ال ان جی بهترین گزینه ورود گاز ایران به بازار اروپا

تحلیلگر ارشد نفت و گاز گفت، سریعترین و راحت ترین راه ورود ایران به بازار گاز اروپا از طریق ال ان جی خواهد بود.
به نقل از پایگاه خبری ترند، کریستوفر هاینس، تحلیلگر ارشد نفت و گاز در موسسه بی ام آی ریسرچ گفت، سریعترین و راحت ترین راه ورود ایران به بازار گاز اروپا از طریق ال ان جی خواهد بود.

وی افزود، صادرات از طریق خط لوله احتمالا باید از طریق توسعه خط لوله تاناپ انجام گیرد (که در زودترین زمان ممکن قرار است در ۲۰۲۳/۲۰۲۲ انجام گیرد) و در این زمینه رقابت فراوانی هم وجود خواهد داشت.
وی افزود، برای اینکه گاز ارسالی از طریق خط لوله به صرفه باشد، ایران باید مقادیر زیادی گاز ارسال کند، در حالی که ظرفیت ارسال از طریق خط لوله محدود و تقاضا برای آن نیز محدود است.
«ال ان جی روشی انعطاف پذیرتر خواهد بود و می تواند در حجم های بیشتری فروخته شود… ایران تاسیساتی دارد که بخشی از آن تکمیل شده (کار روی آن به دلیل تحریم ها نیمه کاره مانده)، در حالی که در حال بررسی گزینه های گاز مایع شناور برای صادرات سریع بوده است.»
وی افزود، هزینه های تولید این گاز خیلی پایین خواهد بود و قابلیت رقابت در بازار اروپا را خواهد داشت.
اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴، ۴۵ میلیارد متر مکعب ال ان جی وارد کرده که ۱۳.۵ درصد کل حجم گاز وارداتی این اتحادیه بود. در حال حاضر کشورهای قطر و آنگولا از منابع اصلی تامین ال ان جی اروپا هستند.
حجم ذخایر گازی ایران از سوی شرکت بی چی ۳۴ تریلیون متر مکعب برآورد شده است. سهم این کشور از کل ذخایر گاز جهان ۱۷ درصد است.
پیشتر ایران اعلام کرده بود که صادرات ال ان جی به اروپا یکی از اولویت های تهران است. شرکت ملی صادرات گاز ایران قصد دارد در طی ۳ سال ۵ مجتمع تولید ال ان جی احداث نماید.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.