هاشمی: حاشیه‌سازی برای جامعه پزشکی مهندسی‌شده است/ با اتهام‌زنی در نهایت مردم ضرر می‌کنند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انتقاد از انتشار نامطلوب اخبار حادثه میدان فاطمی که منجر به مرگ زنی میان‌سال شد، گفت: حواشی ایجاد شده برای جامعه پزشکی و پرستاری کشور در یک ماه و نیم گذشته مهندسی شده است.

زن میان‌سالی ۲۸ آذر ماه در تصادفی واقع در میدان فاطمی و مقابل یکی از بیمارستان‌های تهران جان خود را از دست داد.  برخی رسانه‌ها با پخش تصاویر این حادثه، کادر پزشکی بیمارستان را متهم به تعلل در کمک‌رسانی به این زن کردند.
سیدحسن هاشمی روز دوشنبه در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه طرح سلامت‌یار وزارت بهداشت با هلال احمر در واکنش به این حادثه افزود: تصور می‌کنیم که عملیات روانی در حوزه بهداشت و درمان کشور انجام می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: سالانه ۳۸۰ هزار نفر در کشور جان خود را از دست می‌دهند. بیش از سرنشینان یک هواپیما در جاده‌های کشور به خاطر سوءتدبیر کشته می‌شوند، اما این که ظرف یک ماه و نیم گذشته می‌بینیم برای جامعه پزشکی و پرستاری کشور، آن هم در شرایطی که بیشترین رضایت‌مندی مردم از این حوزه وجود دارد، حاشیه درست می‌شود، حتما یک مهندسی پشت آن است.
وزیر بهداشت گفت: مساله‌ای که فراتر از مرزها برود و بین‌المللی شود و از سوی شبکه‌های ماهواره‌ای که علیه منافع مردم فعالیت می‌کنند، به عنوان خبر اول مطرح شود، این سوال را ایجاد می‌کند که چرا این خبر این گونه منتشر می‌شود.
هاشمی افزود: گزارش حادثه مرگ زن میان‌سال در میدان فاطمی صبح دوشنبه به من ارائه شد. پرسنل بیمارستان نزدیک در محل، حداکثر تلاش خود را کرده‌اند.
وی ادامه داد: طی این هفته تعداد زیادی از مردم جان خود را از دست داده‌اند، چرا سراغ آنان نرفته‌اید؟ سلامت مردم در گروی توجه الهی، رعایت مسائل بهداشتی و ایمنی و سپس خدمات پزشکی و پرستاری است.
وزیر بهداشت گفت: پزشکان و پرستاران، ارائه‌دهندگان خدمات درمانی هستند و اگر آنان را دل‌سرد کنیم و به آنان اتهام ناروا بزنیم، این مسائل در ارائه خدمات تاثیرگذار خواهد بود و کسی که ضرر می‌کند، مردم هستند، نباید به خاطر جذاب شدن خبر و افزایش تعداد مخاطبان، تیترهای گمراه‌کننده بزنیم. شک نکنیم که این اقدامات در جهت منافع مردم نیست.
هاشمی افزود: نه به عنوان اینکه از صنف پزشکان هستم بلکه به عنوان یک شهروند ایرانی می‌گویم که باید مراقبت کنیم تا خبرهای حوزه سلامت مشابه خبرهای سایر حوزه‌ها باشد؛ بالاخره تا جرمی ثابت نشده، حق نداریم اسم بیمارستان، پزشک و پرستار را بیاوریم یا عکس پرستاری را منتشر کنیم، این‌ها خلاف قانون است و امیدوارم قانون رعایت شود.

آخرین وضعیت آنفلوآنزا در کشور
وزیر بهداشت گفت: شرایط بیماری آنفلوآنزا در کشور کاملا طبیعی و مورد انتظار است؛ تعداد بستری‌شدگان و مرگ و میر این بیماری افزایش نیافته و در حد استانداردهای بین‌المللی است.
هاشمی افزود: این مساله به آن معنا نیست که در کشور بیمار مبتلا به آنفلوآنزا نداریم، هر سال این بیماری را داشتیم و امسال نیز وضعیت ما مانند دیگر کشورهای جهان است اما در عین حال مردم باید مراقبت‌های لازم را به عمل آورند.

هلال احمر قابل تجمیع نیست
وزیر بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر امکان تجمیع هلال احمر با اورژانس گفت: هلال احمر قابل تجمیع نبوده و وظیفه آن نیز اورژانس نیست بلکه امداد و نجات است.
هاشمی در عین حال افزود: در برخی جاده‌ها، پایگاه‌های مشترکی با هلال احمر داریم که در جهت صرفه‌جویی می‌توانیم وظایف یکدیگر را متقبل شویم که هنوز تصمیمی درباره آن گرفته نشده است.

مددکار اجتماعی نداریم
وزیر بهداشت گفت: کمبودهای زیادی در حوزه مددکار اجتماعی در بیمارستان‌ها وجود دارد و بخشی از همت جمعیت هلال احمر متوجه این موضوع است.
هاشمی افزود: باید تعداد نیروهای حد واسط را افزایش دهیم. باید دولت را متوجه این امر کنیم که خدمات بهداشتی همانند دیگر خدمات باید برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته باشند تا سرمایه‌گذاران همانگونه که در طرح‌هایی مانند ساخت راه حضور می‌یابند در حوزه بهداشت و ساخت بیمارستان‌ها نیز حضور یابند.
وی خاطرنشان کرد: می‌خواهیم تعداد همکاران خود را افزایش ندهیم اما شدنی نیست که بیمارستانی ایجاد کنیم اما برای آن نیروی انسانی به اندازه کافی نداشته باشیم.
وزیر بهداشت گفت: باید ۳۰۰ هزار نفر به نیروهای خود اضافه کنیم اما این مساله به مصلحت کشور نیست بنابراین باید در حوزه نظارت و سیاستگذاری‌های خود بازنگری کنیم. واگذاری تصدی‌گری‌ها به بخش غیردولتی باید منطقی و سودآور باشد.
در این مراسم وزیر بهداشت با پوشیدن لباس داوطلبان هلال احمر، به عضویت این جمعیت در آمد. 
مراسم تفاهمنامه طرح سلامت‌یار وزارت بهداشت با هلال احمر با حضور وزیر بهداشت و رئیس جمعیت هلال احمر در حوزه هنری برگزار شد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.