انگیز سیما در شب‌های یلدا ساعت ۲۱ روی آنتن می‌رود. پخش پشت صحنه مجموعه «درحاشیه» به کارگردانی مهران مدیری از دیگر برنامه‌های شبکه نسیم در مهمترین شب‌نشینی سال ایرانیان است که در ساعت ۲۱:۳۰ پخش می‌شود.
گلچینی از فصل دوم برنامه‌ «خندوانه» به مدت زمان ۱۲۰ دقیقه از ساعت ۲۲ تا ۲۴ به مناسبت شب یلدا تدارک دیده شده است.
«نسیم آوا» نیز با پخش آثاری با موضوع شب یلدا از خوانندگان مطرح موسیقی، به استقبال شب یلدا می‌رود. این برنامه نیز قرار ست تا ۳۰ بامداد ادامه داشته باشد.
قسمتی از برنامه «شوخی با ستارگان» در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد پخش خواهد شد. گلچینی از طنزهای فاخر پخش شده از شبکه‌های سیما در قالب برنامه «خنده خانه» ساعت یک بامداد روی آنتن خواهد رفت.
برنامه‌های «هیجان در ساعت صفر» و «خنده بازار» نیز به ترتیب پس از پخش این برنامه روی آنتن می‌روند.

شبکه جام جم
برنامه شبانگاهی «با همستان» که ساعت ۲۲:۳۵ به وقت تهران برای ایرانیان خارج از کشور از شبکه جام جم به طور زنده پخش می‌شود، در شب یلدا نیز به شکل ویژه با اجرای کیوان ساکت اف روی آنتن می‌رود.
ارتباط با مخاطبان خارج از کشور، حضور کارشناس در برنامه و گفت و گو با وی با موضوع فرهنگ شب یلدا، ویژگی‌ها و شب‌نشینی‌های ایرانیان، پخش عکس و فیلم از شب‌نشینی و سفره و میزهای شب یلدایی خانواده‌های ایرانی خارج از کشور، تفال به حافظ، اجرای گروه موسیقی، شاهنامه‌خوانی و نقال‌خوانی و… از جمله بخش‌های این برنامه به مناسبت شب یلدا خواهد بود.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.