کاخ سفید باردیگر به ایران اطمینان داد؛ تهران نگران قانون جدید محدودیت ویزا نباشد

دولت اوباما که بر حمایت از تجارت بین‌المللی با ایران تاکید دارد به این کشور اطمینان داده است که نگران قانون جدید آمریکا که محدودیت‌هایی در مورد صدور ویزا برای کسانی ایجاد می‌کند که به ایران می‌روند، نباشند.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی که بامداد دوشنبه در پایگاه اینترنتی این روزنامه قرار گرفت با درج این مطلب نوشت: مقامات ایران علنا شکایت کرده‌اند که مقررات جدید آمریکا به طور غیرمنصفانه مسافرانی را هدف قرار خواهد داد که از ایران دیدار می‌کنند و می‌تواند علاقه به سرمایه‌گذاری در کشورشان را کاهش دهد.
جان کری وزیر امورخارجه امریکا روز شنبه در نوشته‌ای به هم‌تای ایرانی‌اش تضمین داده تغییرات بوجود آمده در ویزا که هفته گذشته به تصویب کنگره رسید فرصت‌های تجاری در ایران را تضعیف نکرده یا ناقض مفاد توافقنامه هسته‌ای بین قدرت‌های جهان و تهران در ماه ژوئیه نیست.
کری گفت: دولت امریکا در صدد بررسی راه‌هایی برای تضمین عدم ممانعت غیرمنصفانه از ورود کسانی است که از ایران دیدار کرده‌اند.
وی به طور خاص به توانایی وزارت خارجه امریکا برای سرعت بخشیدن به تقاضای صدور ویزا و اوراق مسافرتی بلندمدت‌تر با ورود چندگانه استناد کرد.
وی همچنین گفت که کاخ سفید همچنین اختیار دارد افرادی را به طور بالقوه از قوانین مسافرتی جدید مستثنی کند. 
کری نوشت: من همچنین اطمینان دارم که تغییرات اخیر در الزامات صدور ویزا که به تصویب کنگره رسیده، به هیچ وجه ما را از اجابت تعهدات‌مان طبق توافق هسته‌ای بازنخواهد داشت. ما آن‌ها را به اجرا خواهیم گذاشت تا با منافع تجاری مشروع ایران تداخل نکند.
جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران روز جمعه در نیویورک گفت این مقررات ویزا می‌تواند به منزله اعمال غیررسمی تحریم باشد و توافق هسته‌ای را نقض کند. 
عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران روز یکشنبه گفت که این قانون با توافق هسته‌ای مغایرت دارد.
طبق توافق هسته‌ای امریکا و اتحادیه اروپا با لغو اکثر تحریم‌های ایران موافقت کرده‌اند. مقامات امریکا گفته‌اند به عقیده آن‌ها تهران می‌تواند تا ماه آینده گام‌های لازم را در این زمینه بردارد.
وزارت خزانه‌داری امریکا متعاقبا مشورت‌هایش را با شرکت‌های تجاری بین‌المللی چه در داخل و چه در خارج آمریکا افزایش داده تا مشخص سازد چه نوع معاملات تجاری با ایران پس از اجرای توافق هسته‌ای قانونی خواهد بود.
به گفته مقامات امریکا، شرکت‌های اروپایی و آسیا برای نخستین‌بار در یک دهه اخیر اجازه خواهند یافت معاملاتی با اکثر بانک‌ها و شرکت‌های تجاری ایران انجام دهند. این شرکت‌های خارجی عملا با هیچ محدودیتی در مورد خرید نفت و گاز ایران روبرو نخواهند شد. 
ظریف روز جمعه به مجله نیویورکر گفت: این مقررات ویزا قطعا بر وضعیت سیاسی در ایران تاثیر خواهد گذاشت.
با این حال مخالفت کنگره با معامله با ایران و لغو تحریم‌ها شدید است.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.