تهران تا ۱۰ سال آینده با بحران مواجه می‌شود/ برگزاری همایش اداره بهینه‌ تهران در ماه جاری

دبیر همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهنیه شهر تهران گفت: با وضعیت فعلی تهران تا ۱۰ سال آینده با بحران مواجه می‌شود.

یحیی رحیم صفوی دبیر همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهنیه شهر تهران امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری که در دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد از برگزاری همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران در هفدهم و هجدهم اسفندماه امسال در دانشگاه تربیت مدرس خبرداد و گفت: این همایش سومین همایشی است که ما تصمیم به برگزاری آن گرفته‌ایم و تخصصا در رابطه با تهران است.
وی افزود: رسالت دانشگاه و اساتید، علاوه بر بحث پژوهش در رابطه با مسائل اجتماعی و حل مشکلات مردم نیز است و این هنر دولتمردان است که از ظرفیت بالای دانشگاهی برای گرفتن مشاوره علمی استفاده کنند.
دبیر همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهنیه شهر تهران با اشاره به وجود ۱۰۰ هزار عضو هیئت علمی در دانشگاه‌های کشور از دولت و مسئولان اجرایی خواست تا از این ظرفیت برای پیشرفت کشور استفاده کنند.
صفوی در بخش دیگری از سخنانش با نامناسب توصیف کردن اوضاع فعلی شهر تهران اظهار داشت: واقعا نمی‌دانیم چند سال آینده چه اتفاقاتی در خصوص مسائل محیط زیست، حمل و نقل و سایر موارد و به طور کل اداره تهران رخ خواهد داد. ما اداره تهران را اداره کشور می‌دانیم و دستگاه‌های اجرایی باید از پیشنهادهای علمی این همایش به نحو احسن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه ساماندهی سیاسی فضا از مهمترین وظایف دولت‌های مدرن دانست و افزود: همه دولت‌ها و حکومت‌ها چه در سطح ملی و چه در سطح منطقه‌ای باید برای اداره مناطق سرزمین و مردم و بهره‌برداری مناسب از منابع جهت رسیدن به امنیت پایدار اقدامات ساماندهی سیاسی فضا را مورد توجه قرار دهند تا بتوانیم به یک توسعه متوازن در تمامی استان‌ها و به خصوص تهران برسیم.
دبیر همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهنیه شهر تهران، کنترل مهاجرت‌ها، خروج تمرکز قدرت را از مهمترین فواید ساماندهی شهر تهران دانست و افزود: وضعیت فعلی تهران تا ۱۰ سال آینده به سمت بحران حرکت می‌کند و این مسئله باید برای دولتمردان تعهدآفرین باشد باید به فکر حل مشکلات تهران باشیم.
صفوی با بیان این مطلب که اگر بتوانیم تهران را به عنوان یک شهر پیشرفته و شاداب درست کنیم به یک امنیت پایدار در همه مناطق خواهیم رسید، گفت: مسائل تهران قابل مسکوت ماندن نیست و با دست روی دست گذاشتن مشکلات حل نخواهد شد و باید فکر اساسی برای این شهر کرد.
وی با بیان اینکه ۶۰ درصد سرمایه کشور ۵۲ درصد مالیات دریافتی کل کشور در تهران است، گفت: ما ۱۲ گسل در تهران داریم  و خدا می‌داند که اگر این گسل‌ها عمل کنند چه فاجعه‌ای پیش خواهد آمد.
وی با بیان اینکه نتایج این همایش به صورت یک کتاب در اختیار مسئولان قرار خواهد گرفت گفت: یکی از نتایج دو همایش برگزار شده این بود که با کارهای مطالعاتی و بررسی‌های علمی مانع انتقال پایتخت از شهر تهران به جای دیگر شدیم. مسئله تهران یک مسئله حکومتی است و با رفت و آمدهای دولت‌ها این مسئله تمام نخواهد شد. از نظر ما تصمیم‌گیری برای شهر تهران در رده حکومتی است که قوای ۳ گانه و یا حتی در سطحی بالاتر از قوای سه‌گانه درباره آن تصمیم‌گیری، سیاستگذاری و برنامه‌ریزی می‌کنند.
دبیر همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهنیه شهر تهران در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا ورود نظامیان به این عرصه مجاز است یا خیر، گفت: تخصص بنده جغرافیای سیاسی است و سال‌ها در این دانشگاه در این زمینه تدریس کرده‌ام و بر اساس تخصص خود به این مسئله ورود کرده‌ام. هدف ما خدمت خالصانه به مردم است و از جمله افرادی نیستیم که حرفی بزنیم و پای حرفمان نایستیم ما پای هر حرفی که می‌زنیم می‌ایستیم. معتقدیم حل مشکلات تهران با جناح‌بازی و سیاسی بازی بیگانه است و ما به دور این مسائل به فکر حل مشکلات تهران است.
صفوی با یادآوری خطرات احتمالی وقوع زلزله در شهر تهران خواستار بررسی علمی این موضوع برای پیشگیری از خطر این بلای طبیعی شد و گفت: در این زمینه مصوبات مجلس را داریم، شهرداری تهران نیز به صورت تخصصی مسئله را بررسی می‌کند و کارهای خوبی انجام شده اما باید بیشتر کار کنیم.
وی اضافه کرد: اگر زلزله‌ای بالای ۷ ریشتر در تهران رخ دهد واقعا یک فاجعه ملی رخ می‌دهد و حتی استان‌های مجاور را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. ما طبق پیش‌بینی بر روی ۸ ساعت اول زلزله کارهای علمی انجام داده‌ایم و در این ساعات باید نیروهای مسلح و انتظامی به کمک بیایند.
دبیر همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهنیه شهر تهران در خصوص انتقال پادگان‌های نظامی از شهر تهران نیز گفت: با دستور فرمانده معظم کل قوا بسیاری از امکان نظامی و پادگان‌ها از شهر تهران خارج شده است. حضرت آقا توجه ویژه‌ای به مصالح مردم دارند و در این زمینه کوتاهی نخواهند کرد.
صفوی افزود: دراین راستا کلیه فرماندهی نیروی دریایی سپاه پاسداران از تهران خارج و به بندرعباس رفته است. همچنین لشکر ۲۱ ارتش حمزه از تهران به تبریز رفته است و دستورات آقا برای خروج برخی از سازمان‌های نظامی کمک بسیاری کرده است. البته مشکل ما خروج بخش‌های غیرنظامی است گیر کارمان آنجاست و الا سازمان‌های نظامی در این راستا به ما کمک کرده‌اند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.