پاسخ‌های نوبخت به لوموند فرانسه درباره برجام و اظهارات مکرون، اعتراضات اخیر و وضعیت زندانیان

نوبخت درباره دستور رئیس‌جمهور برای پیگیری چند مرگ در بازداشتگاه‌ها گفت: ایشان به مردم وصل هستند و با مردم سخن خواهند گفت. ما معتقدیم که صیانت از سلامت زندانیان وظیفه ماست به همین جهت ما نسبت به همه احساس وظیفه می‌کنیم، مخصوصا نسبت به زندانیان.

روزنامه لوموند فرانسه گفت‌گویی با محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور منتشر کرده است که متن ترجمه شده آن را در ادامه می‌خوانید:
سوال اول مربوط به اظهارات اقای مکرون درباره مذاکرات درباره برنامه موشکی ایران. موضع ایران نسبت به این اظهارات چیست؟
موضع جمهوری اسلامی ایران درباره این مساله قبلا اعلام شده است. ما نه درباره امنیت ملی‌مان مذاکره می‌کنیم و نه درباره ظرفیت دفاعی‌مان. ما این اظهارات آقای مکرون را مردود می‌دانیم.
در حالی که دونالد ترامپ باید هر ۱۲۰ روز یک بار تصمیم بگیرد که تحریم‌ها را در کادر برجام معلق نگه دارد، اگر احیانا بار آینده تصمیم بگیرد آن‌ها را دوباره اعمال کند، انتظار شما از اروپا و مخصوصا کشور فرانسه چیست؟
شاید هنوز برای پاسخ نهایی دادن به این سوال زود باشد. کشورهای درگیر در برجام یک پکیج/package هستند و اگر یکی بدعهدی کند، باید ببینیم که آیا بقیه این مساله را جبران می‌کنند یا نه. اما تردید نکنید که اگر منافع ما تامین نشود، ما یک لحظه هم در برجام باقی نخواهیم ماند. البته ما برهم زننده این میثاق بین دولی نخواهیم بود بلکه فقط پاسخ خواهیم داد.
در صورتی که آمریکا از برجام خارج شود، انتظار شما از کشورهای اروپایی دیگر و مخصوصا از فرانسه چه خواهد بود؟
بنا به هر دلیلی، شخصیتی مثل ترامپ حرف‌هایی می‌زند که با مفاد برجام تضاد دارد. ما نه تنها انتظارمان این نیست که کشورهایی مثل فرانسه و اتحادیه اروپا از او دنباله‌روی کنند و توافق بین‌المللی خودشان را نادیده بگیرند، بلکه انتظار داریم که آن‌ها این کم گذاشتن را جبران کنند. با توجه به جایگاه آزادی‌خواه کشور فرانسه و فرهنگ عمیقش، ما از آقای مکرون انتظار داریم که مسئولانه‌تر عمل کنند. ترامپ تاکنون نشان داده که زود نظرش را درباره بسیاری از مسائل عوض می‌کند، از جمله درباره معاهده آب و هوای پاریس که نظرش عوض شد.
امروز تحلیل شما از اعتراضات اخیر در دی ماه چه می‌باشد؟
در هر کشوری یک تعدادی می‌توانند نظرات متفاوتی داشته باشند. بعد از انقلاب در سال ۵۷، ما برای دموکراتیک کردن نظام جمهوری اسلامی آن را به همه‌پرسی گذاشتیم. آخرین رجوع به آرای مردم هم چند ماه پیش انجام شد که ۴۰میلیون ایرانی در ایران و در خارج رای دادند و با رای قاطع دولت دوازدهم را انتخاب کردند. ما از جایگاه قانونی و پشتیبانی مردمی برخوردار هستیم و اگر اعتراضاتی هم وجود دارد، در دورن خانواده اتفاق افتاده است. ما باید حرف‌های فرزندانمان را بشنویم، حتی اگر در پاره‌ای از موارد برای استیفای حقوقشان صدایشان را هم بلند کرده باشند. ما باید تحمل داشته باشیم و بتوانیم به درستی بفهمیم چه گفته‌اند و با توجه به مقدورات و امکاناتی که داریم در جهت تامین خواسته‌هایشان اقدام کنیم.
آیا تخمینی از میزان محبوبیت آقای روحانی دارید؟
نظرسنجی‌های خاصی که صورت گرفته در این فاصله دوباره نشان داده است که آقای روحانی نسبت به سایر افراد در عرصه سیاسی هنوز محبوب‌ترین هستند. من بر پایه یک نظرسنجی که وزیر اطلاعات در دولت ارائه کرد صحبت می‌کنم. میزان درصد محبوبیت آقای روحانی را خاطرم نیست.
آقای روحانی در سخنرانی روز ۲۲ بهمن حرف از رجوع به آرای مردم برای حل بعضی مسائل کشور زدند. منظورشان دقیقا چه مسائلی بود؟
آقای روحانی در آن سخنرانی به اصل ۵۹ قانون اساسی تاکید داشتند. در واقع ایشان پیامشان خطاب به فرزندان و نسل جوان بود که بدانند قانون اساسی ظرفیت‌های زیادی دارد و اگر مشکلاتی وجود دارد به دلیل این است که قانون اساسی کامل اجرا نمی‌شود. ایشان گفتند: چرا اختلاف؟ تفاوت نظر ممکن است وجود داشته باشد. اما چرا دعوا؟ وقتی که اختلافی داریم، می‌توانیم رجوع کنیم به این اصل قانون اساسی که رافع اختلافات است. آقای روحانی در ضمن می‌خواستند در سالگرد انقلاب یادآوری کنند که که نظام ما انعطلاف‌پذیر است و این نظام اگر به‌رغم جنگ، تحریم‌ها و ترور شخصیت‌های سیاسی ما، در این چهل سال باقی مانده است به همین دلیل است که دموکراتیک و انعطاف‌پذیر است.
آقای روحانی دستور تشکیل کمیته‌ای برای رسیدگی به چند مرگ اخیر در بازداشتگاه داده‌اند. توانایی ایشان برای ورود به حوزه‌هایی مثل حوزه‌های مربوط به قوه قضاییه چیست؟
آقای روحانی رئیس‌جمهور این کشور هستند. ایشان دو مسئولیت دارند: یکی ریاست قوه مجریه است که بعد از رهبری بالاترین مقام می‌باشد و دیگری هم آن که ایشان مسئول اجرای قانون اساسی هستند. مهم‌تر هم آن است که ایشان به مردم وصل هستند و با مردم سخن خواهند گفت. ما معتقدیم که صیانت از سلامت زندانیان وظیفه ماست. آن‌ها حداکثر باید به اندازه مجازاتی که قانون برایشان تعیین می‌کند مجازات تحمل کنند. به همین جهت ما نسبت به همه احساس وظیفه می‌کنیم، مخصوصا نسبت به زندانیان.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.