کنعانی مقدم: قدرت استیضاح برای جلوگیری از فساد و خطا است، نه زمین زدن رقیب

دبیر کل حزب سبز ایران اسلامی با بیان اینکه قدرت استیضاح برای جلوگیری از فساد و خطا است نه زمین زدن رقیب گفت: مردم انتظار دارند مجلس آتی عزم جدی تری برای مقابله با فساد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی داشته باشد.

حسین کنعانی مقدم افزود: مردم به وضوح این مفاسد را در سطح جامعه می بینند و این سوال برای آنها ایجاد شده که چرا نظارتی قوی و موثر وجود ندارد تا جلوی این فسادها گرفته شود؟
وی همچنین از اولویت های کاری مجلس آینده را اصلاح قوانین موجود دانست و اظهارداشت: نمایندگان آینده باید قوانینی را که از حیز انتفاع خارج شده اند را حذف کنند، بسیاری از این قوانین دیگر موضوعیت ندارند و مربوط به سال های بسیار دور هستند.
این فعال سیاسی تاکید کرد: کشور به این همه قانون نیاز ندارد، هر روز یک قانون وضع می شود ولی اجرا نمی شود.
کنعانی مقدم تصریح کرد: مجلس آینده علاوه بر حذف قانون های موازی و دست و پاگیر باید بعد نظارتی خود را که فراموش شده، جدی بگیرد.

**قدرت استیضاح برای جلوگیری از فساد و خطا است نه زمین زدن رقیب
این فعال سیاسی با بیان این که مجلس نباید به جای پرداختن به متن به حواشی بپردازد، گفت: نظارت یک امر مستمر است، سوال، استیضاح از مکانیسم های نظارتی مجلس است. وقتی دولتی روی کار می آید که اغلب نمایندگان از نظر سیاسی با وی همسو هستند بیشتر مجلسی چشم خود را بر روی خطاهای آن می بندند.
کنعانی مقدم ادامه داد: از طرفی گاهی نمایندگان از استیضاح و سوال به عنوان ابزاری برای زمین گیر کردن رقبای سیاسی استفاده می کنند.
وی یادآور شد: نباید تحقیق و تفحص را برای وقتی گذاشت که متوجه وقوع جرم در یک سازمان می شویم بلکه نظارت مجلس باید سیستماتیک باشد و به طور مستمر پالایش لازم را انجام داده و با کوچک ترین فسادی برخورد کند.
دبیر کل حزب سبز ایران اسلامی با بیان این که مجلس موظف است بر چگونگی اجرای سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب توسط دولت نظارت کند، اظهارداشت: مجلس باید در این باره از دولت سوال کند و دولت هم موظف به پاسخگویی به مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام در این باره است.

**بدون نظارت مصوبات مجلس هیج فایده ای نخواهد داشت
این فعال سیاسی اصولگرا افزود: مجلس باید ریل گذاری قانونی را بر اساس سیاست ابلاغی رهبرمعظم انقلاب انجام دهد و برنامه همه اجزای کشور باید براساس اسناد بالا دستی نظام شامل قانون اساسی،سند چشم انداز و سیاست های ابلاغی رهبری هماهنگ باشد.
کنعانی مقدم یادآور شد: نمی توان دولت یک برنامه، مجلس یک برنامه و سایر نهادها هم برنامه متفاوت داشته باشد.
وی تصریح کرد: نظارت یک مقوله چالشی اما بسیار مهم است و اگر به آن توجه نشود مجلس ما تبدیل به مجلسی بی خاصیت می شود یعنی قانونی وضع می کنند اما به مرور زمان گوشه طاقچه خاک خواهد خورد.
این فعال سیاسی ادامه داد: نمایندگان مجلس آتی باید شجاعت داشته باشند و عملکرد دولت حتی اگر از جنس آنها بود را هم بی ملاحظه و رفیق بازی با دقت زیر نظر داشته باشند تا فساد رخ ندهد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.