کارفرمایان هزینه معیشت ماهانه خانوار کارگری را ۶۳۰هزار تومان اعلام کردند

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار گفت: هزینه معیشت هر نفر روزانه پنج‌هزار و ۲۴۵ تومان اعلام شده است که اگر آن را برای چهار نفر در نظر بگیریم این مبلغ ۲۷.۶ درصد حداقل دستمزدی است که انجمن‌های صنفی کارگران برای آنها در نظر گرفته است.

اصغر آهنی‌ها نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار با بیان اینکه هر سال نشست‌های کارشناسی با حضور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کارگران و کارفرمایان تشکیل می‌شود، گفت: اکنون نیز ستاد تعیین دستمزد کارگران فعال است.
وی افزود: یکشنبه هفته آینده در کمیته کارشناسی نظرهای کارگران و کارفرمایان جمع‌بندی می شود و این جمع‌بندی به شورای عالی کار ارسال خواهد شد.
آهنی‌ها گفت: سبدی که انجمن‌های صنفی کارگران برای دستمزد آنها تعیین کرده دست‌کم دو میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است و این سبد تاکنون نهایی نشده است زیرا کارفرمایان نیز در حال تعیین سبد دستمزد برای کارگران هستند.
وی افزود: سبد دستمزد کارفرمایان برای کارگران تاکنون قطعی نشده است و تصمیم گیری‌ها درباره عدد و رقم باید منطقی‌تر باشد.
آهنی‌ها گفت: هزینه معیشت هر نفر روزانه پنج‌هزار و ۲۴۵ تومان اعلام شده است که اگر آن را برای چهار نفر در نظر بگیریم این مبلغ ۲۷.۶ درصد حداقل دستمزدی است که انجمن‌های صنفی کارگران برای آنها در نظر گرفته است.
وی افزود: ۷۰ درصد اقتصاد ایران دولتی است و صنایعی که خصوصی است بین ۱۰ تا ۴۰ درصد سهم نیروی انسانی را شامل می‌شود.
آهنی‌ها گفت: در حالی که صنایعی مانند نفت، گاز و پتروشیمی در اختیار دولت است نباید بر اساس دستمزد کارگران این بخشها میانگین دستمزد تعیین شود زیرا در تصمیم گیری‌ها انحراف ایجاد می‌شود.
وی با بیان اینکه دولت باید مسائل و مشکلات کارفرمایان و کارگران را حل کند، افزود: به‌عنوان نمونه یکی از کشورها برای کاشی و سرامیک صادراتی ایران ۱۶۰ درصد تعرفه در نظر گرفته است اما این تعرفه برای کاشی و سرامیک ایتالیا، چین و اسپانیا ۱۵ درصد تعیین شده است.
آهنی‌ها گفت: چرا کسی از دولت درباره افزایش ۱۲درصدی حقوق کارمندان سؤال نمی‌کند؟
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.