جذب ۳.۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس گفت طی دوسال گذشته ۳.۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید در این منطقه جذب و بیش از ۵ میلیون تن انواع محصولات از منطقه صادر شده است.

به نقل از ایمیدرو، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در دیدار سفیر عمان در ایران که به منظور تبادل تجارب و ارتباط بخش‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های عمانی با شرکت‌های ایرانی، انجام شد، تصریح کرد: دسترسی به آب‌های آزاد، همجواری با منابع عظیم نفت و گاز، وجود تاسیسات بندری و حمل و نقل دریایی، ریلی، جاده‌ای، هوایی و نزدیکی به بازارهای هدف و همچنین وجود زیرساخت‌های لازم در بخش‌های مختلف باعث شده این منطقه شتاب فزاینده‌ای برای تبدیل شدن به قطب صنعت، تجارت و بازرگانی خارجی فولاد و آلومینیوم و مواد معدنی داشته باشد.
وی افزود: اهداف منطقه برای تولید ۱۰ میلیون تن فولاد، ۲.۱ میلیون تن آلومینیوم، تخلیه و بارگیری ۷۰ میلیون تن مواد نفتی و معدنی، شش میلیارد دلار صادرات غیرنفتی، ایجاد اشتغال برای ۳۰ هزار نفر ، جذب سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری، تولید ۵۶۰۰ مگاوات برق و هزاران میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت‌ها برای افق ۱۴۰۴ برنامه‌ریزی شده است.
وی ارزش صادرات غیرنفتی از منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس را در حال حاضر یک میلیارد دلار ذکر کرد و گفت: همچنین تاکنون ۱۳ هزار شغل در این منطقه ایجاد شده، ضمن اینکه اکنون ۵.۵ میلیارد دلار پروژه در این منطقه در دست اجرا و پنج میلیارد دلار پروژه در دست مذاکره قرار دارد.
هندیان افزود: استقرار پنج مجتمع فولادسازی برای ایجاد ظرفیت ۱۰ میلیون تن فولاد، دو مجتمع آلومینیوم با ظرفیت ۲۵۷ هزار تن، یک مجتمع تولید روی، دو مجتمع گندله سازی، پنج مجتمع آب شیرین کن با ظرفیت ۲۰۰ هزار مترمکعب آب، یک مجتمع قیر با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن و سه پست اسکله مواد معدنی و فلزی با ظرفیت ۲۷ میلیون تن منطقه را به قطب صنایع انرژی بر تبدیل کرده است.
وی به میزان سرمایه‌گذاری در این مجموعه اقتصادی اشاره و خاطرنشان کرد: منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس با جذب ۹ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعتی و تولیدی از مناطق ویژه مهم و برتر کشور است به طوری که فقط طی دوسال گذشته ۳.۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید جذب و بیش از ۵ میلیون تن انواع محصولات از منطقه صادر شده است.
هندیان با بیان اینکه کشور عمان از ظرفیت‌های خوبی در زمینه صنایع معدنی و فلزی بخصوص صنعت فولاد برخوردار است، زمینه‌های همکاری منطقه ویژه خلیج فارس و کشور عمان را در حوزه‌های صنعتی، تجاری و سرمایه‌گذاری مناسب دانست و اظهار امیدواری کرد در آینده‌ای نزدیک شاهد حضور صنعت‌گران و سرمایه‌گذاران عمانی در منطقه باشیم.
در پایان این جلسه رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان، نقش فولاد و آلومینیوم را در مناسبات اقتصادی یک اولویت اثرگذار برشمرد و افزود: نتایج بازدید و تصمیمات اتخاذ شده برای تحقق روابط مناسب اقتصادی به زودی در قالب پیشنهادهای سرمایه‌گذاری در زمینه تولید کود شیمیایی از طریق خوراک گاز و سایر طرح‌های صنعتی به منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس اعلام خواهد شد.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.