متن کامل طرح یک‌فوریتی نمایندگان مجلس برای دریافت غرامت و خسارت از آمریکا

نمایندگان مجلس طرحی را با قید یک فوریت و با عنوان دریافت غرامت و خسارت از آمریکا تهیه و تدوین کردند.

متن کامل این طرح به شرح زیر است:
ماده واحده- دولت موظف است به منظور استیفای حقوق ملت ایران اقدامات حقوقی لازم را در رابطه با اخذ غرامت‌ها و خسارت‌ها از دولت آمریکا متناسب با مشارکت در موارد ذیل به عمل آورد.

۱- پرداخت غرامت بابت خسارت‌های جانی و مالی که از کودتای ۲۸ مرداد تا پیروزی انقلاب اسلامی به علت روی کار آمدن دولت دست‌نشانده آمریکا به ملت ایران تحمیل شده است.
۲- پرداخت غرامت بابت بیش از ۲۲۳۰۰۰ نفر شهید دوران دفاع مقدس و قریب ششصد هزار نفر جانباز و آزاده که به علت همکاری اطلاعاتی، سیاسی و نظامی آمریکا با حمله صدام به ایران به شهادت رسیده و یا صدمه دیده‌اند.
۳- پرداخت غرامت و خسارت ۱۰۰۰ میلیارد دلاری جنگ صدام که با حمایت مستقیم آمریکا صورت گرفت.
۴- پرداخت غرامت بابت ۱۷۰۰۰ شهید ترور که با همدستی آمریکا به شهادت رسیدند و هم‌اکنون در آمریکا و عراق تحت حمایت مستقیم دولت و کنگره آمریکا هستند.
۵- پرداخت غرامت بابت اموال و دارایی‌هایی که بر خلاف عرف و قواعد بین‌المللی بلوکه شده ایران در آمریکا و نیز پرداخت خسارت و عدم النفع مربوط به آن‌ها.
۶- پرداخت خسارت بابت به شهادت رساندن صدها تن از حجاج سال ۱۳۶۶ و فاجعه منا در سال جاری به علت حمایت و پشتیبانی آمریکا از دولت سعودی.
۷- پرداخت خسارت و عدم النفع کلیه اموال فرهنگی، هنری و باستانی ایران که در موزه‌ها و موسسات آمریکایی نگهداری می‌شود.
۸- پرداخت خسارت و غرامت بابت تحریم کشتی‌های جمهوری اسلامی ایران بر خلاف قواعد بین‌المللی.
۹- پرداخت خسارت بابت تحریم خرید و فروش قطعات و هواپیمای مسافربری علیه جمهوری اسلامی ایران بر خلاف عرف و قواعد بین‌المللی.
۱۰- پرداخت غرامت بابت کلیه ایرانیان مورد ربایش، ترور و انفجار در خارج از کشور که با حمایت آمریکا از جمله در کشورهای افغانستان، یمن، لبنان، سوریه و عراق و … انجام شده است.
۱۱- پرداخت غرامت بابت کودتای نوژه که با حمایت و همکاری مستقیم آمریکا صورت گرفت.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.