عراقچی: اوباما می‌تواند اجرای قانون محدودیت روادید را متوقف کند

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به قانون محدودیت روادید ورود به امریکا برای مسافران به ایران گفت: این قانون قطعا مراودات اقتصادی، گردشگری و علمی فرهنگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و موضع ایران، این است که این قانون با برجام تناقض دارد.

سیدعباس عراقچی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به تقلای صهیونیست‌ها در قبال سنگ‌اندازی در اجرای برجام گفت: ما در دو ماه گذشته شاهد سیاست‌ها و اقدامات زیادی از سوی گروه‌های مختلف لابی و از جمله صهیونیست‌ها بوده‌ایم تا از اجرای برجام جلوگیری و در قبال آن مانع‌تراشی کنند.
وی گفت: طی چند روز گذشته تماس‌های گسترده‌ای را با طرف‌های اروپایی انجام داده‌ایم و دکتر طریف نیز تلاش گسترده‌ای را انجام داده و فشار زیادی به طرف مقابل وارد شده است.
عراقچی گفت: این قانون اگر اجرایی شود تقاضای خود را به کمیسیون مشترک خواهیم کرد برای نقض برجام در این قانون. البته وزیر خارجه امریکا به دکتر ظریف نامه ارسال و اعلام کرده که این قانون به نحوی اجرا خواهد شد که مانع همکاری‌های اقتصادی و اجرای برجام نشود.
بر اساس این گزارش، اوباما رئیس جمهور قانون محدودیت روادید ورود به امریکا، برای مسافران به ایران را امضا کرد.
این محدودیت در ذیل قانون بودجه سال اینده امریکا در کنگره تصویب شده بود.
وزیر امورخارجه کشورمان بابیان اینکه پیام‌های ضد و نقیضی از طرف آمریکا صادر می‌شود، این اقدام امریکا را پوچ و بی معنا خوانده است.
جابری انصاری سخنگوی وزارت خارجه عصر امروز گفت: در پی قریب به ۱۰ روز مذاکره سخت و فشرده وزیر امور خارجه و تیم هسته‌ای با طرف‌های آمریکایی و اروپایی، در نیویورک، وین، بروکسل و تهران، در خصوص قانون جدید ویزا در کنگره آمریکا که با تلاش لابی صهیونیستی به عنوان قسمتی از لایحه بودجه تصویب شده و تقریبا امکان وتو را از رییس جمهور گرفته بود، نهایتا امروز آقای جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با ارسال نامه رسمی خطاب به آقای دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به صراحت اطمینان داد که دولت آمریکا با استفاده از همه ابزارهای در اختیار خود اجازه نخواهد داد که این قانون، هیچ مانعی برای منافع اقتصادی ایران ایجاد کند.

اوباما می‌تواند اجرای قانون محدودیت روادید را متوقف کند
معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: در نامه وزیر خارجه آمریکا به وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به ابزارهای متعددی از جمله توقف این قانون اشاره شده زیرا رئیس جمهور آمریکا می‌تواند اجرای این قانون را متوقف کند.
عراقچی تصریح کرد: کشورهای اروپایی معتقد هستند که این قانون ناقض حقوق اتباع اروپایی است.
وی افزود: مقالات زیادی در این زمینه نیز نوشته شد و ۲۸ سفیر اروپایی به علاوه سفیر اتحادیه اروپا با نوشتن نامه‌ای در واشنگتن به این قانون اعتراض کردند.
به گفته عراقچی، پس از امضا قانون محدودیت روادید ورود به امریکا، برای مسافران به ایران، کمپین‌های مختلفی توسط ایرانیان در شکل‌های مختلف شکل گرفت و از طرف کشورهای اروپایی و گروه ۱+۵ فشار وارد شد و ما دلایل سیاسی و فنی و حقوقی خود را ارائه کردیم تا اینکه نتیجه این اقدامات، نامه آقای کری به اقای ظریف بود.
معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: تمهیدات و ترتیبات مختلفی در مورد تبادل سوخت اندیشیده شده و قرارداد محکمی در مورد فروش اورانیوم غنی شده و خرید کیک زرد با روسیه انجام گرفته است.
عراقچی تصریح کرد: در حال تهیه راه‌نمای رفع تحریم‌ها هستیم که برجام را واضح توضیح داده و طبق برجام، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها موظف هستند در تهیه این راه‌نما با ایران مشورت کنند؛ این راه‌نما در سایت اتحادیه اروپا هم قرار می‌گیرد. این راه‌نمای برجام، به صورت واضح به همه کمپانی‌های دنیا اعلام می‌کند که طبق برجام چگونه می‌توانند اقدام کنند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.