کارنامه بازارهای موازی در ۶ ماه گذشته/ سرمایه‌گذاری کجا سود داد؟

در حالی که افزایش قیمت سکه و ارز رکوردزنی کرده و به بالاترین حد خود رسیده است، سود ۱۵ درصدی سپرده بانکی در شش ماه گذشته از تمامی بازارهای موازی سرمایه‌گذاری عقب افتاد و جذابیت خود را برای سرمایه‌گذاران خرد و کلان از دست داده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد با اقدام دولت مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده بانکی در شش ماه گذشته، بازارهای موازی حرکتی جدی را برای در اختیار گرفتن سرمایه‌های سرگردان در دستور کار خود قرار داده‌اند.
وقتی دولت با هدف کاهش قیمت تمام‌شده پول و کاهش هزینه‌های مترتب بر بانک‌ها نسبت به کاهش هفت درصدی سود سپرده‌های یک ساله اقدام کرد، بسیاری از کارشناسان حرکت بازارهای موازی، خصوصا بازار ارز و طلا و سکه را برای جذب سرمایه‌های سرگردان محتمل دانستند.
حالا از پس شش ماه اجرای این سیاست، مشخص می‌شود سود بانکی ۱۵ درصدی نتوانسته است در رقابت با بازارهای ارز و طلا و سکه، جذابیتی برای سرمایه‌گذاران داشته باشد.
برآوردها نشان می‌دهد سرمایه‌های سرگردان در بازار که همواره مفری را برای رهایی از تورم و کاهش ارزش دارایی جست‌وجو می‌کنند، با کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، جایگزین‌های تازه‌ای را پیش روی خود یافته‌اند.
شلوغی سبزه‌میدان و فردوسی نیز دلیلی بر این مدعاست به طوری که بازار ارز ایران در این دوره زمانی شاهد نوسانات شدید قیمتی بود.
در برخی مقاطع زمانی قیمت هر دلار، ارز شاخص بازار ایران محدوده ۵هزار تومانی را نیز رد کرد اما ورود بانک مرکزی به بازار و اعمال سیاست‌های سه گانه نظیر پیش‌فروش اوراق بیست درصدی، سکه بهار آزادی و گواهی سپرده ریالی مبتنی بر نرخ ارز با سود ۴ و ۴٫۵ درصد از یک سو و برخورد با دلالان ارز در بازار از سوی دیگر توانست تا حدی به کنترل قیمت دلار منجر شود.
ممنوعیت ثبت سفارش با دلار آمریکا نیز از دیگر اقداماتی است که در این راستا از نهم اسفند در دستور کار قرار گرفته است. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که سودده‌ترین بازار برای سرمایه‌گذاری در شش ماه گذشته بازار ربع سکه و کم‌سودترین بازار، بازار سود سپرده ۱۵ درصدی بانکی بوده است.
وضعیت بازار سکه
اگر کسی در یازدهم شهریور ماه با ۱۰میلیون تومان وارد بازار سکه شده باشد، توانسته است این پول را به ۷٫۲ سکه بهار آزادی طرح جدید یا ۱۴٫۵ نیم‌سکه تبدیل کند. به قیمت امروز سرمایه وی با خرید سکه تمام‌بهار طرح جدید ۱۱میلیون و ۱۸۵هزار تومان شده است. سرمایه‌گذاران در بازار سکه با همین میزان سرمایه امروز ۱۱میلیون و ۹۲هزار تومان سرمایه در اختیار دارند.
بازار ربع سکه اما متفاوت بود. قیمت ربع سکه شش ماه قبل ۳۸۶هزار تومان بوده است؛ به این ترتیب ۱۰میلیون تومان به ۲۵٫۹ربع سکه تبدیل می‌شد. سرمایه ۱۰میلیون تومانی در این شش ماه به ۱۲میلیون و ۵۶۱هزار تومان تبدیل شده است.
موقعیت کسانی که در بازار سکه گرمی سرمایه‌گذاری کرده‌اند نیز با سرمایه گذاران در ربع سکه چندان تفاوت ندارد، چرا که سرمایه ۱۰میلیونی بدون هیچ زحمتی در این شش ماه به ۱۲میلیون و ۴۸۵هزار تومان تبدیل شده است. خریداران طلای خام ۱۸ عیار نیز در این دوره با افزایش ۱میلیون و ۴۲۷هزار تومانی سرمایه‌شان روبرو شده‌اند.
و اما ارز…
کاهش قیمت ارز سبب شده در این شش ماه، افزایش چندانی در انتظار سرمایه‌های وارد شده به بازار ارز نباشد. خریداران دلار در قطع سرمایه ۱۰میلیونی ۷۷۴هزار تومان و خریداران یورو ۸۴۶هزار تومان سود کرده‌اند. البته در برخی روزها قیمت دلار افزایش قابل توجهی یافت به طوری که خریدوفروش آن متوقف شد. با این حال به دلیل حساسیت فراوان این بازار ریسک سرمایه‌گذاری در آن غالبا بالاست.
سود سپرده بانکی
بانک مرکزی یازدهم شهریور ماه، افتتاح حساب با سود بالاتر از ۱۵ درصد را برای سپرده‌های یک ساله ممنوع کرد. کسانی که پیش از این تاریخ سپرده‌ای مثلا ۱۰میلیون تومانی با سود ۲۲ درصد افتتاح کرده‌اند در این شش ماه ۱میلیون و ۱۰۰هزار تومان سود گرفته‌اند، اما کسانی که سپرده ۱۵درصدی افتتاح کرده‌اند، در این نیم سال ۷۵۰هزار تومان سود از آن خود کرده‌اند.
نکته مهم این‌جاست که ثروت نباید با ورود به بازارهایی از این دست و جابه‌جایی قیمت‌ها، که با کار اقتصادی در حوزه تولید و خدمات باید ایجاد شود. تورم در سال‌های گذشته همواره دارندگان سرمایه‌های خرد را به بازارهایی هدایت کرده است تا قدرت خرید پول در آن، ایمن باقی بماند. بازارهایی مانند بازار طلا و سکه و ارز مهمترین مقصد این دست سرمایه‌ها تلقی می‌شود.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.