توصیه‌های انتخاباتی آیت‌الله مکارم‌شیرازی

آیت‌الله مکارم‌شیرازی از انتخابات به عنوان آبروی نظام اسلامی یاد کرد و با تاکید بر لزوم شرکت گسترده همه افراد با سلایق مختلف در انتخابات هفتم اسفندماه، توصیه‌های مهمی خطاب به مسئولان، نمایندگان، مردم و احزاب ارائه کرد.

این مرجع تقلید در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، با اشاره به برگزاری انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در هفتم اسفندماه، تصریح کرد: شرکت در انتخابات یک وظیفه شرعی، اجتماعی، اخلاقی و سیاسی است.
آیت‌الله مکارم‌شیرازی خاطرنشان کرد: اگر شرکت کنیم قدرت و قوت ما حفظ می‌شود، من تاکید می‌کنم کسانی که نظام را قبول نداشته باشند، اما کشور خود را قبول دارند برای ماندن این کشور به مساله انتخابات توجه کنند؛ راهپیمایی روز ۲۲ بهمن پشت دشمن را لرزاند؛ باید بار دیگر با حضور گسترده در پای صندوق‌های رای پشت دشمن را بلرزانیم.
وی اظهار کرد: اگر کسانی هم از برخی نهادها دلخور باشند و شاید دلخوری آنها هم بجا باشد، در عین حال نباید با انتخابات قهر کنند.
این مرجع تقلید در ادامه به بیان تفاوت‌های دموکراسی غربی با دموکراسی اسلامی پرداخت و گفت: در دموکراسی غربی خط قرمزی وجود ندارد، یک عده گردن کلفت زد و بند می‌کنند، افراد را می‌خرند، سرمایه داران افراد را می‌بینند و پول می‌دهند و زد و بند می‌کنند و در نتیجه افراد سرمایه‌دار روز به روز قوی‌تر و افراد فقیر روز به روز ضعیف‌تر می‌شوند.
وی اظهار کرد: در انتخابات غربی مسائل اخلاقی حاکم نیست، ما دموکرسی و انتخابات داریم اما خطوط قرمز زیادی هم داریم؛ کسی که نامزد می‌شود باید بینی و بین الله خود را لایق این مسئولیت بداند، اگر برای نام و شهرت و استفاده‌های مادی می‌رود این نخستین مخالفت با خط قرمز است.
آیت‌الله مکارم‌شیرازی تاکید کرد: مردم هم که انتخاب می‌کنند باید سراغ افراد شایسته بروند و مسائل جناحی نباید در این موضوع دخالت داشته باشد؛ جناح بندی در انتخابات درست نیست، باید معیار ما شایسته سالاری باشد و کاری به احزاب نداشته باشیم.
این استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این‌که «در تبلیغات انتخاباتی دروغ گفته نشود، وعده‌های غیر عملی و نادرست داده نشود» اظهار کرد: فرد باید به صورت صحیح به معرفی خود بپردازد، نکته دیگر این که تخریب دیگران به هر قیمتی که باشد حرام است.
آیت‌الله مکارم شیرازی اضافه کرد: اخیرا گفته و شنیده می‌شود در فضاهای مجازی شروع به تخریب کرده‌اند، این مساله به هیچ وجه دینی نیست؛ نکته دیگر پرهیز از اسراف و تبذیر در مسائل تبلیغاتی است.
این مرجع تقلید افزود: کاری نکنیم که انتخابات سرچمشه اختلافات و عداوت‌ها در آینده شود، بعد از پایان انتخابات باید دوستانه به یکدیگر تبریک بگویند، من تاکید می‌کنم همه به موازین دینی، اخلاقی و اسلامی پایبند باشند.
وی اظهار کرد: مردم را نباید مایوس کرد، غلو هم نباید کرد، ما بدون شک مشکلاتی داریم. اما افتخارات و دستاوردهای زیادی داریم که مایه مباهات است، امنیت این کشور در هیچ کجا نیست؛ اداره کردن کشور در شرایط سخت تحریم کار ساده‌ای نیست.
آیت‌الله مکارم شیرازی یادآورشد: امیدواریم همه به این نصایح عمل کنند و هر کس هر عقیده‌ای داشته باشد، در پای صندوق‌های رای حاضر شود؛ امیدواریم خدای متعال به مردم توفیق دهد آبروی نظام، اسلام و دین را در این انتخابات حفظ کنند و این انتخابات فواید بسیاری برای آینده داشته باشد.
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.