روحانی: اضافه کردن به برجام، موجب فروپاشی کامل توافق می‌شود

روسای جمهوری اسلامی ایران و فرانسه در تماسی تلفنی درباره مهم‌ترین مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز سه‌شنبه در تماس تلفنی امانوئل مکرون با وی، با تشکر از ابراز هم‌دردی دولت، ملت و رئیس‌جمهور فرانسه با دولت و ملت ایران به خاطر زلزله اخیر در کرمانشاه، تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران آماده است روابط خود را با فرانسه در همه عرصه‌های مورد علاقه دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بر مبنای احترام متقابل و منافع مشترک، توسعه دهد.
رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به موضوع برجام و با قدردانی از تلاش فرانسه و اتحادیه اروپا برای تحکیم این معاهده بین المللی اظهار داشت: از دیدگاه ایران از یک‌سو اجرای کامل و دقیق برجام آزمون مهمی برای سایر همکاری‌های مهم در عرصه بین‌المللی است و از سوی دیگر، اضافه کردن بخشی به برجام و یا حذف بخش‌هایی از آن، موجب فروپاشی کامل این توافق خواهد شد.
رئیس‌جمهور همچنین درهم کوبیده شدن پایگاه‌های اصلی داعش به عنوان بزرگترین و خطرناک‌ترین گروهک تروریستی در منطقه و جهان را خبری مسرت‌آمیز برای همه کشورها دانست و اظهارداشت: هدف اصلی جمهوری اسلامی ایران در منطقه، مبارزه با تروریسم است و معتقدیم بعد از داعش باید با بقیه گروه‌های تروریستی نیز مبارزه شود.
روحانی با بیان اینکه «حضور ما در عراق و سوریه به دعوت رسمی دولت‌های این کشورها و برای مبارزه با تروریسم بوده است»، گفت: همانطور که بارها تاکید کرده‌ایم ایران به دنبال سلطه و برتری در منطقه نیست. هدف ایران کمک به صلح و امنیت منطقه و جلوگیری از تجزیه کشورها است و از نظر ما در همه کشورهای منطقه، تصمیم‌گیر اصلی مردم منطقه هستند.
رئیس‌جمهور ماجراجویی‌هایی را که در منطقه توسط برخی شاهزادگان کم‌تجربه انجام می‌گیرد، به ضرر کل منطقه دانست و اظهار داشت: با ماجراجویی و تفرقه‌افکنی در این منطقه مخالفیم و معتقدیم فرانسه با حفظ استقلال رای و جایگاهی که در منطقه دارد، می‌تواند با رویکردی واقع‌بینانه و بی‌طرفانه، نقش سازنده‌ای را ایفا کند.
روحانی با تاکید بر اینکه همه در منطقه باید مراقب باشند که در میدان بازی اسرائیل وارد نشوند، اظهار داشت: حزب‌الله جزو ملت لبنان است و در این کشور فوق‌العاده محبوبیت دارد و سلاح آن نیز صرفا دفاعی و برای استفاده در مقابل حملات احتمالی به لبنان است.
وی افزود: اکنون همه ما باید تلاش کنیم که گروه‌های لبنانی بتوانند در کنار هم با امنیت، دولتی داشته باشند که موجب پیشرفت کشورشان باشد.
رئیس‌جمهور همچنین به تحولات یمن اشاره کرد و اظهار داشت: ما امیدواریم محاصره و بمباران یمن قطع شود و زمینه برای یک مذاکره یمنی – یمنی و بازگرداندن امنیت کامل به این کشور فراهم شود.
روحانی گشوده شدن مسیری برای رساندن دارو و مواد غذایی به مردم یمن را در شرایط کنونی ضروری خواند و افزود: اصلی‌ترین نگرانی ما باید وضع میلیون‌ها یمنی باشد که به خاطر نداشتن دارو و غذا در حال از بین رفتن هستند.
رئیس‌جمهور فرانسه نیز در این تماس تلفنی با تاکید مجدد بر ضرورت گسترش همکاری‌های تهران – پاریس در همه عرصه‌های مورد علاقه گفت که همه کشورها باید برای حفظ برجام تلاش کنند و فرانسه کاملا به این توافق پای‌بند است.
امانوئل مکرون پای‌بندی به برجام را باعث تقویت اعتمادسازی دانست و گفت: دولت فرانسه همه تلاش خود را بکار گرفته تا بانک‌ها و تجار بتوانند روابط خود را با ایران تقویت کنند.
وی همچنین تداوم گفت‌وگوهای سازنده میان کشورها به‌ویژه در منطقه را برای تقویت ثبات و امنیت آن از سیاست‌های پاریس برشمرد و گفت: ما در یک موضع میانجی‌گرانه دنبال کاستن از فعالیت‌های خصمانه در منطقه و تقویت ثبات هستیم.
مکرون همچنین ابراز امیدواری کرد که هر چه سریعتر درگیری‌ها در یمن و سوریه پایان یابد و امنیت به این کشورها بازگردد.
رئیس‌جمهور فرانسه از روحانی دعوت کرد که برای شرکت در نشست بین‌المللی آب‌وهوا و گفت‌وگوی مشترک در این زمینه، اواخر آذرماه به پاریس سفر کند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.