بازار خودرو در اختیار خودروهای با قیمت کمتر از ۱۵ هزار دلار

۸۵ درصد فروش خودروها در ایران مربوط به خودروهای با قیمت کمتر از ۱۵ هزار دلار بوده است، بنابراین خودروسازان باید در زمینه‌ی تولید این خودروها سرمایه‌گذاری کنند.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو – امروز در سومین همایش بین‌المللی صنعت خودروی ایران با بیان این مطلب اظهار کرد: ایران خودرو هم‌اکنون ۵۴ درصد سهم بازار را در اختیار دارد و طبق برنامه تا سال ۲۰۲۵ سهم خود را به ۶۰ درصد افزایش خواهد داد.
وی با بیان این‌که پژو، رنو، سوزوکی و بنز شرکای خارجی ایران خودرو هستند، خاطر نشان کرد: مذاکره با شریک خارجی پنجم نیز تقریبا نهایی شده و یک شریک ششم نیز در آینده به جمع شرکای فعلی اضافه خواهد شد.
مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو ادامه داد: در سال ۲۰۱۴ ، ۵۳ درصد فروش خودرو در جهان مربوط به کشورهای در حال توسعه بوده است، بنابراین جهت‌گیری سرمایه‌گذاری در صنعت خودرو از کشورهای توسعه یافته به سمت کشورهای نوظهور و در حال توسعه بوده است.
یکه‌زارع افزود: در کشورهای همسایه ایران و منطقه سی ای اس ۵۷۵ میلیون نفر زندگی می‌کنند. ایران در سال ۲۰۱۴، ۳۰ درصد تولید و ۴۰ درصد فروش خودرو در این منطقه را در اختیار داشته است.
مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این‌که ایران بعد از ترکیه بزرگ‌ترین تولید‌کننده خودرو در منطقه CIS است، تصریح کرد: ایران و ترکیه ۸۴ درصد سهم تولید خودرو در این منطقه را در اختیار دارند.
وی ادامه داد: در حالی که نیاز منطقه CIS به خودرو چهار میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو است، سالانه دو میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو در این منطقه تولید شده و مابقی از کشورهای دیگر وارد این منطقه می‌شوند.
یکه‌زارع افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۵ تقاضای خودرو در منطقه CIS به شش میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه افزایش یابد. در آن زمان تولید ایران نیز باید به سه میلیون دستگاه برسد.
مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این‌که هم‌اکنون ظرفیت تولید دو میلیون و ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو در ایران وجود دارد، خاطر نشان کرد: ۸۳ درصد از این ظرفیت مربوط به خودروهای سواری است.
وی ادامه داد: از سال ۱۹۶۶ تاکنون ۱۹ میلیون دستگاه خودرو در بازار ایران فروخته شده است، بنابراین تا سال ۲۰۲۵ نزدیک به ۱۰ میلیون دستگاه خودروی فرسوده در کشور باید از رده خارج شوند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.