علاقه‌مندی تفلیس به گسترش همکاری‌ها با تهران در حوزه نیرو، انرژی، ترانزیت و گردشگری

معاون نخست وزیر گرجستان در دیدار با قائم مقام وزیر امورخارجه کشورمان تصریح کرد که دولت گرجستان آمادگی و اراده جدی در گسترش همه‌جانبه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران داشته و از همه ظرفیت خود در این مسیر بهره خواهد جست.

 کاخا کالادزه، معاون نخست وزیر و وزیر انرژی جمهوری گرجستان و مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و پیرامون راه‌های گسترش روابط دوکشور بحث و تبادل نظر کردند.
مرتضی سرمدی، در این دیدار، با بیان آغاز فصل جدیدی از مناسبات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری گرجستان در دوران پسا تحریم، به جغرافیای ویژه کشورمان و جمهوری گرجستان اشاره و آن را از جمله دلایل تعمیق روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف بر شمرد.
وی تصریح کرد با مطالعه و طراحی دقیق و امکان سنجی متناسب با ظرفیت‌های موجود، بخش حمل و نقل، ترانزیت کالا و  نیرو و انرژی می‌تواند مورد توجه طرفین قرار گرفته و در اولویت همکاری‌های فی مابین قرار گیرد.
سرمدی در بخشی از اظهارات خود تاکید کرد افزایش همکاری‌های به رشد اقتصادی منجر و بهبود وضعیت اقتصادی به ثبات و  امنیت و پیوند‌های منطقه‌ای منجر خواهد شد . وی از انجام دیدارهای رسمی مقامات دو کشور استقبال کرد.
در این دیدار کاخا کالادزه اظهار داشت: این اولین سفر من به ایران است و احترام خاصی به فرهنگ غنی ایرانیان  قایل هستم چرا که فرهنگ و تاریخ مشترک، تاثیر مثبتی بر روند تعاملات دو کشور دارد. وی افزود دیدار امروز همزمان با آغاز دوباره لغو روادید اتباع ایران در سفر به گرجستان می‌باشد. دولت گرجستان آمادگی و اراده جدی در گسترش همه‌جانبه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران داشته و از همه ظرفیت خود در این مسیر بهره خواهد جست.
کالادزه از علاقه‌مندی کشورش در تعمیق روابط در بخش‌های نیرو، انرژی و حمل‌ونقل کالا و گردشگری سخن گفت و خاطرنشان ساخت دیدارهای متقابل می‌تواند ابعاد نقشه راه را مشخص و اجرائی نماید.
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.