تاکید اوباما بر جدی بودن تهدید حملات تروریستی در آمریکا

باراک اوباما در پی کشته شدن ۱۴ تن در حملات مسلحانه در شهر سن برناردینو در ایالت کالیفرنیا، ضمن تاکید بر جدی بودن تهدید تروریسم در آمریکا، خواهان محدود شدن استفاده از سلاح گرم در این کشور شد.

در گزارشی به نقل از خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا در سخنرانی هفتگی خود که از طریق رادیو انجام داد، گفت: این کاملا امکان‌پذیر است که دو عامل این حمله به منظور ارتکاب یک اقدام تروریستی به افراط کشیده شده باشند.

وی این اظهارات را یک روز بعد از آنکه دفتر تحقیقات فدرال آمریکا (FBI) اعلام کرد این کشتار را به عنوان یک اقدام تروریستی در نظر گرفته، انجام داد.

اوباما در ادامه اظهاراتش خاطرنشان کرد: اگر چنین حملاتی تروریستی باشند، تهدیدی که ما سال‌هاست بر آن تمرکز کرده‌ایم یعنی خطر پیروی کردن افراد از ایدئولوژی‌های افراط‌گرای خشونت‌طلب را برجسته می‌سازند.

وی تاکید کرد: باید بازرسان این پرونده اجازه پیدا کنند که فعالیت‌هایشان را تکمیل کنند.

با این حال اوباما به تلاش‌های گروه تروریستی داعش برای تشویق کردن افرادی در اروپا و آمریکا به انجام حملات تروریستی نیز اشاره کرد.

رییس جمهور آمریکا گفت: ما می‌دانیم داعش و دیگر گروه‌های تروریستی فعالانه افراد را در سراسر جهان از جمله در کشور ما تشویق می‌کنند تا اقدامات خشونت‌آمیز وحشتناک را اغلب به عنوان عاملان خودسر یا به اصطلاح گرگ‌های تنها مرتکب شوند.

وی افزود: همچنان که ما تلاش داریم تا از چنین حملاتی جلوگیری کنیم، همه مردم و نهادهای کشور ما اعم از دولت، نهادهای امنیتی، رهبران مذهبی و گروه‌ها باید همکاری کنند تا جلوی قربانی شدن افراد در مقابل این ایدئولوژی‌های پر از نفرت را بگیرند.

اوباما اظهار کرد: انگیزه عاملان این حمله یعنی سید رضوان فاروق و تشفین مالک به عنوان یک زن و شوهر هر چه بوده باشد، اما چیزی که مشخص است این است که آن‌ها سلاح‌های گرم نظامی داشته‌اند.

وی ادامه داد:‌ ما می‌دانیم این قاتلان در سن برنادینو از سلاح‌های جنگی به سبک نظامی استفاده کرده‌اند تا هر تعداد آدم که بتوانند را بکشند. این به تلخی ما را به یاد این حقیقت در آمریکا می‌اندازد که چقدر آسان افراد خطرناک می‌توانند به سلاح دسترسی پیدا کنند.

اوباما همچنین خواهان آن شد که آمریکا به ارزش‌هایش که به گفته مقام‌های دولت این کشور شامل تبعیض و تهدید علیه مسلمانان نمی‌شود، پایبند بماند.

وی گفت: ما قدرتمند و منعطف هستیم و وحشت‌زده نخواهیم شد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.