آخرین آمار قربانیان قارچ سمی؛ ۱۰۱۷ مسموم و ۱۵ نفر فوت‌شده/ آمار به تفکیک استان‌های درگیر

سخنگوی اورژانس کشور از افزایش آمار فوت‌شدگان بر اثر مصرف قارچ‌های سمی به ۱۵ نفر خبر داد. همچنین ۷ توصیه مهم در خصوص مسمومیت با استفاده از قارچ تشریح شد.

مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور در خصوص آخرین وضعیت مسمومان با قارچ در استان‌های کشور اظهار داشت: تا ساعت ۱۸ عصر دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۰۱۷ نفر به بیمارستان‌ها مراجعه کردند که از این تعداد ۱۱۶ نفر در بیمارستان بستری شدند و متأسفانه ۱۵ نفر جان خود را از دست دادند.
وی گفت: استان کرمانشاه بیشترین آمار مسمومیت‌ها را به خود اختصاص داده و هفت نفر بر اثر مصرف قارچ سمی در این استان جان خود را از دست دادند.
خالدی افزود: از تعداد ۱۵ فوتی ۷ نفر مربوط به کرمانشاه، ۳ نفر لرستان، ۳ نفر کردستان و ۲ نفر مربوط به آذربایجان غربی هستند.
آمار زیر را به‌تفکیک استان‌ها مشاهده می‌کنید:
آخرین وضعیت مسمومین با قارچ تا ساعت ۱۸ عصر مورخ ۳۱ اردیبهشت ۹۷
کل کشور: مراجعین: ۱۰۱۷ – بستری: ۱۱۶ – ترخیص: ۸۸۶ – فوتی: ۱۵
فوتی‌ها:
کرمانشاه: ۷ (۴ فوتی در شیراز)
لرستان: ۳ (۱ فوتی در شیراز)
کردستان: ۳
آذربایجان غربی: ۲ (۱ فوتی در شیراز)

نکات مهم در خصوص مسمومیت با قارچ خوراکی
به گزارش اورژانس کشور پیرحسین کولیوند، رئیس پدافند غیرعامل وزارت بهداشت، در خصوص مسمومیت وسیع هموطنان، با اشاره به بارندگی‌های اخیر گفت: قارچ‎های بسیاری سر از خاک بیرون آوردند که برخی از آن‌ها سمی بوده و متأسفانه مصرف این قارچ‌ها باعث مسمومیت تعدادی از هموطنان در استان‎های مختلف کشور شده است که هموطنان گرامی باید به نکات زیر توجه کنند:
۱- اگر سلامتی خود را دوست دارید نه‌تنها باید از خوردن قارچ‎های وحشی و ناآشنا خودداری کنند، بلکه به آن‌ها دست هم نزنید زیرا خطر مسمومیت از طریق پوست نیز در برخی گونه‌های قارچ‎ها وجود دارد.
۲- تشخیص سمی یا خوراکی بودن قارچ کار ساده‎ای نیست و تنها راه دقیق از طریق آزمایشگاه امکان‎پذیر است بنابراین به هیچ عنوان نباید آن را در زیر زبان آزمایش کنید.
۳- تنها از قارچ‎هایی که در فروشگاه‎های معتبر و در بسته‎بندی‎های بهداشتی عرضه می‎شوند استفاده کنید.
۴ ــ در صورت مصرف قارچ خودرو و یا قارچ‎هایی که از افراد متفرقه خریداری کرده‎اید و مشاهده علائمی شبیه مسمومیت مانند درد شکم، تهوع، استفراغ و سرگیجه، سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنید.
۵- در صورت حضور در طبیعت مراقب کودکان و تماس آن‎ها با قارچ‎ها و گیاهان باشید.
۶- بهداشت فردی را رعایت نموده و در صورت لمس قارچ، دست‎ها را با آب و صابون بشویید.
۷- در صورت مشاهده علائم مسمومیت و وجود تهوع و استفراغ و اسهال، آب و مایعات فراوان مصرف نموده و سریعاً به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.