گاف العربیه در پخش یک مستند ناب درباره «سیدحسن نصرالله»

مستندی که با هدف مذمت سیدحسن نصرالله توسط شبکه سعودی «العربیه» پخش شد، چنان دبیرکل حزب‌الله لبنان را شکوهمندانه به تصویر کشید که موجی گسترده از اعتراضات وهابیون علیه این شبکه را در پایگاه‌های مختلف اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد.

شنبه‌شب گذشته، از شبکه «العربیه» که تریبون رسمی رژیم وهابی عربستان سعودی و وابسته به آل سعود است، فیلم مستندی با عنوان «حکایت حسن» پخش شد که به‌اذعان تهیه‌‎کنندگان آن، تلاش می‌کند بیننده را با زوایای مختلف زندگی «سید حسن نصرالله»، دبیرکل «حزب‌الله لبنان» آشنا کند و به همین منظور بیننده را به زادگاه وی، کوی «الکرنتینا» یا همان «حلبی‌آباد» خودمان، در شرق بیروت و به دنیا آمدن اولین فرزند این خانواده و سپس سفرش به نجف اشرف و بازگشت وی به لبنان می‌برد.
در ادامه این فیلم، پیوستن سید حسن نصرالله به جنبش «امل» در منطقه «بقاع» لبنان که آغاز فعالیت سیاسی وی شمرده می‌شود و سپس جدایی وی را از این جنبش به‌همراه شماری از کادر رهبری امل و تأسیس «حزب‌الله» با تأکید بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از این حزب به تصویر می‌کشد.
این مستند برای تبیین و تشریح زندگی شخصی و سیاسی سید حسن نصرالله به بخش‌ها و گوشه‌هایی از سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های دبیرکل حزب‌الله لبنان در مقاطع و برهه‌های مختلف زمانی استناد می‌جوید.
همچنین این فیلم تمام مراحل، برهه‌ها و جنگ‌هایی را که حزب‌الله به‌رهبری سید حسن نصرالله انجام داده است به تصویر می‌کشد؛ از عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از لبنان تا ترور «رفیق الحریری»، نخست‌وزیر اسبق این کشور و در ادامه تجاوز رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان در ژوئیه ۲۰۰۶ میلادی و جنگ داخلی تحمیلی بر سوریه و همچنین قدرت‌یابی حزب‌الله در عرصه سیاسی لبنان و سیطره آن بر برخی نهادها و مؤسسات حکومتی در این کشور.

فیلمی که شبکه العربیه با هدف مذمت سید حسن نصرالله و حمله رسانه‌ای و روانی به وی تهیه شده بود، چنان دبیرکل حزب‌الله لبنان را شکوهمندانه به تصویر می‌کشد که موجی گسترده از انتقادات و محکومیت‌ها علیه این شبکه سعودی ــ وهابی را در پایگاه‌های مختلف اینترنتی و شبکه اجتماعی فضای مجازی از سوی سعودی‌ها و حامیان آنها ایجاد کرد.
به نظر می‌رسد کارگردان این مستند که نتوانسته محبوبیت و عظمت شخصیت نصرالله را نادیده بگیرد و هیچ نقطه منفی در زندگی او نیافته، موفق شده این مستند را به‌عنوان مستندی در معرفی یکی از دشمنان وهابیت سعودی، به العربیه بفروشد و العربیه هم به‌تصور اینکه این مستند علیه نصرالله است، آن را روی آنتن برده است.
کاربرانی که این فیلم را مشاهده کرده‌اند، چه دوست و چه دشمن بر یک نکته اتفاق نظر دارند، اینکه فیلم العربیه به‌جای محکوم کردن سید حسن نصرالله و سیاه‌نمایی شخصیت و اقدامات وی در سمت دبیرکلی حزب‌الله لبنان، تصویری بسیار باشکوه و صادق و شفاف از وی به نمایش می‌گذارد.
به همین دلیل بسیاری از فعالان سعودی و وهابی فضای مجازی این فیلم را هدیه شبکه العربیه به سید حسن نصرالله آن هم در راستای بحران و تنش ایجاد شده بین عربستان سعودی و لبنان در روزهای اخیر دانستند که منجر به لغو کمک سه‌میلیارد دلاری آل سعود به ارتش لبنان، به‌ظاهر به‌خاطر مواضع حزب‌الله علیه حکومت عربستان سعودی شد.
در این خصوص «ترکی الحمد»، نویسنده عربستانی ضمن محکوم کردن محتوای فیلم «حکایت حسن» این‌گونه در صفحه شخصی خود در شبکه توئیتر توئیت کرد: «دیدن فیلم "حکایت حسن"، مثل آب سردی بود که روی من ریخته شد و پس از دیدن فیلم، چندین بار اطمینان حاصل کردم که آیا شبکه العربیه را تماشا می‌کنم؟ آیا این شبکه العربیه است یا شبکه دیگر… واقعاً اتفاقاتی درحال رخ‌دادن است؟».
الحمد می‌افزاید: العربیه در فیلم حکایت حسن، سید حسن نصرالله را رهبری کاریزماتیک به تصویر می‌کشد که برای رسیدن به بالاترین مدارج در حزب‌الله راه خود را از کوچک‌ترین مناصب باز می‌کند و این موفقیت‌ها را مدیون دیدگاه‌هایش است، آیا واقعا این همان چیزی است که ما امروز به آن نیاز داریم؟

«احمد بن راشد بن سعید»، کارشناس علوم سیاسی و نویسنده سعودی نیز شبکه العربیه را این‌گونه مورد حمله قرار داد: در فیلم حکایت حسن، قاتل فرزندان و کودکان ما در بلاد شام، قهرمانی نیک‌سرشت به تصویر کشیده شده که در تمام نبردهایش به یاران و هوادارانش درباره پیروزی اطمینان می‌دهد و موجب شده تا آنها با اطمینان بشارت و مژده پیروزی خود در جنگها را بدهند، این، شبکه ملعون العربیه است!
اما از بارزترین شخصیت‌های محکوم کننده فیلم «حکایت حسن» بدون تردید «سعود الشریم»، مفتی وهابی و امام جماعت حرم مکی است که در صفحه توئیتر خود نوشت: خطرناک‌ترین منابر و بوقهای تبلیغاتی و رسانه‌ای علیه یک کشور مسلمان، منبری است که زبان آن با آن کشور و دل آن با بیگانگان باشد.
«عبدالعزیز الطریفی» نیز ضمن محکوم کردن فیلم گفت: هرکس سخنان و گفته‌های یهود به‌زبان عبری را شنیده یا خوانده باشد، ملاحظه می‌کند که مشابه سخنان و گفته‌های منافقین در شبکه العربیه است و تنها تفاوت موجود در زبان است.
همچنین صاحب صفحه معروف و طنز «أبوشلاخ اللیبرالی» با حمله به این فیلم و تهیه‌‎کنندگان آن نوشت: بهترین توصیفی که می‌توان برای فیلم "حکایت حسن" به کار برد، این است که آن را «رسوایی و فضاحتی رسانه‌ای و تبلیغاتی» توصیف کرد که میخ آخر را به تابوت العربیه زد که با اموال و پولها و کارمندان و کارمندان ما در خدمت «ضاحیه» (محل اقامت سید حسن نصرالله و شیعیان لبنان) است.
وی می‌افزاید: این رسوایی به‌صورت مشروح نشان می‌دهد که چگونه از اموال و پولهای ما در شبکه‌ای که شبکه ما شمرده می‌شود، برای سید حسن نصرالله که باید وی را عامل لغو کمک ۳میلیارد دلاری عربستان به لبنان شمرد، تبلیغ می‌کند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.