وزیر نیرو: خاموشی به دلیل کمبود تولید برق نداشته‌ایم

اردکانیان گفت:برنامه ما این است که در تابستان هیچ خاموشی نداشته باشیم و تاکنون خاموشی به دلیل کمبود تولید برق نداشته‌ایم.

به گزارش کیوسک تایمز و به نقل از باشگاه خبرنگاران، رضا اردکانیان وزیر نیرو در برنامه نگاه یک گفت: وزارت نیرو نماینده مردم در دولت است و ما با همه اقشار جامعه در تماس هستیم.

او در خصوص صنعت برق تصریح کرد:منابع این صنعت متکی به منابع داخلی است اما میزان مصرف به عملکرد مردم بستگی دارد.

اردکانیان گفت: تابستان امسال زودرس بود و دمای بالا و گرمای مستمر باعث شد شرایط به طوری متفاوتی باشد. امسال ۵ درصد افزایش مصرف برق داشته ایم.

وزیر نیرو بیان کرد: منابع حیاتی کشور متعلق به نسل‌های آینده است و باید توجه ویژه‌ای در خصوص میزان مصرف داشته باشیم.

اردکانیان گفت: ما هرسال یک میلیون  مشترک جدید برق داریم و باتوجه به سال جهش تولید تمامی واحدهای تولیدی و خدماتی شروع به کار کرده اند که باعث شده مصرف انرژی افزایش پیدا کند.

او افزود: برنامه ما این است که در تابستان امسال اوج بار کمتری داشته باشیم به طوری که هیچ خاموشی نداشته باشیم.

وزیر نیرو ادامه داد:ما امسال به صنایع بزرگ ۱۰ درصد بیشتر انرژی داده ایم که این نشان دهنده فعال شدن کارگاه‌های تولیدی است و همچنین در بخش کشاورزی ۴/۵ درصد افزایش مصرف انرژی داشته ایم.

او افزود: چند صد هزار دستگاه ترانس فرسوده داریم که باید سرمایه گذاری عظیمی در خصوص نوسازی آن صورت گیرد چرا که باعث بروز اختلال‌هایی در شبکه برق می شود.

اردکانیان گفت: خوشبختانه خاموشی به دلیل کمبود تولید برق نداشته ایم، اولویت ما مصارف داخلی است. ما با کشور‌های همسایه تبادل انرژی داریم، ولی برخی از اختلالات پیش آمده در حوزه برق به دلیل صادرات نبوده است.

او در خصوص مشکلات ناشی از خاموشی‌ها گفت:سال گذشته ۲۲۷ پروژه در پویش الف ب ایران به بهره برداری رسید و امسال ۲۵۰ پروژه با سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان تا پایان سال محقق می‌شود.

وزیر نیرو گفت: این طرح‌ها تسهیل کننده است و خدمات رسانی را به مردم بالا می‌برد. یکی از این موضوعات بیمه حوادث نوسانات برق مشترکین است به طوری که از هر مشترک ۵ هزار تومان بابت بیمه  اخذ می شود.

اردکانیان بیان کرد:گردش مالی خسارت بیمه در سال ۹۸، ۸۴ میلیارد تومان و در سال ۹۹ حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است و شرکت توانیر، برق منطقه‌ای و توزیع برق و شرکت بیمه به صورت متمرکز فرآیند را رصد می‌کنند.

او افزود: این پروژه با اهداف دسترسی آسان و شفاف مردم برای اعلام خسارت‌های ناشی از حوادث داخل منزل، اعلام کد رهگیری به مردم و نظارت بر اجرای روند پرداخت خسارت از طریق شرکت بیمه مربوطه اجرا شده که با این اقدام دیگر نیاز به مراجعه حضوری مردم نیست و پرداخت خسارت‌ها به مردم افزایش می‌یابد.

عضو کابینه دولت بیان کرد: خوشبختانه با اجرای طرح پویش الف ب ایران برخی از روستا‌ها به شبکه آب و برق متصل شده اند و مابقی هم در دستور کار قرار گرفته است. صادرات خدمات فنی و مهندسی ما طی ۶ سال گذشته مربوط به آب و برق بوده که رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه در سبد هزینه‌های خانوار سرجمع بهایی که برای آب و برق پرداخت می‌شود، درصد بسیار ناچیزی است و حتی زیر یک درصد است، اما به همکارانم توصیه کرده‌ام اگر چنانچه با تاخیر در پرداخت بهای آب و برق مواجه می‌شوند حداکثر همراهی را با مشترکان داشته باشند و سعی کنیم از این طریق دوران نسبتا پرفشار را برای بخشی از مشترکان کمی سهل کنیم.

اردکانیان گفت: با توجه به اتکای قابل ملاحظه منابع درآمدی آب و برق به وصولی مشترکان و اتکای بسیار کم آن به بودجه عمومی کشور، فشار هر نقصان قابل ملاحظه‌ای در دریافت این وصولی‌ها به مردم و مشترکان وارد می‌شود. چرخ صنعت آب و برق با اتکای به این منابع درآمدی می‌چرخد.

وی افزود: سعی کردیم از ظرفیت‌های دیگر در اختیار از جمله مسئولیت وزارت نیرو به عنوان رییس ایرانی کمیسیون همکاری‌های اقتصادی اوراسیا استفاده کنیم.

 

جزئیات پویش الف ب ایران

اردکانیان با اشاره به اهداف این پویش که از نیمه دوم سال گذشته آغاز شده و با بهره برداری مجموعا ۲۲۷ پروژه بزرگ آب و برق در تمام استان‌های کشور با سرمایه گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان در بیستم اسفند پارسال به اتمام رسید، اظهار داشت: ۱۰سد بزرگ، حدود سه هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی، بیش از ۶هزار هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی، تعداد قابل توجهی تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب، آبرسانی به بیش از حدود ۸۵۰ روستا، نیروگاه‌های تجدیدپذیر، مولد‌های کوچک و شبکه‌های انتقال در زمان بندی در استان‌های مختلف به بهره برداری رسید.

وی ادامه داد: برای امسال که سال جهش تولید است برنامه ریزی کردیم که از همین هفته، پویش #هرهفته الف ب ایران را  با ابعاد وسیع‌تر ادامه دهیم.

اردکانیان با بیان این که جهش تولید در بخش‌های مختلف به زیرساخت‌های آب و برق نیاز دارد گفت: وزارت نیرو باید هم با انجام اصلاحاتی در استفاده از منابع مالی،  تجهیزات، وقت و منابع انسانی و هم با اصلاح رویکرد‌ها و رویه‌ها برای خدمت رسانی بتواند امسال آماده‌تر باشد.

وزیر نیرو افزود: در بخش ساخت و ساز‌ها بنا داریم که حدود ۲۵۰ پروژه آب، برق و فاضلاب را با سرمایه گذاری حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان با استفاده از منابع مختلف بتوانیم به بهره برداری برسانیم.

اردکانیان از اطلاع رسانی دقیق‌تر در این ارتباط خبر داد و به اجمال درباره پروژه‌های مزبور توضیح داد: ۹ سد بزرگ افتتاح خواهد شد، ۹ سد بزرگ دیگر در استان‌های مختلف کشور به مرحله آبگیری خواهد رسید، حدود ۵۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی با احداث شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی که وظیفه وزارت نیرو است، آماده زیر کشت رفتن خواهد شد.

وی بهره‌برداری از ۹ تصفیه‌خانه آب، ۱۱ تصفیه‌خانه فاضلاب و بهره‌مندی ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت روستایی کشور در بیش از ۱۴۰۰ روستا از آب شرب پایدار را از دیگر پروژه‌های امسال برشمرد.

عضو کابینه دولت در خصوص نقش انرژی‌های تجدید پذیر گفت: نقش انرژی‌های تجدیدپذیر در همه کشور‌ها در حال افزایش است تا جایی که هم‌اینک ۲۸ درصد ظرفیت تولید برق جهان از قسمت تجدیدپذیر‌ها تامین می‌شود.

اردکانیان اضافه کرد: ۵۰ نیروگاه بادی در جنوب شرق کشور در حال احداث است.

وزیر نیرو اضافه کرد: ما از تحریم به عنوان یک فرصت استفاده می‌کنیم نه اینکه استقبال کنیم. نسبت به میانگین درآمد نفتی از سال ۶۰ تا امروز دولت حاضر ۲۴ درصد منابع نفتی را داشته است به طوری که دولت قبل ۴۴ درصد منبع نفتی را در اختیار داشت.

او در خصوص قطع برق بخشی از مشترکین خانگی گفت: اگر  برق واحدی قطع شده همین امروز با دفتر من تماس بگیرند تا همکاران بنده پیگیری کنند، ما هیچ وقت به بخش خانگی خاموشی نمی‌دهیم.

اردکانیان بیان کرد: در تهران ۲۵۰ اکیپ در پایان ساعت اداری تمامی ادارات را بررسی می‌کنند تا دستگاه‌های سرمایش خاموش باشند.

او افزود: خوشبختانه امسال بیش از ۱۱ میلی متر بارندگی در کشور  ثبت شده است که نسبت به بارش ۵۰ ساله مطلوب است.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه مهمترین اقدام برای مقابله با آسیب‌های سیلاب آزادسازی حریم رودخانه‌ها است، اظهار کرد: در حال حاضر دستگاه قضایی همکاری خوبی دارد و باید در این زمینه حمایت‌های لازم را داشته باشیم تا با رعایت و ماندن در چارچوب قانون از تعدی به بستر رودخانه‌ها پرهیز شود.

وزیر نیرو افزود: براساس پویش هر هفته الف- ب- ایران امسال ۹ سد بزرگ افتتاح و ۹ سد دیگر آبگیری خواهد شد همچنین ۵۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی با احداث شبکه اصلی آبیاری و زهکشی آماده کشت می‌شود.

وی گفت: احداث ۹ تصفیه خانه آب و ۱۱ تصفیه خانه فاضلاب و آبرسانی پایدار به ۱۴۰۰ روستای کشور با جمعیتی بیش از ۷۰۰ هزار نفر از دیگر برنامه‌های پویش امسال خواهد بود.

وزیر نیرو افزود: در بخش برق نیز ۱۲ نیروگاه حرارتی با ظرفیت بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ مگاوات به مدار خواهد آمد و چند صد نیروگاه خورشیدی، بادی و مقیاس کوچک به بهره برداری می‌رسد.

اردکانیان همچنین گفت: بیش از هزار و ۹۰۰ کیلومتر خط انتقال برق که متعلق به فصل ساخت و ساز‌های طرح پویش هر هفته الف- ب- ایران خواهیم داشت.

وی افزود: کار مهمتر اصلاح در ساز و کارهاست که موجب می‌شود مصرف منابع محدود بهتر شود. بنابر این ساز و کار‌ها و فرآیند‌ها و رویه کاری اصلاح می‌شود به نحوی که در آبرسانی و برق رسانی تلفات کمتری داشته باشیم و راندمان نیروگاه‌های حرارتی افزایش یابد و در جهت کوچک سازی و چابک سازی دولت قدم برداریم.

وزیر نیرو در خصوص تامین آب غیزانیه بیان کرد:در کشور ما ۹۹.۶ درصد مردم دسترسی به آب پایدار دارند و همچنین در بخش روستایی بالای ۸۸ درصد دسترسی به آب پایدار دارند.

اردکانیان گفت: مشکل آبرسانی به غیزانیه در حال رفع است که امیدواریم تا پایان تابستان این مشکل حل شود.

وزیر نیرو گفت: امروز در عرصه‌های مختلف از جمله در حوزه آب، شرایط کشور در مقایسه با متوسط جهانی و منطقه، بسیار خوب است، زیرا امروز ۱۵ درصد جمعیت شهری دنیا با وجود همه تلاش‌هایی که شده هنوز دسترسی به آب پایدار ندارند و در جمعیت روستایی نیز ۳۷ درصد جمعیت دنیا فاقد دسترسی به آب سالم و پایدار هستند این یعنی ما از متوسط جهانی بسیار بالاتر هستیم. در جمعیت شهری همپای کشور‌های توسعه یافته در کشور ما در زمینه شبکه‌های آب برای شرب و بهداشت کار شده و در روستا‌ها هم فعالیت‌های خوبی در حال انجام هست.

او با بیان اینکه وعده کردیم امسال ۲۵۰ طرح را تا پایان سال با سرمایه گذاری بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری برسانیم گفت: تا کنون در ماه‌های گذشته سال، ۳ سد در استان‌های ایلام، خراسان جنوبی و آذربایجان غربی، ۲۲ هزار هکتار شبکه در استان ایلام، آبرسانی به یک شهر جدید در استان مرکزی، آبرسانی به ۱۵ روستا در خراسان جنوبی، احداث چهار تصفیه خانه بزرگ فاضلاب در استان‌های تهران و قم، سه نیروگاه حرارتی در استان‌های تهران، بوشهر و لرستان، ۳ نیروگاه تجدیدپذیر و تعداد قابل توجهی پست‌های برق و خطوط انتقال و در مجموع ۲۵ طرح با سرمایه گذاری ۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی به ثمر رسیده است.

او با اشاره به ایجاد ۳۲ تصفیه‌خانه آب جدید در کشور در طول فعالیت دولت تدبیر و امید اظهار داشت: تا قبل از انقلاب اسلامی تنها ۲۷ تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور ایجاد شده بود که این تعداد تا قبل از دولت یازدهم به ۱۱۹ مورد افزایش یافت و امید می‌رود تا پایان دولت ۲۵ تصفیه‌خانه آب دیگر نیز به بهره‌برداری برسد.

 

ضرورت مدیریت صحیح منابع آبی

اردکانیان در ادامه با اشاره به قرارگیری کشور در منطقه خشک و نیمه‌خشک جهان بر مدیریت صحیح منابع آبی تاکید کرد و گفت: ۴۶ درصد جمعیت کشور در فلات مرکزی ایران ساکن هستند که تنها به ۲۰ درصد منابع آبی کشور دسترسی دارند.

او ادامه داد: ما امسال بعداز فروردین ماه به خاطر شیوع کرونا افزایش مصرف آب داشته ایم و در برخی شهر ها  به خصوص تبریز مشکلاتی در این حوزه پیش آمد، البته مشکل آب تبریز هم در روز‌های آینده برطرف خواهد شد.

دیگر مطالب

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.