آموزش، مسیر تبدیل شدن بانک ملی ایران به بانک پاسخ‌گو

«آموزش» رکن تغییرناپذیر اقدامات درون‌سازمانی بانک ملی ایران است. هر سال رقم قابل توجهی برای آموزش کارکنان و البته مشتریان بانک هزینه می‌شود.

این آموزش‌ها تنها یک هدف را دنبال می‌کند و آن حرکت هر چه سریع‌تر بانک ملی ایران به سمت یک نهاد «پاسخ‌گو» است. در دنیای کنونی، مشتریان نمی‌پذیرند که کارکنان یک بانک، نسبت به امور مراجعان بی‌اطلاع باشند و یا نسبت به دستورالعمل‌های مختلف و متعدد آشنایی نداشته باشند.
یکی از دغدغه‌های بانک ملی ایران این است که اطلاع‌رسانی به مشتریان و کارکنان، به موقع، کامل و جامع باشد.
تا پیش از این اقدامات «آموزشی» بانک در میان همه کارکنان جاری بود، اما در سال جاری علاوه بر آموزش‌های معمول، برنامه‌هایی ویژه متصدیان امور بانکی که در پشت باجه‌ها مشغول خدمت‌رسانی به مشتریان هستند مدنظر قرار گرفته است.
بانک ملی ایران معتقد است همه کارکنان شعب باید در خدمت‌رسانی به مشتریان فعالانه حضور داشته باشند، بنابراین همه باید از نحوه کارکردها، بخشنامه و دستورالعمل‌ها آگاه باشند. سعی شده با حذف سلسله مراتب سنتی و پیچیدگی‌های زاید در نظام اداری بانک، همه کارکنان در سریع‌ترین زمان ممکن، به صورت کاملا سیستمی، تازه‌ترین مصوبات و بخشنامه‌ها را دریافت کرده و آن‌ها را در انجام امور مشتریان به کار گیرند.
با روال جدید، بدیهی است که سنگینی کار شعبه میان همه کارکنان توزیع خواهد شد و از سوی دیگر با اطلاع‌رسانی به موقع، همه کارکنان شعب از همه خدمات جدید آگاهی خواهند یافت.
این روش، سرعت انجام امور در شعب را افزایش داده و به افزایش بیش از پیش رضایت مشتریان خواهد انجامید.
همزمان با این اقدامات، توسعه بانکداری الکترونیکی نیز با شدت هر چه بیشتر ادامه دارد، به طوری که مشتریان بانک تا حد امکان برای انجام امور بانکی خود به حضور در شعب نیازی نداشته باشند. در شعب منتخب بانک، انواع خدمات غیرحضوری نیز به مشتریان آموزش داده می‌شود.
«بام» و «بله» به عنوان سوپرمحصولات بانک ملی ایران، امروزه خدمات گسترده‌ای به صورت غیرحضوری به مشتریان ارائه می‌دهند و خدمات جدید طراحی شده در این دو بستر نیز تحولات قابل توجهی در حوزه بانکداری الکترونیکی ایجاد خواهد کرد.

* برات کریمی، عضو هیات مدیره بانک ملی ایران

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.