برترین غرفه‌های نمایشگاه کتاب معرفی شدند/ صالحی: صنعت نشر، اقتصادی محجوب است

سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی فناوری ریاست‌جمهوری نحوه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را تشریح کرد.

آیین پایانی سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، عصر امروز (شنبه ۲۲ اردیبهشت) با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد در مصلای تهران برگزار شد.
سخنرانی مقام‌های سیاسی و فرهنگی حاضر در این مراسم و اهدای تندیس به غرفه‌های برتر و منتخب، از بخش‌های مختلف آیین پایانی نمایشگاه سی‌و‌یکم کتاب بود.

جهانگیری: بخش خصوصی و شهروندان به کتاب حساس باشند
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در بخشی از سخنرانی خود ضمن اشاره به تصمیمات مناسبی که در حوزه فرهنگ کشور گرفته شده و باعث هماهنگی اهالی فرهنگ و مسئولان دولتی شده است، با تاکید بر این‌که کتاب یک کالای فرهنگی است، بیان کرد: کتاب مظهر اندیشه است و رونق دادن به آن به معنای رونق بخشیدن به اندیشه و نقد است. همچنین کتاب میدان رقابت اندیشه و نقد است.
او در ادامه درباره رویکردهای مثبت و گشایش‌های سیاسی که دولت در زمینه کتاب ایجاد کرده است، گفت: صنعت نشر، عرصه‌‌ای جمعی است و برای آن‌که شاهد رونق آن باشیم باید همه فعالان این حوزه حضور مستقیم داشته باشند. از این رو بخش خصوصی و شهروندان باید نسبت به جایگاه اهالی نشر و خانواده کتاب حساس باشند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه تعطیلی هر واحد نشر ضربه بزرگی به بدنه فرهنگی کشور وارد می‌کند، توضیح داد: با ایجاد و توسعه فضاهای مجازی، کتاب حیات جدیدی یافته است و دولت و وزارت فرهگ و ارشاد اسلامی باید نقش پررنگی در این زمینه داشته باشد.
جهانگیزی ترویج کتاب خواندن را سیاست دولت خواند و افزود: به عنوان کسی که در توسعه و اقتصاد مسئولیت دارم، می‌گویم که هر عملی اگر اقتصادی نباشد، امکان تداوم یافتن آن با دشواری همراه خواه بود. نویسندگان جوان و پیشکسوت و مولفان در نقاط مختلف کشور باید مورد توجه قرار بگیرند و در همین حال باید به اقتصاد نشر بیشتر توجه کنیم.

صالحی: نمایشگاه کتاب نقش مهمی در دیپلماسی فرهنگی دارد
در ادامه سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این‌که نمایشگاه کتاب مهم‌ترین رویداد مردمی عرصه‌ فرهنگ است، گفت: در دو روز پنج‌شنبه و جمعه براساس آمارهای دقیق جمعیت‌شناسی، ۶۰۰هزار نفر از نمایشگاه کتاب بازدید کردند. حضور بیش از نیم میلیون نفر در دو روز مایه‌ مباهات ماست و الفت مردم را با فضای فرهنگی نشان می‌دهد.
او ادامه داد: این رویداد فرهنگی، نقشی موثر در دیپلماسی فرهنگی ما دارد و فرصتی مغتنم و کمیاب را برای ارتباط با صدها موسسه، نویسنده و ناشر خارجی فراهم می‌‌کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با ارتباط حوزه‌ نشر و اشتغال هم خاطرنشان کرد: بیست عنوان یا رسته‌ شغلی در حوزه‌ نشر قبل چاپ، حین چاپ و بعد از چاپ وجود دارند؛ ناشر، نویسنده، صفحه‌آرا، ویراستار و طراح جلد در مقطع قبل از چاپ، لیتوگراف، چاپ و صحاف در مرحله‌ حین چاپ، و توزیع، پخش و کتاب‌فروشی در مرحله‌ بعد از چاپ در این صنعت فعالیت می‌‌کنند.
او به عناوین غیرمستقیم شغلی در صنعت چاپ و نشر نیز گریزی زد و خاطرنشان کرد: برای مثال، از دل یک نمایشنامه، تئاتری روی صحنه می‌‌رود که تعدادی از هنرمندان را مشغول به کار می‌کند. در کل، صنعت نشر، اقتصادی محجوب است اما می‌‌تواند به طور جدی در رابطه با شغل‌افزایی موثر واقع شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به اهمیت جریان توسعه‌ علمی در کشور عنوان کرد: تولیدات حوزه علم از اجزای اصلی توسعه‌ علمی کشور است. در ۴۰ سال گذشته، یک میلیون و دویست و سی هزار عنوان کتاب در کشور به چاپ رسیده است، ۱۴ درصد از این تولیدات به علوم عملی، طبیعی و ریاضیات اختصاص دارد و سیزده درصد به علوم اجتماعی، تاریخ و جغرافیا.

صالحی بیان کرد: در جریان تولید علم تعداد کتاب‌‌‌های مولد علم قابل توجه است، بنابراین لازم است صنعت نشر کشور از منظر توسعه‌ علمی و تولید علم بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد چراکه ناشران در کنار دانشگاه‌‌‌ها و اندیشکده‌‌‌ها، بالی اساسی در جریان توسعه‌‌ علمی هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش صنعت نشر در دیپلماسی عمومیِ فرهنگی را مهم ارزیابی کرد و گفت: صنعت نشر دریچه ارتباط ما با جهان است و کتاب خط ارتباطی فعال و خلاق ما با دنیا به شمار می‌آید.
او با اشاره به اینکه از رقم یک میلیون و دویست و سی هزار عنوان کتاب منتشر شده در ۴۰ سال گذشته، ۲۹٫۹ درصد به آثار ترجمه شده اختصاص دارد، گفت: ما جهان را از طریق کتاب می‌‌شناسیم و با آن ارتباط برقرار می‌‌کنیم بنابراین نویسندگان فرصت قابل توجهی را برای دیپلماسی عمومی و فرهنگی ما فراهم می‌‌کنند. اگر در گذشته از طریق مشاهیری چون خیام، سعدی، فردوسی و مولانا با جهان ارتباط برقرار می‌کردیم، حال صنعت چاپ و نشر برای این هدف پیشِ روی ما قرار دارد.

جوادی: امسال به اینکه چرا کتاب نمی‌خوانیم پرداختیم
محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم که عهده‌دار ریاست نمایشگاه سی‌و‌یکم کتاب بود، در سخنان کوتاهی گفت: به خاطر کتاب و ارج و اعتبار آن، میزبان مقام معظم رهبری بودیم و خوشحالیم امروز هم میزبان معاون اول رئیس‌جمهور هستیم.
او سپس با اشاره به شعار نمایشگاه امسال کتاب تهران (نه به کتاب نخواندن) گفت: ما امسال ترجیح دادیم بیشتر به این مسئله فکر کنیم و بپردازیم که چرا کتاب نمی‌خواهیم و نمی‌خوانیم و این نمایشگاه سعی کرد دلایل این مسئله را روشن کند.
جوادی از افزایش ۲۰ درصدی بازدیدکنندگان و همچنین فروش کتاب در این نمایشگاه نسبت به سال قبل خبر داد و گفت: در نمایشگاه امسال ۵۰۰هزار عنوان کتاب در بخش‌های داخلی و خارجی عرضه شد و نشست‌های مختلفی در رابطه با مسائل مختلف فرهنگی و علمی کشور تشکیل شد.

فروش ۱۳۰ میلیارد تومانی نمایشگاه سی‌ویکم
امیرمسعود شهرام‌نیا، قائم‌مقام نمایشگاه کتاب دیگر سخنران این مراسم بود که درباره نمایشگاه سی‌ویکم توضیح داد: امسال حدود ۲۱۰۰ ناشر داخلی و ۵۵۰ ناشر خارجی با بیش از ۵۰۰هزار عنوان کتاب در نمایشگاه شرکت کردند. بخش زیادی از نمایشگاه در فضای مسقف قرار داشت. نمایشگاه کتاب تهران پرمخاطب‌ترین نمایشگاه در دنیا است و از نظر گستردگی دومین نمایشگاه.
او افزود: امسال حدود ۵۳ کشور در نمایشگاه حضور داشتند و هیأت‌های صربستان به عنوان مهمان ویژه و تونس به عنوان شهر مهمان حضور فعالانه‌ای در نمایشگاه داشتند.
قائم مقام نمایشگاه کتاب بابیان اینکه سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در بعد فرهنگی و جنبه نمایشگاهی موفق بود، ادامه داد: بیش از ۲۰۰ نشست در این دوره نمایشگاه کتاب برگزار شد. برآوردهای مالی نشان می‌دهد که ۱۳۰میلیارد تومان فروش کتاب در این دوره داشته‌ایم.

در بخشی دیگر از این مراسم، غرفه‌های برتر و شایسته تقدیر سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به شرح زیر معرفی شدند:
نشر عمومی:
غرفه شایسته تقدیر: بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه
غرفه برتر: انتشارات کارنامه از تهران و نشر مرسل کاشان
نشر دانشگاهی:
غرفه برتر: انتشارات رویان‌پژوه
نشر آموزشی:
غرفه شایسته نقدیر: انتشارات تخته سیاه
غرفه برتر: انتشارات واله
نشر کودک و نوجوان:
غرفه شایسته تقدیر: انتشارات زعفران
غرفه برتر: نشر طوطی از تهران و انتشارات حدیث نینوا از شهرستان
نشر دیجیتال
غرفه برتر: ایده‌پردازان عصر نو

این گزارش به‌روزرسانی می‌شود…

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.