اعتراف رسانه های خارجی به حضور گسترده ایرانیان در انتخابات

رسانه های بین المللی خارجی با اعتراف به حضور گسترده ایرانیان در پای صندوق های رای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره خبرگان رهبری، نوشتند: این نخستین انتخابات بعد از توافق هسته ای است که طی آن ایران با شش قدرت برتر جهان به توافق رسید.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: این انتخابات بعد از آن برگزار می شود که ایران توانست تحریم های بین المللی را با توافق هسته ای از میان بردارد. 

آسوشیتدپرس: نخستین انتخابات بعد از توافق هسته ای 
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از انتخابات ایران از آن به عنوان نخستین انتخابات پس از توافق هسته ای نام برده است که توانست تحریم های بین المللی را از میان بردارد.
این خبرگزاری نوشت: همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخابات مجلس خبرگان نیز برگزار می شود که بسیار حائز اهمیت است. 
در این گزارش آمده است: ۵۵ میلیون ایرانی در ۵۳ هزار شعبه اخذ رای ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی و ۸۸ نماینده مجلس خبرگان را انتخاب می کنند. این در حالی است که تلویزیون ملی ایران، صف های طولانی اخذ رای را بارها نشان می دهد. 
آسوشیتدپرس نوشت: «آیت الله خامنه ای از جمله کسانی بود که رای خود را در ساعات آغازین رای گیری به صندوق انداخت و از مردم خواست تا حق و مسئولیت خود را در این انتخابات ایفا کنند.' 
این خبرگزاری بخشی از سخنان مقام معظم رهبری را نیز بازتاب داد و به نقل از ایشان نوشت: 'هر فردی که عظمت و شکوه ایران را دوست دارد در انتخابات مشارکت کند چرا که دشمن به ما چشم دوخته و باید با شرکت در انتخابات و دادن رای با چشم باز، دشمن را ناامید کنیم.» 
آسوشیتدپرس نوشت: «در تهران بسیاری از مردم، فهرست مورد علاقه خود را در گوشی هایشان ثبت کرده اند و عده ای نیز با کاغذهایی ، در محل رای گیری حاضر شده اند. 
این خبرگزاری آمریکایی ادامه داد: عبدالرضا رحمانی فضلی پنج شنبه گذشته میزان مشارکت در انتخابات را ۷۰ درصد پیش بینی کرد.» 

رسانه های ایتالیا: با گشایش مراکز رای گیری، صف های طولانی تشکیل شد
انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در دوران پسا تحریم و پس از ورود مجدد ایران به عرصه بین المللی، بازتاب گسترده ای در رسانه های ایتالیایی به همراه داشت. 
حدود ۱۵ خبرنگار ایتالیایی از مهم ترین روزنامه های این کشور برای پوشش خبری انتخابات در روزهای اخیر به تهران اعزام شده و اخبار را دنبال می کنند. 
خبرگزاری کرونوس با عنوان «رای گیری در ایران، صف های طویل پای صندوق ها» نوشت: صندوق های رای در ایران، از صبح امروز ساعت ۸ به وقت محلی برای تجدید پارلمان و مجلس خبرگان این کشور گشوده شد. 
حسن روحانی رییس جمهوری با حضور در محل اخذ رای در وزارت کشور رای خود را به صندوق انداخت و گفت: انتخابات نماد استقلال سیاسی کشور است و ملت ایران با رفتن پای صندوق های رای برای آینده اش تصمیم می گیرد. 
در بسیاری از حوزه های اخذ رای در تهران صف های طولانی تشکیل شده و برخی از کاربران در شبکه توییتر تصاویری را منتشر کردند که در آن محمود علوی وزیر اطلاعات میان ده ها نفر در صف برای انداختن رای خود در صندوق ایستاده است. 
صندوق ها تا ساعت ۱۸ باز می مانند، اما امکان تمدید رای گیری وجود دارد. آیت الله خامنه ای رهبر عالی ایران ضمن تاکید بر اهمیت انتخابات امروز از همه ایرانی هایی که کشورشان را دوست دارند دعوت کرد تا در آن شرکت کنند. 

رونامه 'ایل فاتو کوئوتیدیانو' با عنوان 'انتخابات در ایران، گشایش صندوق ها، صف های طویل' با مضامین مشابه نوشت:
صندوق های اخذ رای برای دهمین انتخابات پارلمانی پس از انقلاب سال ۱۹۷۹ باز شده و بیش از ۵۰ میلیون واجد شرایط به پای صندوق ها برای تجدید پارلمان و مجلس خبرگان فراخوانده شدند و صف های طولانی پای صندوق های رای تشکیل شده است. 
خبرگزاری رسمی ایتالیا (انسا) در گزارشی مصور از انتخابات با عنوان 'انتخابات در ایران، صندوق ها باز شدند' با اشاره به آمار و ارقام انتخابات و وظایف مجلس خبرگان رهبری سعی در توصیف این رویداد مهم کرد.
فضای این دور از انتخابات با سال ۲۰۱۲ متفاوت است. در آن سال علاوه بر مجلس ، روحانی نیز به عنوان رییس جمهور انتخاب شد و در سال ۲۰۱۵ به توافق هسته ای رسید و در آغاز سال ۲۰۱۶ تحریم ها پایان یافتند و تهران رسما وارد عرصه بین المللی شد. این بار همه از ایرانی ها دعوت کردند تا پای صندوق ها حاضر شوند و رای بدهند. 
سایر رسانه های ایتالیایی نیز با مضامین مشابه به پوشش خبری انتخابات مجلس دهم و خبرگان رهبری پرداخته و تصاویر زیبایی را نیز از صف های طویل رای دهندگان پای صندوق های رای منتشر کرده اند. 

پایگاه خبری ارم نیوز: انتخابات مجلس و خبرگان رقابت گروههای سیاسی ایران است
پایگاه خبری ارم نیوز وابسته به عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن از مزدوران عربستان با اعتراف به حضور گسترده مردم ایران در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان آن را رقابت گروه های سیاسی ایران دانست. 
ارم نیوز با اعتراف به مشارکت فعالانه مردم ایران از نخستین ساعات اولیه امروز در اولین انتخاباتی که جمهوری اسلامی ایران پس از توافق هسته ای با گروه ۵+۱ که منجر به رفع تحریم ها و خروج ایران از انزوای دیپلماتیک و اقتصادی شد، آن را نشانه عظمت انتخابات دانست. 
این رسانه با اشاره به صف های طولانی مردم ایران برای انداختن رای خود به صندوق از جمله شهرهای اهواز و شیراز که از تلویزیون ایران پخش شد، با اشاره به سخن رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران که، هر کس ایران و عظمت آن را دوست دارد باید رای بدهد، زیرا ایران دشمن دارد، افزود: ایرانی ها آمریکا را دشمن خود می دانند. 

'ای.بی.سی' استرالیا: رای دهندگان در ایران امیدوارند این رای برای آینده کشور موثر باشد
تارنمای ای بی سی استرالیا با بازتاب انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری نوشت: رای دهندگان ایرانی امیدوارند که این رای آنان برای آینده کشور موثر باشد. 
این تارنما افزود: 'راجر شاناهان' از موسسه تحقیقاتی 'لاوی' و بخش امنیت ملی دانشگاه ملی استرالیا،معتقد است انتخابات می تواند یک ارزیابی برای فعالیت دکتر حسن روحانی رئیس جمهور میانه رو ایران باشد که سال ۲۰۱۳ انتخاب شد.
وی گفت: روحانی تاکنون به بخشی از وعده های خود برای پایان انزوای اقتصادی ایران عمل کرده است و این انتخابات می تواند نشان دهد چه اتفاقی می افتد. 
تارنمای'تودی آنلاین' سنگاپور نیز به مصاحبه رئیس جمهور در روز انتخابات پرداخت و نوشت: حسن روحانی معتقد است مشارکت بالایی در دو انتخابات امروز برای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان وجود خواهد داشت. 
به نوشته این تارنمای سنگاپوری، روحانی انتخابات را نمادی از استقلال سیاسی یک کشور دانست و گفت با رای، مردم در مورد آینده کشور تصمیم می گیرند. 
تارنمای 'مالیزیا اینسایدر' نیزنوشت: ایرانیان امروز به پای صندوق های رای رفتند تا نمایندگان جدید خود را برای ۲۹۰ کرسی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان انتخاب کنند. 
این تارنما نوشت: این از مهم ترین لحظه های سیاسی برای جمهوری اسلامی است. 

تارنمای روزنامه 'استار' مالزی نیز نوشت: صف های طولانی در مراکز رای گیری ایران تشکیل شده است. 
این روزنامه همچنین، این انتخابات را نخستین نشانه مشارکت مشتاقانه مردم در یک نظرسنجی پس از توافق هسته ای دانست که ' منجر به لغو تحریم ها و تعامل دیپلماتیک عمیق تر' کشورمان با جهان شد. 
'استار' با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری و فراخوان برای حضور در انتخابات به منظور نشان دادن 'عزت، عظمت و شکوه' مردم ایران، نوشت که رهبرجمهوری اسلامی ایران برمشارکت بالای مردم در انتخابات تاکید کرد و گفت که مردم باید هوشیار باشد و رای خود را با چشمان باز و عاقلانه به صندوق بیاندازند. 

تارنمای 'ماناگر' تایلند نیز با اشاره به حضور پرشور مردم در پای صندوق های رای، نوشت: میلیون ها ایرانی روز جمعه در انتخابات شرکت کردند. 
خبرگزاری رسمی مالزی (برناما) نیز با اشاره به حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات ایران، نوشت: ۴۷۳ خبرنگار از ۲۹ کشور انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان را پوشش می دهند. 

کیودو: صف های طولانی انتخابات ایران
خبرگزاری کیودو در گزارشی در خصوص انتخابات ایران نوشت: صف های طولانی در شعبه های اخذ رای که بیشتر از قشر جوان بودند غیر منتظره بود.
به گزارش روز جمعه این خبرگزاری، جوانان ایرانی برای حمایت از برنامه های کشورشان از جمله توافق هسته ای قبل از آغاز رای گیری در شعب حاضر شده بودند.
این خبرگزاری نوشت: این نخستین رای گیری پس از توافق هسته ای و لغو تحریم های غربی است .

السفیر : انتخابات ایران با طعم هسته ای 
روزنامه لبنانی السفیرنیزنوشت: مردم ایران امروز جمعه در حالی در دو انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی رای خود را به صندوق های رای می ریزند که این انتخابات گوئی انقلابی دیگر اما با طعم هسته ای است. 
السفیر افزود: این نخستین انتخابات بعداز امضای توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ و رفع تحریم ها است و بیش از ۵۴ میلیون در این شرایط برای رقم زدن توازن های سیاسی در مرحله آینده به پای صندوق های رای می روند. 
این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد: کشورهای زیادی از نزدیک این انتخابات را پیگیری می کنند. 
السفیر نوشت: به نظر نمی رسد انتخابات سرنوشت ساز تغییری ریشه ای در سیاست خارجی ایران ایجاد کند و اما در داخل می تواند تصویر نظام سیاسی ایران و توازن ها را بعداز اجرای توافق هسته ای رقم بزند. 
این روزنامه لبنانی افزود: مردم در این انتخابات به برنامه های جریان های سیاسی برای مرحله پس از توافق هسته ای رای می دهند. 

حضور بر سر صندوق ها بعد از توافق هسته ای 
همچنین روزنامه الصباح چاپ عراق روز جمعه با اشاره به برگزاری بزرگترین انتخابات در ایران نوشت: ایرانی ها امروز برای انتخاب اعضای مجلس شورای اسلامی و اعضای مجلس خبرگان در نخستین انتخابات پس از توافق هسته ای ایران و غرب به پای صندوق های رای می روند.
روزنامه الصباح چاپ عراق، ادامه داد: این در حالی است که آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و دیگر مقامات ارشد این کشور در نخستین ساعات امروز رای خود را به صندوق انداختند. 
این روزنامه افزود: ۵۵ میلیون رای دهنده ایرانی نمایندگان خود را از میان بیش از شش هزار نامزد که ۵۸۶ تن آنها زن هستند، انتخاب می کنند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.