دنیس راس: بی‌شک موقعیت اسد در ماه‌های اخیر بهبود یافته است

مشاور سابق خاورمیانه در دولت اوباما موضع اسد و حامیان آن در سوریه را در ماه‌های گذشته بهبودیافته ارزیابی کرده و سوریه را مایه ننگ همه و نقطه تاریکی بر وجدان بین‌المللی دانست.

"دنیس راس"، مشاور سابق خاورمیانه در دولت اوباما در گفتگو با هفته‌نامه "اشترن" شانس یک روند صلح واقعی در سوریه را همچنان و بعد از برقراری آتش‌بس در این کشور کم ارزیابی کرد.
وی در ادامه مدعی شد: رئیس جمهور روسیه تا به حال ثابت نکرده است که واقعاً به خاتمه جنگ در سوریه علاقه دارد. در ماه‌های اخیر ما روی یک آتش‌بس و حتی یک روند مذاکرات توافق کرده‌ایم، اما حملات هوایی روسیه در حمایت از اسد خاتمه نمی‌یابد.
راس در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد که بی‌شک موضع اسد در ماه‌های گذشته بهبود یافته است. در حال حاضر بشار اسد تلاش می‌کند کنترل پرجمعیت‌ترین بخشهای سوریه را در دست گیرد، شاید این منجر به تقسیم واقعی سوریه شود، اما این خطر وجود دارد که برای مردم سوریه به‌زودی تنها دو گزینه وجود داشته باشد؛ اسد یا داعش.
این دیپلمات سابق آمریکا در بخش دیگری از گفتگو با این هفته‌نامه آلمانی تصریح کرد که پوتین از این جنگ استفاده می‌کند تا از طریق پناهندگان بر اروپا فشار وارد کند. این مسئله اتحادیه اروپا را تضعیف کرده و موضع پوتین در مسئله تحریم‌ها را تقویت می‌کند، اما پوتین به‌خصوص می‌خواهد در درازمدت روسیه را به‌عنوان قدرت کلیدی در خاورمیانه تحکیم بخشد.
رئیس جمهور روسیه  با حمایت‌های خود از بشار اسد به همه حاکمان منطقه این پیغام را ارسال می‌کند که "به‌خلاف آمریکایی‌ها ما روسها با دوستان خود هستیم".
وی حملات روسیه در جبهه بشار اسد را حمله به سنی‌های سوریه و عامل روی آوردن آنها به داعش دانست.
راس در ادامه گفت: رئیس جمهور آمریکا از ابتدا بسیار محتاطانه با بحران سوریه برخورد کرد.
وی پیامد سیاست محتاطانه آمریکا در قبال سوریه را یک فاجعه انسانی و بحرانی انسانی در ابعاد بی‌سابقه، ضعف اروپا و بی‌ثباتی کشورهای همسایه و صعود و گسترش داعش ارزیابی کرد.
وی همچنین تشکیل منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه را نیز در صورت لزوم رد نکرد.
این دیپلمات سابق آمریکا در بخش پایانی این گفتگو سوریه را مایه ننگ و رسوایی همه و نقطه تاریکی در وجدان جامعه بین المللی دانسته گفت: سوریه همچنین مایه ننگ و رسوایی اروپاست.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.