روحانی: ترامپ تهدید خطرناکی برای صلح جهانی است/ کاخ سفید با زور به جنگ حق می‌رود

رئیس جمهوری در نشست فوق‌العاده سران سازمان همکاری اسلامی با تاکید براینکه کاخ سفید با زور به جنگ حق می‌رود، گفت: خروج یک‌جانبه آمریکا از برخی از توافق‌های مهم بین‌المللی از جمله توافق هسته‌ای با ایران نشان داد که دولت جدید آمریکا چه تهدید خطرناکی برای نظام حقوقی جهانی و صلح و امنیت جهانی بشمار می‌آید.

متن کامل سخنان حسن روحانی رئیس‌جمهوری در نشست فوق‌العاده سران سازمان همکاری اسلامی به شرح ذیل است:
 

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای اردوغان رئیس محترم،
رئیسان محترم جمهوری،
عالیجنابان،
خواهران و برادران،
در آغاز از برادر عزیزم، رئیس‌جمهوری اردوغان به‌خاطر میزبانی این گردهمایی مهم در شرایط حساس کنونی سپاسگزاری می‌کنم.
برگزاری نشست فوق‌العاده سران سازمان همکاری اسلامی بلافاصله پس از برگزاری نشست فوق‌العاده کمیته فلسطینِ اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (PUIC) در تهران در ۱۴ مه سال جاری، حاوی این پیام مهم است که امت اسلامی همانند ید واحده، در مقابله با بزرگ‌ترین تهدیدِ جهان اسلام یعنی اشغال سرزمین فلسطین توسط کیان صهیونیستی قد برافراشته است.
صمیمانه امیدوارم که این نشست با بهره‌گیری از همفکری و توان کشورهای اسلامی بتواند منجر به اتخاذ راهکارهای عملی برای پایان بخشیدن به این بحران خطرناک و کمک فوری به ملت ستمدیده فلسطین به ویژه ساکنان مظلوم غزه شود.
امروز ما به سوگ آخرین پرده از جنایات هفتادساله نسل‌کشی بی‌گناهان در فلسطین نشسته‌ایم. صهیونیست‌های جنایت‌کار در مقابل چشم اشک‌بار جهانیان، با پای‌مال کردن کرامت انسانی و تحقیر همه ارزش‌ها، جامعه جهانی را به مبارزه طلبیده‌اند.
در حالی که صدها هزار بی‌گناه از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی محروم اند، رژیم صهیونیستی، نظام آپارتاید و قوم‌گرای خود را به دروغ، دموکراسی معرفی کرده و افراطی‌گری مذهبی حاکم بر خود را سکولاریسم می‌نامد و اندوه‌بارتر آن‌که برخی کشورهای غربی نیز، تجاوزهای اشغال‌گران را توجیه می‌کنند.
در این شرایط دولت ایالات متحده آمریکا سفارت خود را به بیت‌المقدس منتقل کرد. این اقدام خودسرانه و خلاف مصوبات بین‌المللی، به رژیم جنایت‌کار صهیونیستی چراغ سبز داد تا مرتکب کشتار وحشیانه دیگری شود.
کاخ سفید نشان داد که از نابودی پایه‌ها و قواعد نظم بین‌الملل هیچ ابایی ندارد و با زور، به جنگ حق می‌رود. درست چند روز پیش از انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، رئیس‌جمهوری آمریکا ضربه دیگری را به امنیت بین‌المللی و اعتبار جامعه جهانی وارد کرد و از توافق هسته‌ای چندجانبه‌ای خارج شد که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده است. این اقدام در ادامه خروج یک‌جانبه از برخی دیگر از توافقات مهم بین‌المللی نشان داد که دولت جدید آمریکا چه تهدید خطرناکی برای نظام حقوقی جهانی و صلح و امنیت جهانی به‌شمار می‌آید.
اما در مقابل، مقاومت مردمی دوشنبه سیاه نشان داد، که نسل جدید و جوان فلسطین، به حقوق خود آگاه است؛ که قصد ندارد از آن دست بکشد یا بر سر آن معامله کند؛ که با پای‌مردی می‌توان چهره خشونت‌بار غاصبان را عریان کرد و لحظات پایداری مؤمنان در صدر اسلام را به جهانیان نمایاند. فلسطین نشان داد که شایسته آرامش و دست‌یابی به همه حقوق مشروع خویش است.
این ایستادگی بر حق و صبر بر مصایب، بار دیگر جوانه‌های امید و استقامت را در دل همه دوست‌داران فلسطین شکوفا کرد. امروز جبهه مقاومت محدود به مردان و زنان فلسطینی نیست و شامل شمار روزافزون آزادی‌خواهانی در سراسر جهان است که وجدان بیدارشان از این همه ظلم و جنایت به خشم آمده است.
خانم‌ها، آقایان!
اکنون وقت آن فرا رسیده است که از خود بپرسیم چگونه می‌توان دشمن صهیونیستی را برای همیشه، از تعرض به کیان و ناموس امت اسلام بازداشت! اگر به جای تحریمِ تنها گروهِ پیروز در برابر دولت اشغال‌گر، همه یک‌صدا پیام مقاومت را تکرار می‌کردند، اگر صهیونیست‌ها به جای اطمینان از سکوت برخی و زمزمه‌های ذلت‌بار برخی دیگر، در مقابل خود یک منطقه قدرتمند می‌دیدند، آیا جرأت این‌گونه وحشی‌گری‌ها را پیدا می‌کردند؟ اگر اسرائیل در احاطه کشورهای توسعه‌یافته و مردم‌سالار قرار گیرد و با یک امت متحد مواجه باشد هرگز نخواهد توانست چنین آسوده خاطر به جنایات خود ادامه دهد.
در این زمینه پیشنهادات و ابتکاراتی به شرح زیر قابل بیان است:
۱- درخواست از سازمان ملل متحد برای برگزاری یک نشست ویژه مجمع عمومی برای رسیدگی به موضوع تصمیم غیرقانونی دولت آمریکا و جنایات اخیر رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین در غزه باید پیشنهاد و پی‌گیری شود.
۲- تشکیل یک «گروه کارشناسی» متشکل از متخصصان حقوقی، سیاسی و اقتصادی ذی‌صلاح کشورهای عضو به منظور بررسی دقیق و تدوین راهکارهای مقابله با تصمیم غیرقانونی اخیر دولت آمریکا در سطوح بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی.
۳- اتخاذ اقدامات سیاسی، اقتصادی و تجاری علیه دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی. از دولت‌های مسلمان و ملت‌های آزادی‌خواه جهان می‌خواهیم در راستای کمک به ملت فلسطین و مقابله با تصمیم مخرب ترامپ، در مناسبات سیاسی، اقتصادی و تجاری خود با دولت آمریکا تجدید نظر کرده و همچنین همه مناسبات خود را با رژیم غاصب صهیونیستی قطع نموده و کالاها و شرکت‌های صهیونیستی را تحریم کنند.
۴- ایجاد راهکارهای مناسب برای اقدام دسته‌جمعی در ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم فلسطین.
۵- زرادخانه هسته‌ای رژیم صهیونیستی خطر جدی برای صلح و امنیت بین‌المللی به ویژه در منطقه غرب آسیا است. عاری شدن این منطقه از سلاح‌های هسته‌ای که بارها توسط ایران پیشنهاد شد، باید در اولویت اقدامات کشورهای اسلامی قرار گیرد.
۶- اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس در تقویم همه کشورهای اسلامی به عنوان روز حمایت مردم مسلمان و همه آزادگان جهان از مردم فلسطین و اعتراض به جنایات اسرائیل و حامیانش؛ این میراث امام خمینی(ره) است که موثرترین روش مبارزه را بسیج امت اسلامی علیه صهیونیست‌ها معرفی نمود.
ما می‌توانیم با وحدت در عمل و همکاری و همراهی در ساختن منطقه‌ای قوی‌تر و پایدارتر و دوری از منازعات بیهوده و فرساینده، زمینه‌ساز پایان اشغال‌گری باشیم و منطقه پهناور خاورمیانه و آسیای غربی را یک بار دیگر به مکان هم‌زیستی ادیان ابراهیمی تبدیل کنیم.
در این مسیرِ عزت‌بخش که هدف آن حراست از کرامت انسانی است بی‌گمان یاری الهی را با خود خواهیم داشت که این وعده قطعی الهی است: ان تنصروالله ینصرکم و یثبت اقدامکم.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.