معاون ریس‌جمهور: امیدواریم شاهد حضور نمایندگان زن بیشتری باشیم

معاون حقوقی رییس جمهور گفت: در دوره بیست و یکم مجلس شورای ملی ۶ زن وارد مجلس شدند؛ امیدواریم اینک و در دوره دهم مجلس شورای اسلامی که در آستانه برگزاری انتخابات آن هستیم، شاهد حضور تعداد بیشتری از آنان باشیم.

الهام امین‌زاده در ششمین همایش تاریخ مجلس در کتابخانه مجلس شورای اسلامی افزود: ما با ارزیابی نقاط ضعف و قوت تاریخ معاصر خود به ویژه تاریخ مجلس و با بررسی تجربه گذشتگان می‌توانیم نقاط ضعف خود را بیابیم و در اصلاح آن‌ها بکوشیم، چرا که گذشته چراغ آینده است.
وی با نگاهی به ساختار سیاسی، اجتماعی و طبقاتی مجلس شورای ملی در دوره اول بیان داشت: تاریخ مجلس درس‌های بسیاری به انسان می‌آموزد.
امین‌زاده درباره تعامل سازنده میان مجلس و دولت نیز سخن گفت و اظهار کرد: میان این دو همکاری‌های خوبی وجود دارد.
وی اعلام کرد: در معاونت حقوقی دولت، مرکز تنقیح قوانین وجود دارد که بیش از ۴۰ سال از فعالیت آن می‌گذرد و ما در حال تقسیم‌بندی قوانین در قالب ۶۲ کد (موضوع) هستیم، چرا که از این طریق دسترسی مردم به قوانین مورد نیاز آنان آسان می‌شود؛ به عنوان مثال کسانی که می‌خواهند قوانین مربوط به بیمه را ملاحظه کنند، به کد مربوطه مراجعه می‌کنند و یا قوانین مربوط به استخدام، حقوق خانواده، نظام وظیفه و…

ششمین همایش تاریخ مجلس، عصر چهارشنبه (دوم دی ماه) در کتابخانه مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
در این همایش، سیدرضا صالحی امیری رییس سازمان اسناد کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و رییس کمیته ملی حافظه جهانی، محمدرضا مجیدی رییس کتابخانه موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، سفیران برخی کشورها چون الجزایر، تایلند، عراق، شخصیت های علمی و سیاسی، دانشجویان، تاریخ پژوهان و… حضور داشتند.
در همایش، نماهنگی درباره تاریخ مجلس، ساختمان کاخ بهارستان که اکنون به آن کاخ مشروطه می‌گوییم و موزه مجلس شورای اسلامی نیز پخش شد.
در پایان از چاپ عکسی کتاب خطی «التفهیم لاوایل صناعه التنجیم» تالیف ابوریحان بیرونی که یکی از نسخه‌های خطی مهم موجود در گنجینه کتابخانه مجلس محسوب می‌شود، رونمایی شد.
این کتاب خطی که کهن‌ترین اثر در ریاضیات به زبان فارسی است، در سال ۵۳۸ (ه.ق) کتابت شده و به شماره ۲۱۳۸ در کتابخانه مجلس موجود است. در سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) نیز در یونسکو به ثبت جهانی رسید.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.