رد استعفای نجفی؛ پیامی به فشارها یا فرصتی به مدیریت شهری؟

شورای شهر تهران امروز با استعفای شهردار تهران موافقت نکرد. استعفایی که دلایل آن علی‌رغم آن‌که گفته می‌شود نجفی مبتلا به بیماری است، مشخص نشد.

ماجرای استعفای محمدعلی نجفی شهردار تهران امروز وارد فاز تازه‌ای شد. شورای شهر تهران در جلسه‌ای رسمی با استعفای شهردار تهران مخالفت کرد تا او در ساختمان شهرداری تهران واقع در خیابان بهشت ماندگار شود. حالا نجفی یا باز اصرار به رفتن خواهد داشت و یا دوباره کارهای خود در شهرداری را پیش خواهد گرفت. اما دلیل این قیل و قال یک ماهه چه بود؟ شهردار تهران امروز در نامه‌ای که به رئیس شورای شهر تهران نوشته بود، صراحتا دلیل استعفای خود را بیماری خوانده بود.
تاکید نجفی بر ابتلا به بیماری هم امروز در جلسه شورای شهر وجود داشت و او گفت: آن‌چه منجر به طرح موضوع استعفا شد مسئله خارج از اراده من و مبتنی بر تقدیر الهی است. حدود یک ماه و نیم قبل بر اساس اعلام پزشکان معالج، مبتلا به بیماری شدم که هم مرحله درمان سخت و هم مرحله بعد از درمان طویل المدت است. از این رو به ناچار استعفا را مطرح کردم و از شورا خواهش می‌کنم عذر من را بپیذرند.
این تاکید شهردار تهران پیش از نیز وجود داشت و او قبل از سال ۹۷ و تعطیلات نوروز ۹۷ نیز بارها اعلام کرد به دلیل ابتلا به بیماری قادر به ادامه کار در کسوت شهردار تهران نیست.
اما آن‌چه این ماجرا را عجیب می‌کرد، اظهارات اکثریت اعضای شورای شهر تهران بود. تعداد زیادی از اعضای شورا بارها طی یک ماه اخیر چند نکته شبیه به‌هم را مطرح می‌کردند. نخست این‌که استعفای نجفی تنها به دلیل بیماری نیست؛ فشارهای بیرونی در استعفای شهردار تهران تاثیر دارد و حتی عنوان شد، عملکرد فسادستیز نجفی باعث تحمیل فشارهای بیرونی به او شد. اظهارنظرهای کلی که همه آن‌ها تاکید داشت استعفا تنها به دلیل بیماری نیست و دلایل دیگری داشت. اما در همه این اظهارنظرها هیچ کدام از اعضای شورای شهر تهران صراحتا دلایل و ریشه‌های این فشارهای بیرونی را نمی‌گویند.
همین مسئله باعث می‌شود درباره استعفای شهردار تهران، حتی بعد از مورد موافقت قرارنگرفتن، این ابهام وجود داشته باشد که این فشارهای بیرونی از کجاست، دلیل آن‌ها چیست و چرا شهردار در مواجهه‌ با این فشارها تصمیم به استعفا گرفت.
اعضای شورا درباره استعفای نجفی چه گفتند؟
ناهید خداکرمی صبح امروز در جلسه بررسی استعفای شهردار تهران در صحن علنی شورای شهر تهران پس از استماع سخنان نجفی گفت: بیماری شما ربطی به استعفا ندارد چرا که درمان آن تنها یک ماه زمان می‌برد و پذیرش استعفا قبل از درمان معنا ندارد.
وی با بیان اینکه بسیاری از مسئولان به این بیماری دچار هستند و حتی برخی‌ها با قهر کردن کشور را رها کردند گفت: اما حالا نجفی برای یک درمان یک ماهه می‌خواهد استعفا دهد؟ تشریف ببرید، درمان کنید و مجددا برگردید.
زهرا صدراعظم نوری هم در مخالفت با استعفای نجفی گفت: بیماری جدید آقای نجفی بیماری رجل سیاسی کشور است. (خنده حضار) محسن هاشمی، در ادامه گفت: پس هر کسی این بیماری را ندارد رجل سیاسی نیست!؟ صدراعظم نوری در پاسخ گفت: رجل سیاسی این بیماری را مبتلا می‌شوند، مداوا می‌کنند و به سر کار برمی‌گردند، آقای نجفی هم برای مداوا اقدام کند.
محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر پس از متن استعفای نجفی در جلسه امروز شورای شهر تهران گفت:‌ سخت است که تنها موافق استعفا باشم. وی با اشاره به سوابق و رزومه نجفی گفت: نام نجفی در تارک تاریخ کشور به عنوان یک مدیر موفق نقش خواهد بست و مردم تهران نجفی را به عنوان مدیری هوشمند و مجرب در ۴۰ سال گذشته می‌شناسند.
حق‌شناس با بیان اینکه مردم با رأی قاطع به شورای شهر رأی دادند و خواستار تغییر شدند و نجفی هم با رأی همه اعضا به عنوان شهردار انتخاب شد و در این هفت ماه و نیم نیز عملکرد مناسبی داشت، گفت: به عنوان مثال نجفی شهری را تحویل گرفت که با انبوه بدهی‌ها مواجه بود و با شرایطی مواجه بودیم که باید هر ماه حدود ۵۰۰میلیارد تومان حقوق داده می‌شد اما در روزی که ما خزانه را تحویل گرفتیم تنها ۱۳میلیارد تومان پول در آن بود و در این شرایط ۶۰۰۰میلیارد بدهی نیز پرداخت شد.
مرتضی الویری، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مخالفت با استعفای نجفی در جلسه بررسی استعفای شهردار تهران با بیان اینکه تغییر مدیریت در تهران مسئله ساده‌ای نیست، گفت: من تجربه تلخ شورای شهر اول را به یاد دارم که در آن زمان به علت اختلاف جدی بین شورا و شهرداری به عنوان شهردار استعفا دادم. وی گفت: من به اعضای شورای شهر گفتم که اگر اعضا به این جمع‌بندی برسند من شهردار نباشم حتی برای یک لحظه هم نمی‌مانم، حجاریان امضای ۸ نفره از اعضای ۱۵ نفره شورا آورد که بر روی انتخاب ملک‌مدنی به عنوان شهردار تهران نظر مثبت داشتند که همان جا بر روی برگه A4 استعفا دادم و بعد با خبر شدم که با استعفای من موافقت شده است.
الویری گفت: این اتفاقات سبب لطمه خوردن شهر و اصلاح‌طلبان شد، لذا باید دقت کنیم و به راحتی فکر نکنیم که نجفی بیمار است و مدیر دیگری را انتخاب می‌کنیم چرا که تغییرات در حوزه مدیریتی دشوار است.
الویری گفت: برای من به عنوان عضو شورای شهر محرز نیست که علت استعفای نجفی فقط بیماری است. باید با مردم صریح صحبت کنیم تا دقیقا بدانند علت استعفا چیست! نه اینکه نهایتا بگویند شورا به فشارها تمکین کرده و من با استعفا مخالف هستم.
سیدحسن رسولی مخالف استعفای نجفی،‌ در نطقی گفت: من مقدمتا عرض می‌کنم که شورای پنجم عالما و عامدا به آقای نجفی رای دادیم. او گفت: مطالعه شرایط و ارقام به ما نشان داد که شهرداری تهران به فردی همچون نجفی برای برون‌رفت نیاز دارد. ای کاش آقای نجفی امروز به جای استعفا اعلام می‌کردند که کدام یک از گزارش‌های ۱۲گانه ایشان به دستگاه قضایی مورد رسیدگی قرار گرفته است.
رسولی گفت: امروز پرونده نفر دوم مدیریت شهری در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است و من به عنوان موکل مردم از روند آن بی‌اطلاع هستم. به جای اطلاع‌رسانی در مورد تخلفات، رقص دخترکان معصوم و سفره هفت‌سین در راس اخبار قرار گرفت.
الهام فخاری، موافق استعفای نجفی در نطقی گفت: شهری به جامانده از انحصارطلبی را تحویل گرفتیم. شهری که از زیر زمین تا هوای آن پیش‌فروش شده. شهری که گذشته و آینده آن به فروش رفته است. مردم با حضور میلیونی تغییر در این روند را برگزیدند. او گفت: مردم شاهد تغییر در مدیریت شهری بودند. مثل مناسبت نوروز و نوروزگاه‌ها که موجب شادی و رضایت مردم بود. با توجه به شناخت از آقای نجفی اصل بر صداقت و احترام به تشخیص ایشان است. می‌توانیم استعفای ایشان را به معنای کناره‌گیری از مدیریت شهری تلقی نکنیم. من استعفای ایشان را به منزله باور ایشان به حق مردم بر شهر می‌دانم.
حاشیه‌های استعفای نجفی
از سوی دیگر مهدی چمران، رئیس سابق شورای شهر تهران واکنش خاصی به ماجرای استعفای شهردار تهران داشت. او گفت: چگونه برخی از هر مشکلی می‌توانند یا می‌خواهند به‌نفع خود و مقاصد سیاسی‌شان بهره‌برداری کنند در حالی که استعفای آقای نجفی به‌زعم و تأکید خود ایشان تنها به‌دلیل بیماری‌شان است؟
مهدی چمران در خصوص علت اصلی استعفای شهردار تهران از این سمت با تاکید بر اینکه بیماری شهردار دلیل کناره‌گیری ایشان از شهرداری است در این‌باره خاطر‌نشان کرد: بیماری و عدم سلامت جسمی ایشان که به قول آقای نجفی که سه پزشک از ایشان کار نکردن و کناره‌گیری از کار را خواسته‌اند را چگونه می‌توان به مسائلی نسبت داد که به هیچ وجهی با استعفای شهردار تهران ارتباطی ندارد! چرا شورای شهر بیماری نجفی را انکار می‌کند؟
همچنین محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران درباره جلسه خود با مقام معظم رهبری گفت: دیدار بنده نیز با رهبر معظم انقلاب در سال گذشته در رابطه با آثار و خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صورت گرفته و ما نظرات و دیدگاه‌های ایشان را جویا شدیم تا مانند زمان حیات آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی که انتشار آثار و خاطراتش با مشورت مقام معظم رهبری بوده است، این روند ادامه یابد.
وی گفت: ایشان نیز ضمن ابراز لطف و یاد خاطرات گذشته فرمودند که به پاس رفاقت ۶۰ ساله هر نیمه شب قبل از نماز صبح برای آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نماز و دعای خیر دارند، از فعالان رسانه‌ای و مجازی می‌خواهم که از شایعه پردازی و انتشار اخبار بی اساس در این موضوع خودداری کنند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.