تشعشعات غیر‌استاندارد مخابراتی کنترل می‌شود

سال‌ها است که موضوع کنترل تشعشعات غیر‌استاندارد مطرح شده و نهادهای مختلف اعم از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسئولیت رسیدگی به پرتوهای مضر را عهده‌دار شده‌اند.

البته هنوز بر سر خطرناک بودن این تشعشعات درکشور، اختلافات بسیاری است. از سویی کارشناسان و پزشکان هر از چندگاهی تشعشعات غیر‌استاندارد را سرطان‌زا و مضر برای سلامت انسان به‌ویژه افراد کم سن و سال عنوان می‌کنند و نسبت به افزایش مراکز پخش‌کننده این پرتوها هشدار می‌دهند و از سوی دیگر، مسئولان این ادعاها را غیر‌منطقی می‌دانند و معتقدند هنوز آسیب این تشعشعات از نظر علمی ثابت نشده است.
با این حال این معضل طی دو سال گذشته از سوی مسئولان با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود. به گفته مسئولان، درحال حاضر کمیته‌ای با چند عضو از وزارت بهداشت، وزارت ارتباطات و سازمان محیط زیست تشکل شده که وظیفه نظارت بر تشعشعات غیر‌استاندارد را برعهده دارد. البته آن‌طور که از لحن مسئولان مشخص است، این کمیته تنها بر تشعشعات متصاعد شده از مراکز مجاز مثل دکل‌های مخابراتی نظارت خواهند داشت و تشعشعاتی که گفته می‌شود معلوم نیست از چه منابعی پخش می‌شوند، در دستورکار این کمیته نیست. 
اما دیروز معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری از نصب و راه‌اندازی ایستگاه‌های ثابت اندازه‌گیری تشعشعات غیریون‌ساز تا ۱۸ گیگاهرتز در شهر تهران خبر داد. غلامرضا داداش‌زاده گفت: با راه‌اندازی این ایستگاه‌ها در ۷۰نقطه از مناطق حساس بیست‌‌ودوگانه شهر تهران که بیمارستان‌ها، مدارس و آسایشگاه‌های سالمندان را شامل می‌شود، تشعشعات پرتوهای رادیویی و مایکروویو در نقاط مختلف شهر تهران به صورت ۲۴ ساعته و در تمامی روزهای هفته از سوی رگولاتوری پایش می‌شود.
وی با اشاره به اینکه اطلاعات ثبت شده در فرآیند پایش با استاندارد ملی میزان تشعشعات انطباق داده می‌شود، افزود: درصورت عدم رعایت استانداردهای مربوط به این حوزه، با اپراتور متخلف مطابق قوانین و مقررات برخورد می‌شود. داداش‌زاده تصریح کرد: نظارت بر رعایت ایمنی تشعشعات غیر‌یون‌ساز در قالب پایش از طریق ایستگاه‌های اندازه‌گیری تشعشعات همزمان با اندازه‌گیری‌های ادواری و تصادفی میزان تشعشعات دکل‌ها و آنتن‌های اپراتورها انجام می‌شود.
فرشاد باقری‌اصل، کارشناس شبکه‌های GSM در پاسخ به این سوال که چرا ایستگاه‌های اندازه‌گیری تشعشعات تنها در شهر تهران نصب می‌شوند؟ گفت: مسلما شهر تهران با ازدحام جمعیت و وسعتی که دارد بیشترین تشعشعات را نیز دارد و به همین علت است که مسئولان، پایتخت را به این ایستگاه‌ها مجهز می‌کنند. وی افزود: البته گمان می‌رود نصب ایستگاه‌های اندازه‌گیری، از تهران شروع شود و سایر شهر‌ها نیز در آینده به این ایستگاه‌ها مجهز خواهند شد.
باقری‌اصل درباره پرتو‌های غیر‌یون‌ساز اظهار کرد: یون‌ساز‌ها پرتوهایی هستند که ناشی از تشعشعات هسته‌ای هستند و غیر‌یون‌ساز‌ها پرتوهایی مثل امواج‌ مخابراتی. این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه همه امواج غیر‌استاندارد آسیب‌های جبران ناپذیری را بر بدن وارد خواهند کرد، گفت: همه امواج مغناطیسی برای بدن جانداران مضر است و این مسئله می‌تواند در طولانی مدت تأثیرات جبران‌ناپذیری را روی سلامت انسان و حتی حیوانات بگذارد. وی افزود: اگر تشعشعات غیر‌استاندارد باشند، بیشترین تأثیر روی کودکان خواهد بود و در مراحل اولیه روی اضطراب، یادگیری و روحیه آنها اثرگذار است.
باقری‌اصل اظهار کرد: به همین دلیل کارشناسان بر این باورند که کودکان زیر دو سال نباید طرف تلفن‌ها همراه بروند، چون در این صورت قدرت امواج چند برابر می‌شود و به مراتب تأثیر مخرب‌تری روی بدن خواهد داشت. وی افزود: زمانی که تلفن همراه روشن است اما با آن مکالمه نمی‌شود، تلفن هر ۱۰ یا ۱۵ دقیقه در یک لحظه کوتاه به شبکه وصل می‌شود و اطلاعات را از شبکه اپراتور می‌گیرد. در این زمان فرستنده گوشی خاموش و گیرنده روشن است و گوشی تنها گوش می‌دهد، پس خطری ایجاد نمی‌کند.
این استاد دانشگاه درباره اینکه فواصل ایمنی از ایستگاه برای پرتوگیری مجاز چقدر است، گفت: با توجه به اینکه قدرت فرستنده‌ها کمتر از ۱۰۰ وات است، فاصله دو تا سه متری از ایستگاه به‌عنوان فاصله مجاز پرتوگیری کفایت‌ می‌کند و بهتر است شهروندان این فاصله را با آنتن رعایت کنند و بیشتر از این میزان به آنتن‌ها نزدیک نشوند. وی ادامه داد: در مواقعی که آنتن‌ها در خیابان قرار دارند، در اغلب موارد حریم آنتن با محفظه‌ توری فلزی محفوظ شده است که به این طریق امکان نزدیک شدن به محدوده غیر‌مجاز برای شهروندان وجود ندارد. باقری اصل افزود: همچنین در فضای باز فاصله آنتن از پای دکل حدود ۲۰ متر است که در این حالت عبور از حریم سه متری دیگر خطری برای شهروندان ندارد. 
این کارشناس در پاسخ به این ســوال که با توجه به مــوارد گفتـــه شــده، آیا نصــب آنتـن روی پشـــت‌بام ساخــــتمان خطری را متوجه ساکنان ساختمان و ساکنان ساختمان‌های اطراف می‌کند، گفت: با توجه به اینکه آنتن‌ها معمولا روی یک دکل سه یا چهار متری نصب می‌شوند، فاصله مجاز دو تا سه متری از ایستگاه هنگام نصب آنتن رعایت می‌شود. وی افزود: همچنین ساکنان آخرین طبقه ساختمان و منزل زیر آنتن نیز اگر آنتن‌ها روی دکل دارای ارتفاع نصب ‌شده باشند، فاصله‌شان با آنتن از فاصله مجاز دو تا سه متری بیشتر خواهد بود و بنابراین خطری برای ساکنان ندارد.
وی افزود: همچنین اگر آنتن روی پشت‌بام به دلیل ارتفاع زیاد ساختمان، روی دکل دارای ارتفاع نصب نشده باشد، معمولا اطراف آنتن محوطه‌ای توری فلزی کشیده می‌شود و با این روش مانع از ورود احتمالی ساکنان به شعاع دو تا سه متری آنتن می‌شوند، بنابراین در این صورت نیز اگر ساکنان به محدوده ایمنی تجاوز نکنند، خطری را متوجه ساکنان نمی‌کند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.