ابراز تاسف آیت‌الله جنتی از افزایش ثبت‌نام‌کنندگان انتخابات خبرگان و مجلس/ برخی چرا زحمت درست می‌کنند

دبیر شورای نگهبان گفت: آیا همه کسانی که برای انتخابات خبرگان ثبت نام کردند خود را مجتهد می‌دانند؟ کسانی که حتی یک صفحه به زبان عربی نمی‌توانند قرائت کنند با چه انگیزه ای ثبت‌نام کرده‌اند؟ چرا این طور این افراد زحمت درست می‌کنند.

آیت‌الله احمد جنتی در نماز جمعه این هفته تهران، خطاب به نیروی انتظامی از تلاش آن‌ها در مراقبت از حجاب و عفاف در جامعه قدردانی کرد و گفت: برادران ناجا مردانه و قاطعانه در مقابل هتک حرمت حجاب ایستاده‌اند، به ویژه در مقابل کسانی که در ماشین‌ها بی حجابی را ترویج می‌دهند و ما از آن‌ها تشکر کرده و خدا قوت می‌گوییم.
امام جمعه موقت تهران در ادامه سخنانش در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران بر ضرورت وحدت در کشور تاکید و اظهار کرد: به برکت امام خمینی (ره) ما از منظر شیعه و سنی در کشور مشکلی نداریم. خوشبختانه همانقدر که به شیعیان خدمت‌رسانی شود به برادران اهل سنت ما این خدمات ارائه می‌شود و اگر بیشتر نباشد کمتر نیست. معتقدم باید اختلافات را دیگر کنار بگذاریم و از دسته‌بندی‌های سیاسی که موجب اختلاف می‌شود پرهیز کنیم. همه باید بر سر مسأله فتنه این موضوع را محکوم کنیم.
جنتی با اشاره به نزدیک شدن سالروز ۹ دی خاطر نشان کرد: وحدت شما و حمایت رهبری باعث شد که همگان به صحنه بیایند و در یک روز آتش فتنه را خاموش کردید، بنابراین معتقدم همچنان باید مثل همان روز ۹ دی همیشه در صحنه باشید. ۹ دی ایام الله است و باید محترم شمرده شده و همیشه حفظ شود.
دبیر شورای نگهبان در خصوص انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی و با اشاره به ثبت‌نام تعداد قابل توجهی از افراد برای شرکت در این دو انتخابات گفت:‌ مسأله انتخابات بسیار مهم است و عزت اسلام و مسلمین و افتخار ما در آن است. ما باید تلاش کنیم تا انتخاباتی سالم و توام با امنیت برگزار شود. اختلافات در این زمینه نباید اثرگذار باشد و هر کسی باید بتواند به کسی که مایل است رای دهد.
وی با اشاره به آمار بالای ثبت‌نام افراد برای شرکت در انتخابات گفت: متاسفانه آمار ثبت‌نامی‌ها چه در خبرگان و چه در مجلس شورای اسلامی بسیار بالا رفته است. سوال ما این است که آیا همه کسانی که برای انتخابات خبرگان ثبت‌نام کردند خود را مجتهد می‌دانند؟ یا کسانی که حتی یک صفحه به زبان عربی نمی‌توانند قرائت کنند با چه انگیزه ای ثبت‌نام کرده‌اند چرا این طور این افراد زحمت درست می‌کنند.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به برخی اظهارنظرها در رابطه با تائید صلاحیت‌ها خاطرنشان کرد:‌ بعضی‌ها می‌گویند صلاحیت‌ها را باید به انتخاب و رای مردم واگذار کنیم و اگر مردم به کسی رای دادند صلاحیت‌ش تائید شده است؛ این حرف یعنی قانون هیچ است. چنین کاری را هیچ کجای دنیا انجام نمی‌دهند و سابقه ندارد. در ایران شورای نگهبان است و در جاهای دیگر نهادها و مراجع دیگری برای تائید صلاحیت‌ها وجود دارد.
وی ادامه داد: برخی توقع دارند حالا که شورای نگهبان می‌خواهد نظارت کند همه را یک بار تائید کند، اما مسأله حق الناس مطرح است. فوکویاما پژوهشگر و تاریخ‌نگار ژاپنی‌الاصل و تبعه آمریکا معتقد است شورای نگهبان به عنوان مظهر قوام و دوام ولایت فقیه باید حذف شود و با یک رفراندوم از بین برود و تا وقتی که شورای نگهبان وجود دارد نظارت استصوابی از بین نمی‌رود؛ این‌ها چنین عقایدی را دنبال می‌کنند و ما باید مراقب باشیم.
وی اضافه کرد: در انتخابات سال ۸۸، ۴۰ میلیون شرکت کرده و رای دادند. کسانی بودند که معتقد به ابطال آرای این ۴۰ میلیونی بودند، اما این حق مردم بود و رهبری و شورای نگهبان بودند که این حق را حفظ کردند اما برخی می‌خواستند آن را باطل کنند. هنوز هم در همین خط برخی بازی می‌کنند.
جنتی ادامه داد: آن‌ها که در فتنه سکوت کردند و با عناوین مختلف از آن‌ها حمایت و گاه به گاه دفاع می‌کنند؛ آدم‌های اینجوری که درست دارند در زمین آمریکا بازی می‌کنند ۲۲ بهمن مردم به آن‌ها پاسخ خواهند داد. این افراد به صلاح‌شان نیست از مردم جدا شوند. سعی کنند سازی غیر از آن چه که مردم می‌خواهند نزنند.
وی در ادامه با اشاره به نمازگزاران تهرانی حاضر در نماز جمعه یادآورشد که مردم هم همین‌ها هستند. مگر مردم دیگر چه کسانی می‌خواهند باشند!
امام جمعه موقت تهران با تاکید بر رعایت قانون در انتخابات خاطر نشان کرد: ما به دنبال اجرای صحیح قانون و برگزاری انتخابات در سلامت و آزادی کامل هستیم، اگر از قانون تجاوز کردیم اعتراض کنید. اما وقتی قانون را رعایت می‌کنیم و رهبری هم بر آن تاکید دارند دیگر کسی حق اعتراض ندارد.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.