سفیر ایران در پاریس: آمادگی همکاری با فرانسه جهت مقابله با تروریسم را داریم

سفیر ایران در پاریس گفت: برای مبارزه با تروریسم باید اراده واقعی و قاطعیت داشت و ما آمادگی داریم در این زمینه با فرانسه کار مشترک انجام دهیم.

علی آهنی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ در پاسخ به این سئوال که "چه نگاهی نسبت به رئیس جمهور روحانی در ایران وجود دارد؟" گفت: رئیس جمهور روحانی با رایی بالا انتخاب شد و توانسته است ماموریتش را با موفقیت ادامه دهد. به خصوص در صحنه بین المللی توانست از پرونده هسته ای که از دوازده سال پیش به این طرف به ما تحمیل شده بود عبور کند. آن هم از طریق دیالوگ که نکته ای بسیار مهم و اساسی بود.
آهنی در مورد اینکه "آیا مردم ایران از این پیروزی بین المللی خوشحال هستند یا از رئیس جمهور انتظار چیزهای بیشتری دارند؟" نیز توضیح داد: در مجموع مردم ایران، بسیار خوشحالند. خوب البته در کشور گرایش‌های مختلف سیاسی وجود دارد که امری طبیعی و عادی در همه کشورها است. در مجموع مردم ایران از رسیدن به این نقطه بسیار خوشحال هستند. ضمن این که منتظر نتایج آن و همچنین اجرای تعهدات بین المللی این توافق و بخصوص از سوی گروه ۵+۱ نیز هستند.
مجری برنامه در ادامه با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس در روزهای آتی پرسید "به نظر شما برنده این انتخابات چه کسی خواهد بود؟" و آهنی در پاسخ گفت: ما خوشحالیم و مفتخریم که انتخابات متعددی در ایران برگزار می شود. به این معنا که نهادهای متعدد و مختلف سیاسی در ایران بر پایه انتخابات استوار هستند.
وی ادامه داد: همانطور که شما گفتید به زودی ما انتخابات پارلمانی را داریم که بسیار مهم است. در کنار آن انتخابات مجلس خبرگان برگزار می شود و این دو انتخابات از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند. این بار ما در خصوص انتخابات پارلمانی، تعداد بالایی از نامزدها را شاهد بودیم. بر اساس قانون برخی تایید صلاحیت نشدند و برخی هم شدند ولی آن چه مهم است این است که تاکنون بر اساس قانون بیش از ۶۰۰۰ نامزد تایید صلاحیت شده اند و برای ۲۹۰ کرسی مجلس رقابت می کنند. یعنی این که برای هر کرسی مجلس ۲۱ نفر نامزد رقابت می کنند که هم مهم است و هم بی سابقه.
آهنی گفت: به یاد دارم که برای اولین انتخابات مجلس بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که سی و هفتمین سالگرد آن را گرامی می داریم برای هر کرسی مجلس شش یا هفت نفر نامزد بودند. در حالی که امروز ۲۱ نامزد برای هر کسی مجلس رقابت می کنند که این نشان دهنده شکوفایی دموکراسی در جمهوری اسلامی ایران است.
سفیر ایران در پاسخ به این سئوال که "بسیاری از میانه‌روها بر این باورند با رد صلاحیت مواجه شده اند نظر شما چیست؟" گفت: ما یک قانون انتخاباتی داریم. بر اساس قانون برخی نامزدها شرایط لازم را ندارند. این قانون است که باید محترم شمرده شود. ضمن این که مهم است که همه گرایشات سیاسی حضور داشته باشند. در میان این شش هزار نامزد از همه گرایشات حضور دارند. مسلما در بین آنها برخی حامی این طرف و برخی دیگر حامی طرف دیگر هستند که این کاملا طبیعی است.
وی همچنین در رابطه با جایگاه ایران و زنان در آینده توضیح داد: ببینید وقتی دموکراسی وجود دارد نمی توان عقب‌گرد کرد. باید به سوی جلو رفت. ولی مسلما باید همه گرایشات سیاسی و تنوع های سیاسی موجود را مد نظر قرار داد ولی در مجموع این دموکراسی و صدای آراء است که حرف آخر را می‌زند. بنابراین ما نسبت به گشایش خوشبین هستیم ضمن اینکه مسلما به اصول اسلامی خود نیز احترام می گذاریم و همه در این باره توافق دارند.
آهنی در ادامه این گفت و گو در پاسخ به سئوال مجری برنامه که پرسید"در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۰۰۰ حکم اعدام در ایران اجرا شده است که رقم آن رو به افزایش بوده است." توضیح داد: ببینید رقمی که شما اشاره کردید در باره آن تردید دارم ولی توجه داشته باشید که بیش از هشتاد درصد این اعدام ها به مواد مخدر مربوط می شوند. ما کشوری هستیم که در مسیر ترانزیت مواد مخدر از افغانستان به سوی اروپا و به سوی غرب قرار داریم.
وی تاکید کرد: ما نمی توانیم چشمان خود را ببندیم و اجازه دهیم این مواد مخدر به راحتی به سوی اروپا برود. لذا بر اساس قانون ما حق مقابله داریم ولی توجه شما را به این موضوع جلب می کنم که این اشتباه را نکنید که اعدام برای ما خوشایند است. در اسلام جان انسان ها اهمیت خاص خود را دارد و باید خیلی دقت کرد و نباید در این باره اشتباهی رخ بدهد.
سفیر تهران در پاریس با اشاره به تحولات منطقه به ویژه سوریه گفت: ایران ایفا کننده نقشی مهمی بوده و همواره نقش ثبات بخش خود را ایفا کرده است، زیرا تنش هیچ وقت به نفع هیچ کدام از طرفین نبوده است؛ چرا که صلح و ثبات به نفع ما نیز هست.
آهنی تاکید کرد: در خصوص سوریه ما به دنبال راه کار سیاسی هستیم ولی برای رسیدن به آن باید آتش بس به وجود آید. باید برای مردم و آنهایی که از وضعیت جنگی در رنج هستند کمک‌های بشردوستانه فرستاد. باید ‌تروریسم در سوریه و حمایت از تروریست‌ها را چه به صورت مالی و چه به صورت نظامی متوقف کرد.
وی با بیان این که باید بتوان زمینه را برای گروه های سیاسی مختلف در سوریه آماده کرد، خاطرنشان کرد: آنها باید بتوانند به میز مذاکره بیایند و با همدیگر و با حضور دولت کنونی یک راه حل سیاسی برای خروج از بحران و تغییر قانون اساسی و یک روند انتخاباتی مناسب برسند تا مردم بتوانند سرنوشت خود را تعیین کنند. این واقعا هدف ما است.
مجری برنامه از آهنی پرسید"ایران در سوریه حضور دارد. در عراق حضور دارد و بنابراین ایران امروزه حضوری قوی در منطقه دارد و شما یک بازیگر مهم هستید؟" او پاسخ داد: ببینید ما یک کشور مهم در این منطقه هستیم. در عراق ما روابط تنگاتنگی با دولت عراق و در سوریه هم با دولت سوریه داریم. زمانی که آنها همکاری ما و مشاوره های نظامی ما و کمک های ما را طلب می کنند، ما کاملا آمادگی داریم به آنها کمک کنیم. زیرا باید به آینده این کشورها و به خصوص به آینده مردم سوریه و مردم عراق توجه و زمینه را برای نقش آفرینی آنها فراهم کرد.
وی تاکید کرد: ما همواره به دنبال حسن روابط با کشورهای همسایه و منطقه بوده‌ایم. ما همشه به دنبال یک همکاری تنگاتنگ جمعی برای تضمین ثبات منطقه بوده‌ایم. ما به دنبال یک روابط دوستانه در زمینه های سیاسی، اقتصادی و غیره بوده ایم، زیرا منافع ملی ما نیز ایجاب می کند که این همکاری جمعی به وجود آید؛ با همه کشورها و حتی با عربستان سعودی که شما در جریان هستید به شکلی به سوی ایجاد تنش حرکت می‌کند. ما به دنبال تنش با عربستان سعودی نیستیم.
آهنی همچنین در رابطه با اختلاف بین شیعه و سنی نیز گفت: نباید این طور فکر کرد که بین سنی و شیعه جنگ است. اصلا این طور نیست. سنی ها و شیعیان همه مسلمان هستند و به یک خدای واحد و یک قرآن و به یک پیامبر اعتقاد دارند. وحدت جامعه اسلامی مهم است ولی ما متاسفانه در برابر برخی عناصر افراطی خشن در نزد هر دو طرف هستیم که باید از آنها پرهیز کرد.
وی خاطرنشان کرد: باید فارغ از این عناصر افراطی راه درستی را انتخاب و با همدیگر کار کرد. ایران و عربستان سعودی دو کشور مهم و دو بازیگر اساسی در جهان اسلام و در منطقه هستند. همکاری آنها برای تضمین صلح و ثبات در این منطقه کاملا ضروری است.
سفیر کشورمان در پاسخ به این پرسش که "مبارزه با تروریسم و ائتلافی تشکیل شده است و در آن از سوی روسیه و ایران هم نقشی ایفا می کنند همچنین این که آیا بین این همه بازیگر که شما هم در باره آن با مقامات فرانسوی هم مذاکره کردید، امکان ایفای نقش وجود دارد؟"، توضیح داد: بستگی دارد چه کسانی در این ائتلاف باشند؟ از همان ابتدای تشکیل این ائتلاف ما خوشبین نبودیم که در میان برخی از این بازیگران حسن نیت وجود داشته باشد. در عمل نیز ما به خوبی شاهد بودیم که چه اقداماتی انجام دادند.
وی ادامه داد: بله ما با رئیس جمهور اولاند در این خصوص صحبت کردیم و رئیس جمهور روحانی آمادگی خود را برای همکاری با فرانسه و مبارزه جمعی با تروریسم اعلام کرد، زیرا تروریسم و گروه تروریستی داعش تهدیدی برای همه است. نه فقط برای منطقه بلکه برای اروپا و منجمله برای فرانسه.
آهنی با تاکید بر این که برای مبارزه با تروریسم باید اراده واقعی و قاطعیت داشت، افزود: ما هم مسلما در این مسیر با فرانسه و به خاطر اهمیت فرانسه در این زمینه کار می کنیم و آمادگی داریم با هم کار مشترک انجام دهیم.
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.