روحانی: شاه فکر می‌کرد با کشتار مردم انقلاب تمام می‎شود/ برنامه‎های دولت برای کاهش ترافیک، سرعت حمل‌ونقل و بهبود شرایط محیط زیست

رئیس جمهور، توسعه حمل‌ونقل عمومی و کنترل تردد انواع خودروها را عامل مهمی در بهبود محیط زیست دانست و با تاکید بر اینکه طرح نوسازی ناوگان حمل‌ونقل گام بزرگ دولت برای بهبود محیط زیست است، اظهار داشت: رفاه و آلودگی هوا همراه با صنعتی شدن است اما محیط زیست و سلامت مردم باید اولویت اصلی باشد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی روز دوشنبه در همایش طرح‌های نوسازی ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای و درون‌شهری و طرح‌های اشتغال‌زایی، با بیان اینکه خودروهای فرسوده باید به‌طور کامل از رده خارج شوند، اظهارداشت: ما برای نوسازی خودروهای فرسوده، علاوه بر محیط زیست به صرفه‌جویی انرژی هم توجه داریم.
روحانی در این مراسم که با حضور جمعی از وزرا، معاونان رئیس‌جمهور، استانداران، مسئولان دستگاه‌های ذیربط و فعالان اقتصادی در بخش صنعت خودرو و حمل‌ونقل برگزار شد، ضمن تبریک ایام‌الله دهه فجر به ملت ایران، گفت: اگر حضور، فداکاری، ایثار، ایستادگی و استقامت مردم نبود، امکان نداشت انقلاب مردم در برابر رژیم شاه که همه قدرت‌های جهانی از او پشتیبانی می‌کردند و همه توانشان را علیه مردم بکار گرفته بودند، پیروز شوند.

اهم این سخنرانی را در ادامه بخوانید:
* هنگامی که امام(ره) تصمیم می‌گیرد به فرانسه برود در حقیقت آن‌ها نمی‌دانستند چه شخصیتی وارد این کشور شده است چرا که براساس عرف آن روزها هر ایرانی که وارد فرانسه می‌شد، سه ماه ویزای این کشور را برایش در نظر می‌گرفتند و شاید از قبل معلوم بود که امام با آن شخصیت سیاسی و دینی قرار است به فرانسه برود، از سفر به این کشور نیز ممانعت می‌کردند.
* در آن روزها همه دنیا دست به دست هم داده بودند که این انقلاب موفق نشود، ضمن اینکه وقوع انقلاب یک غافل‌گیری عمومی در سطح جهان به‌وجود آورد، چرا که هیچ‌کس تصور نمی‌کرد، نهضتی که به رهبری یک مرجع و شخصیت دینی پایه‌گذاری شده و مردم حاضر در مساجد و حسینیه‌ها آن را دنبال می‌کنند، به پیروزی برسد و از این متد، پیروزی حاصل شود.
* رژیم شاه در آن دوران به نیروی مسلح و ارتش تکیه کرده بود و تصور می‌کردند در نهایت این انقلاب با کشتار مردم تمام می‌شود؛ آن‌ها نمی‌دانستند ارتش به جز عده‌ای از سران آن، مردمی هستند و وقتی می‌بینند مردم خواسته‌ای دارند در جهت خواسته آن‌ها حرکت می‌کنند.
* پیروزی انقلاب اسلامی یک معجزه تاریخی و سیاسی بود، به واسطه این انقلاب برخی از کشورهای منطقه عصبانی و نسبت به آینده خود نگران شدند و منافع قدرت‌های بزرگ به خطر افتاد و این در حالی است که بدخواهان انقلاب پس از گذشت ۳۹ سال هنوز رها نکرده و می‌خواهند از ملت ایران انتقام بگیرند.
* خوشبختانه پیروزی انقلاب و دهه فجر در طول ۳۹ سال گذشته عامل تحرک و نشاط ما بوده است و دولت‌ها همواره تلاش کردند تا در این ایام هدیه‌ای برای مردم داشته باشند و کوششی که برای بهره‌برداری از پروژه‌های مختلف در سطح کشور انجام می‌شود، از آثار مبارک انقلاب است که ما را وادار می‌کند با نشاط بیشتری وارد عمل شویم.
* ایران ملتی بزرگ و فهیم دارد که در تاریخ قبل و بعد از اسلام تمدن‌ساز بوده است و وقتی اسلام وارد این سرزمین شده مردم ایران آن را با اشتیاق پذیرفته‌اند و دلیل آن این است که تا به امروز بهترین مفسران قرآن و سیره اهل بیت (ع) و بهترین لغت‌دان‌های صرف و نحو و ادبیات عربی از ایرانی‌ها هستند و این نشان می‌دهد که این ملت عاشق دین اسلام است.
* حدود یک میلیارد نفر از مسلمانان جهان در کشورهای شرقی ایران حضور دارند. اسلام از دروازه ایران به این کشورها منتقل شده چرا که ملت ایران به اسلام معتقد بوده و بار مسئولیت نشر آن را خود برعهده گرفته است.
* گسترش صنعت در عین حالی که رفاه و پیشرفت را به دنبال دارد، مشکلات و آلودگی‌هایی هم به همراه می‌آورد که در این راستا صنعت‌گران بیشترین مسئولیت را برای رفع این مشکلات و حفظ محیط زیست برعهده دارند.
* مردم در شرایط آلودگی با سختی‌های بسیاری مواجه می‌‌شوند و نمی‌توانند زندگی عادی خود را دنبال کنند و ما نمی‌توانیم در برابر این مشکلات بی‌تفاوت باشیم.
* امروز در دنیا کشورهایی هستند که در شرایط آلودگی چند روز اجازه تردد خودرو نمی‌دهند، اگر در کشور ما ناوگان حمل‌ونقل عمومی شرایط لازم و امکانات مناسب را برای ارایه سرویس قابل قبول داشته باشد، می‌توانیم به جای آنکه مدارس را تعطیل کنیم، تردد خودروها را محدود نماییم.
* آلودگی هوا در تهران توسط تردد کامیون‌ها در شب و اتوبوس‌ها و سرویس ادارات ایجاد می‌شود. متأسفانه سرویس حمل‌ونقل عمومی ما هم دچار مشکلات فراوانی است و همه دستگاه‌ها باید در راستای حل این مشکلات کمک کنند و نباید تنها سازمان محیط زیست را در این راستا مسئول بدانیم بلکه همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها باید وارد میدان شده و کمک کنند.
* اقدامات در راستای نوسازی ناوگان فرسوده با کندی همراه است و این نمی‌تواند ما را به مقصود و هدفی که در نظر داریم، برساند و مانند شناگری هستیم که در شدت جریان آب در جهت مخالف شنا می‌کند. باید راه پرشتابی برای غلبه بر روند سریع آلودگی محیط زیست پیدا کنیم.
* دولت دوازدهم موضوع اصلاح ناوگان حمل‌ونقل عمومی و خودروهای فرسوده را تا پایان فعالیتش ادامه می‌دهد. امروز در کلان‌شهرها بخش اعظمی از آلودگی هوا به‌خاطر سوختی است که مصرف می‌شود و دولت با تلاش مردم در حال انجام اقداماتی است تا بتواند قدم به قدم آلودگی‌ها را به طور سالانه کاهش دهد. حتی افرادی که با این خودروها کار می‌کنند نیز دچار مشکل خواهند شد و این در نهایت در نشاط، روحیه و سلامت جامعه تأثیرگذار خواهد بود.
* خارج کردن خودروهای فرسوده و آلوده‌کننده اولین گام در راستای حفظ محیط زیست است. ما می‌خواهیم تا اصل صرفه‌جویی در انرژی را در کنار اصل حفاظت از محیط زیست ضمیمه کنیم.
* روزانه ۵٫۵میلیون بشکه نفت و یا معادل آن در کشور مصرف می‌شود، اگر در این میزان صرفه‌جویی شود، به همان نسبت صادرات و درآمد ارزی کشور، بیشتر خواهد شد.
* در این راستا وزیر نفت باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که نتیجه آن کاهش مصرف باشد، وزیر صنعت، معدن و تجارت باید در راستای تولید خودروهای کم‌مصرف، تلاش کند. وزیر راه و شهرسازی می‌بایست در زمینه اصلاح جاده‌ها تلاش کرده و بانک مرکزی نیز کمک‌های لازم را ارایه نماید چرا که تلفیق این اقدامات باعث کاهش آلودگی‌ها، افزایش درآمدها و ایجاد تحول بزرگ در صنعت خواهد شد. با ایجاد تحول در صنعت خودروسازی به‌ویژه تولید کامیون‌های بروز، اشتغال نیز افزایش می‌یابد. ما باید خود را برای صادرات کامیون به کشورهای منطقه آماده کنیم و این در حالی است که امروز در زمینه تولید و صادرات اتوبوس به کشورهای همسایه قدم‌های خوبی برداشته‌ایم و در زمینه خودروسازی، متخصصان کشور مهارت‌هایی دارند که می‌تواند به صادرات خودرو منجر شود.
* آن‌چه امروز به مردم قول می‌دهیم آن است که دولت دوازدهم مصمم‌تر از دولت یازدهم اهتمام دارد که خودروهای فرسوده را در اسرع وقت از ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای برون‌شهری و درون‌شهری، خارج کند و تلاش ما این است که بتوانیم در سال‌های پیش‌رو آن را به انجام برسانیم. باید تلاشی را انجام دهیم که با همکاری وزارت راه و شهرسازی، نفت و صنعت، معدن و تجارت این کار انجام شود و از فرسوده‌ترین‌ها خودروها، شروع به نوسازی کنیم.
* به واسطه این طرح آلودگی‌ها از بین رفته و سرعت حمل‌ونقل افزایش یافته و ترافیک جاده‌ای کشور که برخی اوقات به‌خاطر حضور خودروهای سنگین ایجاد می‌شود، روان خواهد شد و این به مردم در انجام کارهای خود و تسهیل شرایط زندگی کمک خواهد کرد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.