حاشیه، شایعه و نوآوری های تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی

بازار تبلیغات نامزدهای انتخابات این روزها در شبکه های اجتماعی گرم است. ستادهای انتخاباتی افزون بر حضور فیزیکی در سطح کشور بر تکاپوی خود در شبکه های مجازی افزوده اند و کانال ها و شبکه های اجتماعی هر یک به ستادی برای چهره ها و جریان های سیاسی تبدیل شده است.

این روزها افزون بر فعالیت ستاد های انتخاباتی در سراسرکشور، گستردگی شبکه های اجتماعی عرصه دیگری را در اختیار نامزدهای انتخابات و هواداران آنان قرار داده است تا برای جذب رای مردم و پیروزی در انتخابات به تبلیغ مجازی بپردازند. این عرصه اما امکان پراکنش شایعه های انتخاباتی را نیز افزایش داده و مجال بیشتری را برای برخی اقدام های غیرقانونی و غیراخلاقی در اختیار شماری از نامزدها و گروه های سیاسی قرار داده تا گاه علیه یکدیگر به تخریب در فضای مجازی بپردازند.
در همین حال، برخی چهره های سیاسی و اجتماعی از فرصت شبکه های مجازی برای دعوت از مردم و جریان های سیاسی به منظور برگزاری یک انتخابات سالم استفاده می کنند.
این گزارش به مهمترین محورهای مورد توجه کانال ها و شبکه های مجازی در زمینه تحولات و رخدادهای انتخاباتی در سومین روز از شروع رسمی تبلیغات نامزدهای انتخاباتی می پردازد.

حاشیه سازی ها در مورد نامزدها و فهرست های انتخاباتی در شبکه های مجازی 
در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و در حالی که تا زمان رای گیری تنها چند روز فرصت باقی مانده است، فهرست های انتخاباتی جریان های سیاسی هنوز در حال تکمیل است. در این زمینه کانال تلگرامی «ایسنا» نوشت: فهرست نهایی نامزدهای جبهه تدبیر و توسعه ایران اسلامی در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر با سی نفر نامزد و در نشست خبری این جبهه اعلام شد.
همچنین در حالی که انصراف اصولگرایان به نفع فهرست ائتلافی ادامه دارد، کانال تلگرامی «مرصاد نیوز» در این باره نوشت: محمد عباسی وزیر دولت احمدی نژاد به نفع جریان اصولگرایان از نامزدی انتخابات مجلس دهم انصراف داد.
با وجود این انصراف ها هنوز هم انتقاد به این فهرست ادامه دارد. کانال تلگرامی «عصر ایران» در این باره نوشت: گزارش های رسیده حاکی است به دنبال مصاحبه علیرضا زاکانی با یکی از خبرگزاری ها که ضمن آن وی به سمت بیان اظهارات غیرمستند هدایت شده و به برخی مسئولان کشور توهین کرده، چهره های مشهور اصولگرا او را نکوهش کرده اند.
کانال تلگرامی «رجانیوز» نیز از قول «محمدصالح مفتاح» مدیر مسوول پایگاه خبری- تحلیلی «تریبون مستضعفین» نوشت: چند روز اخیر فهرستی به اسم فهرست «تریبون مستضعفین» در شبکه های اجتماعی در حال دست به دست شدن است. این فهرست که برخی از افراد موجه اصولگرا و جمعی از جاماندگان از فهرست و جمعی از افراد نزدیک به دولت نهم و دهم را شامل می شود این روزها به عنوان فهرست «اصولگرا و عدالتخواه» منتشر می شود. این رفتار که با نام تریبون مستضعفین در شبکه های اجتماعی در جریان است، برای بدنام کردن این برند است و فقط از افراد غیراصولگرا و غیرعدالتخواه می تواند صورت پذیرد. به نوبه خودم از این رفتار غیراخلاقی که با همکاری برخی افراد و رسانه های نزدیک به رییس دولت سابق صورت می گیرد، تبری می جویم و امیدوارم این افراد و همراهان رسانه ای آنها نیز دست از این رفتار غلط بردارند چرا که ما از ایجاد تشتت و اختلاف در میان جریان اصولگرا به شدت احتراز داریم، به خصوص که از عنوان منتسب به ما این اتفاق بیافتد.
صفحه اینستاگرامی «اعتدال» هم از فهرست نهایی نامزدهای جبهه تدبیر و توسعه ایران اسلامی خبر داد.

تکذیب برخی شایعه های انتخاباتی 
برخی شایعه های ایجاد شده طی روزهای گذشته در مورد انتخابات، امروز در شبکه های مجازی تکذیب شد.
پس از آنکه برخی شبکه های خبری اعلام کردند که مدارس در روز پس از اخذ رای تعطیل است، کانال خبری ایسنا از قول رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: روز هشتم اسفند ماه هیچ مدرسه ای در تهران و سایر نقاط کشور در هیچ مقطعی به دلیل برگزاری انتخابات یا شمارش آرا تعطیل نیست. در این روز مدارس باز هستند و به فعالیت های آموزشی و تربیتی خود به روال عادی می پردازند.
شایعه ها درباره دستورالعمل نامزدها برای تبلیغات هم با تکذیب ستاد انتخابات وزرات کشور روبرو شد. پس از آنکه صدا و سیما اعلام کرد، نامزدهای انتخابات در آگهی و برنوشته (بنر) تبلیغاتی خود حق استفاده از تصاویر امام و رهبری را ندارند، کانال تلگرامی «خبرآنلاین» از واکنش رییس ستاد انتخابات استان تهران به ممنوعیت استفاده از تصاویر امام و رهبری در تبلیغات خبر داد و نوشت: تنها مرجع اظهار نظر درباره تبلیغات ستاد انتخابات استان است.
«سیدشهاب الدین چاوشی» رییس ستاد انتخابات استان تهران گفت: تنها مرجع اظهار نظر درباره تبلیغات داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی ستاد انتخابات استان است و استفاده از تصاویر امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب در تبلیغات انتخاباتی هیچ منعی ندارد.
در همین پیوند، کانال تلگرامی ایسنا نیز نوشت: محمدحسین مقیمی رییس ستاد انتخابات کشور طی اطلاعیه ای از صدا و سیما درخواست کرد که اطلاعیه های رسمی ستاد انتخابات کشور با امضای وی یا دبیر ستاد انتخابات کشور از طریق شبکه های سراسری صدا و سیما پخش شوند. در روزهای اخیر اطلاعیه هایی به نام ستاد انتخابات کشور از شبکه های مختلف سراسری صدا و سیما با مضامین ممنوعیت استفاده از عکس و تمثال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری در عکس ها و آثار تبلیغاتی نامزدهای انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی پخش شده که ستاد انتخابات کشور هیچ نقشی در تهیه و صدور اطلاعیه با فحوای پیش گفته را نداشته و انتساب چنین اطلاعیه هایی به ستاد انتخابات کشور فاقد وجاهت قانونی است.

انتخابات سالم و خط قرمزهای آن
یکی از مهمترین دستاوردهای قانون اساسی جمهوری اسلامی، ایجاد ساختاری از حکومت و کشورداری است که ضمن حفظ ارزش های اسلامی، به ارزش های جمهوریت نظام نیز توجه دارد. مسوولان نظام نیز همواره بر اهمیت این ۲ رکن برای حفظ انقلاب و نظام جمهوری اسلامی تاکید فراوان دارند.
آیت الله «اکبر هاشمی رفسنجانی» رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و نامزد انتخابات مجلس خبرگان رهبری، دیروز در «حسینیه جماران» از اعتبار هر ۲ رکن اسلامیت و جمهوریت نظام سخن گفت. کانال تلگرامی «جماران» در این باره و از قول آیت الله هاشمی نوشت: درباره بُعد اسلامی نظام باید توجه کرد که همه قوانین در چارچوب قوانین اسلام باشد و اگر جمهوری اسلامی اینطور بماند، در دنیا نمونه است.
نامزد دوره پنجم انتخابات مجلس خبرگان گفت: متاسفانه در تشخیص صلاحیت ها و رای گرفتن ها و رای خواندن ها مشکلاتی پیش آمد که برخی به دولت و هیات اجرایی بازمی گردد و برخی هم به هیات نظارت که اگر خوب انجام شود، جمهوریت نظام حفظ می شود.
این روزها درباره برگزاری سالم انتخابات نیز از سوی چهره های هر ۲ جریان سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب هشدارهایی انتشار می یابد. به گزارش کانال تلگرامی ایسنا، حجت الاسلام «کاظم صدیقی» خطیب نماز جمعه تهران در خطبه های نماز جمعه دیروز اعلام کرد: پول های بادآورده برای بعضی ها هزینه انتخابات می شود. چرا بعضی از کارهای اقتصادی در زمان انتخابات انجام می شود؟ این پول های باد آورده برای بعضی ها هزینه انتخابات می شود و گاهی سفره ها پهن می کنند اما از کجا آورده اند؟ 
کانال خبری «ایران تایمز» هم در این مورد و از قول «منصور حقیقت پور» عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس، نوشت: هوشیاری دستگاه های امنیتی، اجازه تنش در فضای انتخابات را به تندروهای آشوب خواه نمی دهد. راهیابی به مجلس مستحب اما ریختن آبروی افراد با تخریب و توهین در فضای انتخابات حرام است. از این رو افرادی که دست به تخریب و اهانت به دیگران می زنند تاجرانی هستند که آخرتشان را به دنیا می فروشند.

رسانه های مجازی و نوآوری در تبلیغ نامزدهای انتخاباتی 
شبکه های مجازی تاکنون نقش غیرقابل انکاری در فرایند تبلیغ نامزدها برای انتخابات پیش رو داشته اند. کانال های خبری و تبلیغی تلگرام این روزها علاوه بر اخبار انتخاباتی، تصویر- نوشته هایی موسوم به «استیکر»، متناسب با جریان سیاسی مورد حمایت خود طراحی و منتشر می کنند.
کانال خبری «بهارنیوز» در این مورد نوشت: استیکرهای تبلیغاتی، جدیدترین پدیده انتخابات است که تعدادی از نامزدها دست به تولید و انتشار آن زده اند. محتوای این استیکرها هم سخنان رهبری درباره ویژگی های نامزدها، شعارهای انتخاباتی، اعلام حمایت جریان ها از نامزدها و دور نمایی که آن ها برای حوزه انتخابیه خود درنظرگرفته اند، است. حالا تکنولوژی های نوین به کمک سیاست آمده تا با کمی خلاقیت بتوانند شیوه های نوینی را جایگزین تبلیغات سنتی کنند.

تاکید چهره ها بر حضور مردم در انتخابات 
تاکید چهره ها و جریان های سیاسی بر حضور پرشور و آگاهانه مردم پای صندوق های رای همچنان ادامه دارد. اصلاح طلبان که می گویند بیشتر شمار نامزدهای خود را در صافی شورای نگهبان از دست داده اند، با راه اندازی کارزارهای انتخاباتی در تلاشند تا مردم حضور گسترده ای پای صندوق های رای داشته باشند.
در همین ارتباط، کانال خبری «ایلنا» به نقل از «سیدعلی نکویی» رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان اصفهان نوشت: شاید به دلیل رد صلاحیت ها، بسیاری از نیروهای سر شناس اصلاح طلب اصفهانی کنار رفتند اما جوان ها که امروز به میدان خواهند آمد قطعا کارزاری است که خود را نشان بدهند. شاید رد صلاحیت ها خدمتی به جوانان اصلاح طلب بود تا جرات خود را به نمایش بگذارند و از این جهت رد صلاحیت ها نتوانست انگیزه اصلاح طلبان را از بین ببرد.
چند روز پس از اعلام کارزارهای انتخاباتی (کمپین) «من به اعتماد رای می دهم» و «دو میلیون رای برای خبرگان مردم» کانال تلگرامی «رجانیوز» از آغاز به کار کارزار مردمی «نه به نامزدی بی بی سی» خبر داد و نوشت: پس از گزارش شبکه بی بی سی فارسی در خصوص انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان و درخواست این شبکه از مردم برای رای ندادن به نامزدهای انقلابی، کمپین نه به نامزدی بی بی سی در صفحات فضای مجازی راه اندازی شد.
در آستانه انتخابات، کارزارهای تبلیغاتی مورد حمایت هنرمندان قرار گرفته است. پس از حضور چهره های سرشناسی چون «رضا کیانیان» بازیگر سینما و تلویزیون در این کمپین ها برای تشویق مردم به شرکت در انتخابات، کانال ایسنا از قول «حسین پاکدل» نویسنده، تهیه کننده، مجری و کارگردان نوشت: اگر معتقدیم جامعه نیازمند آزادی افکار و به رسمیت شناختن حقوق همگان است، در انتخابات اعلام حضور کنیم تا هر فکر و اندیشه به اندازه وزن اش عرض اندام کند. 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.