نگرانی‌‌ از پخش یک سریال سوال‌برانگیز/سرانجام «شیوع»چه خواهد شد؟

سریالی به نام «شیوع» در حال پخش از شبکه اول است. این سریال نگرانی‌های عمیقی را ایجاد کرده است.

پخش سریالی به نام «شیوع» از شبکه اول سینما، چند روزی است که فضای مجازی و رسانه‌ها را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.
داستان این سریال مربوط به ورود یک بیماری خطرناک به ایران از مرزهای شرقی و داستان مقابله سخت و نفس‌گیر با آن است.اما ماجرای فیلم آنجا حاشیه‌دار می‌شود که ویروس این بیماری خطرناک ( البته به صورتی کاملا ناخواسته در حالی که پشت پرده ماجرا نیروهای خارجی اشغالگر قرار دارند) توسط یک افغانستانی وارد کشور می‌شود.
ساختار درام و نمایش، وجود این اتفاق را خیلی غیرمعمول نمی‌‌سازد، این اتفاقی است که ممکن است در هر شرایط مکانی و زمانی رخ دهد و شاید اگر این سریال در کشور دیگری و در مورد مهاجرینی از کشور دیگر ساخته می‌شد، به این اندازه حساسیت‌زا نمی‌شد. اما وجود چیزی در حدود ۲ میلیون مهاجر افغانستانی در ایران و شرایط خاص رابطه ایران و افغانستان، ساخت چنین سریالی را به شدت سوال‌برانگیز ساخته است.
مهاجرین شریف افغانستانی سال‌های سال است که در ایران مشغول زندگی هستند و با وجود  سهیم بودن در تاریخ و فرهنگ این کشور و اثبات هزارباره برادری، سالهای سال مورد حملات نابخردانه از سوی برخی رسانه‌ها واقع شده‌اند.اما این روند در یکی دو سال اخیر تا اندازه زیادی تغییر کرده است. حرکت قابل‌توجهی که در این دو سال از سوی رسانه‌های مجازی ایرانی آغار شد و خیلی زود تبدیل به تریبونی برای مطالبات مهاجرین افغانستانی شد سرانجام سال گذشته به تلویزیون رسید و بعد از ۳۰ سال انتظار، پرببینده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی، میهمان مهاجرین شریف افغانستانی شدند و بهبود نگاه رسانه بزرگی به نام تلویزیون به مهاجرین افغانستانی کاملا مشهود شد. اتفاقی که نامه ۶۰ تشکل فرهنگی مهاجرین در تشکر از رئیس سازمان صداوسیما را به دنبال داشت.
این روند تغییر نگاه رسانه‌ها، در یک همزمانی تاریخی با روند رو به بهبود وضعیت مهاجرین افغانستانی در حوزه‌های مختلفی مثل آموزش و درمان نیز همراه شد و فرمان تاریخی رهبر انقلاب مبنی بر لزوم تکریم مهاجرین افغانستانی، معادلات حضور مهاجرین افغانستانی در  ایران را تغییر داد.
حالا در آستانه همه این تغییر نگاه‌ها و این تغییرات میدانی حوزه مهاجرین، پخش یک سریال حساسیت‌برانگیز از پربیننده‌ترین شبکه تلویزیونی، موجب سوءتفاهم‌های بسیاری در افکار عمومی مهاجرین افغانستانی و عدالتخواهان ایرانی شده است.
بدیهی است که اصل داستان، یعنی توطئه‌های خارجی اشغالگران بزرگ منطقه‌ای برای قربانی کردن دو ملت ایران و افغانستان، نیازی به اثبات در این متن ندارد و در عالم واقع اتفاقی اثبات شده است که مردم ایران و افغانستان نیز به آن کاملا اذعان دارند، اما یک بی‌سلیقگی و بی‌کنترلی در طرح سناریو و داستان، که حذف آن نیز عملا تغییری در اصل ماجرا و هدف سریال ایجاد نمی‌کرد، امروز سبب شده است که بدگمانی‌های زیادی در این مسیر وارد شود.
اگر قرار باشد که حتی یک ذهنیت از افکار عمومی ایرانی که در معرض حملات بی‌‌شمار رسانه‌های بیگانه با هدف تفرقه بین دو ملت است، با ساخت این سریال به خواست عمومی این رسانه‌های تفرقه‌افکن، یعنی جدایی دو ملت و نفرت تبدیل شود، این سریال کارکرد اصلی خود را از دست خواهد داد و این برای سریالی که در کلیت و هدف اصلی‌اش بر ضد منابع تامین کننده این رسانه‌های آمریکایی و انگلیسی قدم برمی‌دارد برآیند شایسته‌ای نیست.سال‌های سال است که رسانه‌های غربی تفرقه افکن به شدت تلاش می‌کنند که مردم این دو کشور را از هم دور کند و حالا سریالی که به روشنی توطئه این کشورهای اشغالگر در افغانستان برای کل منطقه را فاش می‌کند، با یک بی‌دقتی و عدم کنترل لازم در حال تبدیل شدن به اتفاقی ناخوشایند است.
مردم ایران و افغانستان، سالیان سال است که در کنار هم زندگی می‌کنند،از  فرهنگ و هویت و تاریخ و زبان مشترک گذشته‌اند، خانواده‌ای هستند که قهر و آشتی می‌کنند، اما همدیگر را ترک نمی‌کنند و تاریخ نشان داده است که رسانه‌ها، معمولا عقب‌تر از مردمان دو کشور قدم برمی‌دارند.
سابقه قابل‌توجه محمد سرافراز در مدیریت پرس‌تی‌وی و عملکرد درخشان او در این یکی دو سال در زمینه توجه به یک قشر نادیده رسانه‌ای بزرگ به نام مهاجرین افغانستانی، انتظارها برای ورود مدیریت عالی صداوسیما و رعایت نکات انسانی در این سریال را بیش از پیش کرده است.
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.