خودروهای دودزا فک پلاک می‌شوند؛ حتی اگر معاینه فنی داشته باشند

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی، از وجود ۶۰ هزار خودرو فرسوده در کشور خبر داد و گفت: خودروهای دودزا فک پلاک شده و دستور اعزام به تعمیرگاه برای آن‌ها صادر خواهد شد.

سردار تقی مهری، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا درمورد تشدید برخورد با موتورسیکلت و خودروهای دودزا با توجه به افزایش آلودگی هوا طی چند روز اخیر افزود: اکنون با توجه به دستور فرماندهی ناجا، برخورد با خودروهای دودزا در اولویت قرار دارد.
وی ادامه داد: در این راستا برخورد پلیس راهنمایی و رانندگی با موتورسیکلت و خودروهای دودزا به ویژه در کلانشهرها نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و در تهران و برخی شهرها ۷۰ درصد برخوردها تشدید شده است.

خودرویی به پارکینگ منتقل نمی‌شود
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه پس از توقیف خودروهای دودزا، معاینه فنی آن‌ها کنترل می‌شود، افزود: خودروهای دودزایی که نقص فنی دارند، فک پلاک و سپس دستور اعزام به تعمیرگاه برای آن‌ها صادر می‌شود و خودرویی را به پارکینگ منتقل نمی‌کنیم.
سردار مهری با بیان اینکه برخی مناطق به دلیل فک پلاک زیاد خودروهای دودزا، با کمبود پلاک مواجه شده‌اند، گفت: با درخواست این مناطق مجددا به آن‌ها پلاک واگذار شده است.

وجود ۶۰ هزار خودروی فرسوده در کشور
وی با بیان اینکه حتی با ارائه معاینه فنی، تمام ناوگان مینی‌بوسی استان تهران در سن فرسودگی قرار دارد، افزود: ۱۷ هزار خودروی وابسته به شهرداری (تاکسی‌ها) در سن فرسودگی هستند، ضمن اینکه در سطح کشور ۶۰ هزار خودروی فرسوده داریم و این میزان قابل توجهی است.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: بیش از هفت میلیون خودروی کاربراتوری داریم که در تشدید آلودگی هوا نقش پررنگی دارند ضمن اینکه تمام موتورسیکلت‌ها هم کاربراتوری هستند.
سردار مهری با تاکید بر اینکه در این مورد پلیس راهور وظایف خود را به درستی و با جدیت انجام داده، به شهروندان توصیه کرد که اگر در این شرایط آلودگی هوا کار اضطراری ندارند با خودروهای شخصی تردد نکنند و بیشتر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده شود.
۸۰ درصد خودروهای توقیف شده برگه معاینه فنی داشته‌اند
وی افزود: شهروندان حتما برای مطلع شدن از وضعیت خودروی خود از قبیل نقص فنی و یا دودزا بودن به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند، هرچند که ۸۰ درصد خودروهایی هم که متوقف شده‌اند، برگه معاینه فنی ارائه داده‌اند.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با تاکید بر اینکه مشکل هوای آلوده بدون مشارکت مردم حل نمی‌شود، گفت: هر نفر باید خود را در این راستا موظف بداند و در مورد کنترل خودروهای شخصی کوتاهی نکند زیرا با استفاده درست از وسایل نقلیه بطور قطع هوای پاک به محیط باز می‌گردد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.