از سرگیری روابط بانک ملی ایران با بانک‌های خارجی

بانک ملی ایران به دنبال رفع تحریم‌ها علیه کشور و از سر گرفتن روابط بین‌الملل در سیستم بانکی جهان، تا کنون با ۴۵ بانک خارجی ارتباط کارگزاری مستقیم ایجاد کرده و از این رو ارائه خدمات در ۱۵۰ بانک فراهم شده است.

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، پیش از آغاز تحریم‌ها، این بانک بیش از ۶۰ سال سابقه کار بین‌المللی داشت و با ۶۰۰ کارگزار در دنیا همکاری می‌کرد. همچنین آن زمان دست کم ۳۰۰ حساب کارگزاری فعال در این بانک وجود داشت اما با اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشور و نظام بانکی، کار به جایی رسید که بانک ملی ایران حتی یک خدمت ارزی هم نمی‌توانست ارائه کند و در واقع رابطه ۶۰ ساله کارگزاری‌ها با بانک ملی ایران، طی پنج سال به طور کامل قطع شد.
با این حال با قطعی شدن برجام، بانک ملی ایران بلافاصله به احیای روابط کارگزاری و بین‌المللی اقدام کرد، به طوری که ابتدا با ۳۰۰ بانک خارجی مکاتبه و برقراری دوباره ارتباطات را پیگیری شد.
این اقدام در حال حاضر به ایجاد رابطه کارگزاری مستقیم با کشورهای حوزه اروپا، آسیای شرقی و آمریکای جنوبی منتهی شده است به طوری که در سال گذشته نیز این بانک با ۳۰ کارگزار ارتباط مستقیم برقرار کرد و تعداد پیام‌های سوئیفتی صادره توسط بانک از زمان اجرای برجام تا پایان سال ۹۵ به ۱۹هزار و ۸۱۰ فقره و تعداد پیام‌های وارده به ۱۵هزار و ۴۵۶ فقره رسیده است.
تعداد پیام‌های سوئیفتی وارده و صادره این بانک در ۱۰ ماه ابتدای امسال نیز به ۴۰هزار و ۶۹۷ فقره می‌رسد که درمجموع تعداد این پیام‌ها از پسابرجام تا کنون بر ۷۳هزار و ۶۱۹ فقره بالغ می‌شود.
از نظر میزان روابط با بانک‌های خارجی نیز تاکنون از هشت بانک در کشورهای دانمارک، اتریش، روسیه، ایتالیا، ژاپن، آلمان، کره‌جنوبی و چین تا میزان ۷میلیارد دلار قرارداد عمومی فاینانس دریافت شده که سه فقره قرارداد نهایی و امضا شده‌اند.
همچنین در سال گذشته و ۱۰ ماه ابتدای امسال تعداد ۵هزار و ۴۵۷ فقره اعتبار برات و حواله اسنادی به حجم ۲هزار و ۸میلیون دلار و ۱۷هزار و ۷۵۶ فقره حواله با ارز غیربازرگانی به ارزش ۶هزار و ۵۳۲میلیون دلار توسط شعب و واحدهای داخل کشور بانک ملی ایران صادر شده است.
حجم تامین مالی خارجی فاینانس در سال ۹۵ و ۱۰ ماه ابتدای سال جاری ۱۰۵میلیون دلار بوده است که بر اساس این آمار می‌توان نتیجه‌گیری کرد با گشایش‌های پسابرجام، خساراتی که در دوران تحریم به بانک وارد شده بود، در حال جبران هستند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.