با افتتاح «حساب قرض‌الحسنه ویژه» بانک ملی ایران، شرایط تسهیلات‌دهی را شما مشخص کنید!

بانک‌ها می‌توانند به نمایندگی از صاحبان حساب‌های قرض‌الحسنه، منابع آن‌ها را در امور خیر و عام المنفعه هزینه کنند، اما آیا صاحب حساب قرض‌الحسنه می‌تواند برای هزینه‌کرد این منابع توسط بانک شرایط خاصی معین کند؟

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، پاسخ به این سوال مثبت است و بانک‌ها برای رفع دغدغه چنین سپرده‌گذارانی، حساب قرض‌الحسنه ویژه را در نظر گرفته‌اند.
بانک در این نوع حساب، وجوه سپرده‌شده توسط اشخاص حقیقی و حقوقی را طبق نظر صاحب‌حساب و بر اساس شرایط قرارداد منعقد شده میان آن دو هزینه می‌کند. هزینه‌کرد منابع این سپرده ها به صورت قرض‌الحسنه برای اشخاص حقیقی و مؤسسات خیریه و عام‌المنفعه است.
حداقل مبلغ برای افتتاح حساب قرض‌الحسنه ویژه ۱۰میلیون ریال و حداقل مبلغ تسهیلات قرض‌الحسنه ویژه ۳میلیون ریال با بازپرداخت حداکثر پنج ساله است.
بر اساس مقررات موجود، اعطای تسهیلات تا سقف ۱٫۵میلیارد ریال از محل وجوه تودیع شده (وجوه اداره شده) از طریق سپرده‌گذاری قرض‌الحسنه ویژه بخش خصوصی نزد بانک‌ها ممکن خواهد بود.
دارنده حساب قرض‌الحسنه ویژه می‌تواند به موجب قرارداد عاملیت، نوع و میزان وثایق مورد نظر خود را مشخص و از بانک بخواهد که در قبال اعطای قرض‌الحسنه از این حساب، وثایق مشخص شده را اخذ کند. در صورتی که نوع و میزان وثایق مورد نظر تعیین نشده باشد، اخذ وثیقه توسط بانک تابع ضوابط دستورالعمل اجرایی قرض‌الحسنه اعطایی بانک‌ها خواهد بود.
بانک می‌تواند به موجب قرارداد عاملیت، پیگیری وصول اقساط قرض‌الحسنه‌های اعطایی و یا در صورت لزوم انجام اقدامات حقوقی مربوط را نیز به عهده گیرد. با این حال استرداد وجوه تودیع شده به حساب قرض‌الحسنه ویژه، منوط به بازپرداخت قرض‌الحسنه های اعطا شده بوده و از این بابت مسئولیتی متوجه بانک نخواهد بود.
مبالغ وصولی توسط بانک بابت اقساط قرض‌الحسنه‌های اعطا شده، طبق نظر تودیع‌کننده وجوه دوباره قابل مصرف است. همه واحدهای بانک ملی ایران آماده افتتاح حساب قرض‌الحسنه ویژه و اعطای تسهیلات بر اساس مقررات این بخش هستند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.