گشایش نماد اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران در فرابورس

نماد اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران امروز در سه نماد در بازار فرابورس ایران گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، در نشست گشایش نماد این اوراق که با حضور مسعود خاتونی عضو هیات مدیره بانک، هادی سالارخیلی رئیس اداره کل سازمان و روش‌های بانک، محمدحسن ابراهیمی مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک و مسئولان فرابورس برگزار شد، سه نماد معاملاتی تملی ۶۱۱، تملی ۶۱۲ و تملی ۷۰۱ گشایش یافت.
در این نشست هادی سالارخیلی با اشاره به شکست انحصار بازار اوراق مسکن با ورود بانک ملی ایران، درباره مزیت‌های اوراق این بانک نسبت به اوراق موجود در بازار گفت: اوراق تسهیلات مسکن تا امروز در انحصار بانک مسکن بود و ورود بانک ملی ایران، انحصار این بازار را می‌شکند بنابراین قیمت برای استفاده‌کنندگان کاهش خواهد یافت. از سویی محدودیتی برای خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران در نظر گرفته نشده است در حالی که اوراق موجود در بازار دارای محدودیت در این زمینه بودند.
وی درباره دیگر مزیت اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران تصریح کرد: سال ساخت مسکن در بهره‌مندی از اوراق تسهیلات این بانک موثر نیست. منوط به اینکه ارزش‌گذاری مسکن متناسب با تسهیلات باشد.
رئیس اداره کل سازمان و روش‌های بانک ملی ایران درباره هدف عرضه این اوراق و ورود بانک ملی ایران به این بازار بیان کرد: متقاضیان این اوراق در دو دسته قرار می‌گیرند؛ متقاضیان نخست آن دسته از افرادی هستند که با سرمایه‌گذاری در بانک به دنبال انتفاع از سود سپرده‌اند. دسته دوم نیز افرادی هستند که متقاضی استفاده از تسهیلات مسکن اند اما منابع خاصی را برای بهره‌مندی از این تسهیلات ندارند.
وی تاکید کرد: برای افتتاح سپرده کوتاه مدت در بانک حداکثر ۱۰ درصد سود تعلق می‌گیرد اما با سپرده‌گذاری در بخش مسکن و خرید این اوراق، علاوه بر کسب سود سپرده، اوراق تسهیلات نیز به فرد تعلق می‌گیرد که از سود خرید و فروش در بازار فرابورس بهره‌مند است.
سالارخیلی با بیان اینکه هدف از طراحی این اوراق در بانک ملی ایران خدمت به متقاضیان تسهیلات مسکن بوده است، تاکید کرد: سیاست بانک ملی ایران از ورود به بازار اوراق تسهیلات مسکن، به هیچ عنوان منفعت‌طلبانه نیست و هدف ما شکستن قیمت این اوراق در بازار و رضایتمندی استفاده‌کنندگان از تسهیلات مسکن بوده است.
وی ابراز کرد: قیمت اوراق مسکن تا مرز ۱۰۰هزار تومان نیز رفته است اما طی روزهای گذشته که هنوز نماد اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران گشایش نیافته بود، قیمت هر برگ اوراق به مرز ۶۲هزار تومان نیز رسید.
سالارخیلی اضافه کرد: نرخ سود تسهیلات ۱۷٫۵ درصد است و نرخ اوراق را نیز بازار تعیین خواهد کرد.
رئیس اداره کل سازمان و روش‌های بانک ملی ایران درباره جزئیات این اوراق نیز گفت: در طرح یکم بانک ملی ایران، حداقل مبلغ سپرده گذاری ۱۶میلیون تومان و نرخ سود ۱۰ درصد خواهد بود و در طرح بعدی افتتاح حساب با ۵۰هزار ریال نیز امکان‌پذیر خواهد بود و نرخ سود نیز بر اساس میزان سپرده‌گذاری و نرخ سود بانکی مصوب بانک مرکزی تعیین می‌شود. ضمن اینکه همه افراد می‌توانند از این اوراق بهره‌مند باشند و علاوه بر دریافت اوراق، از نرخ سود متعادل برابر سپرده‌های کوتاه مدت منتفع شوند.
محمدحسن ابراهیمی مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک ملی ایران نیز در این نشست مهم‌ترین مزیت این اوراق را تاثیرگذاری آن هم در بازار پول و هم بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: بحث رقابتی شدن اعطای تسهیلات مزیت عرضه این اوراق از سوی بانک ملی ایران است.
وی تصریح کرد: پیش‌بینی ما این است که استقبال خوبی از این اوراق در بازار صورت گیرد و با گشایش نماد، افراد بیشتری با مزیت‌های آن آشنا خواهند شد. این اوراق ابزار مناسبی برای کسانی است که تمایل به خرید مسکن و یا سرمایه‌گذاری در این بخش دارند.
معاون عملیات و نظارت فرابورس ایران نیز با بیان اینکه اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران سال گذشته در بازار فرابورس پذیرش شد، گفت: تاکنون ۳۲هزارمیلیارد و ۶۰۰میلیون تومان اوراق مسکن بانک مسکن خریداری شده و ۷۴۵هزار نفر نیز با خریداری این اوراق، از تسهیلات مسکن استفاده کرده‌اند. امیدواریم این روند را در بخش اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران نیز شاهد باشیم.
بهنام محسنی اظهار کرد: بانک ملی ایران بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار در سال ۹۵ درباره واگذاری اوراق مسکن از سوی سایر بانک‌های تجاری جز بانک مسکن، تمهیدات لازم را برای عرضه این اوراق اندیشید و امروز هم نماد اوراق گشایش یافت.
وی خاطر نشان کرد: تا اواخر سال گذشته نرخ موثر تسهیلات حدود ۲۱ درصد بود اما با قیمت امروز اوراق، این نرخ به ۲۰ درصد کاهش یافته است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.