جراحی تومور مغزی بدون بیهوشی در شیراز

جراحان دانشگاه علوم پزشکی شیراز موفق شدند بدون بیهوشی، تومور مغزی بیمار 32 ساله را جراحی کنند.

دکتر آرش صفاریان، استادیار جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: "مهدی ندیمی فرد" بیمار مبتلا به تومور مغزی در مجاورت ناحیه بروکا (مرکز تکلم مغزی)، مورد عمل جراحی باز مغز قرار گرفت.
وی درباره خصوصیت این عمل جراحی افزود: با توجه به اینکه این تومور در ناحیه تکلم بیمار بود، باید وضعیت لحظه به لحظه عمل جراحی از نظر سلامت ناحیه تکلم مغز مورد بررسی دقیق قرار می‌گرفت. پس از مشورت با تیم متخصص بیهوشی قرار شد تا با استفاده از روش نادر بی‌حس کردن اعصاب مغز، بیمار بیهوش نشود تا در طول عمل جراحی وضعیت تکلم بیمار به کمک صحبت کردن با او کنترل شود.
استادیار جراحی مغز و اعصاب با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت بیمار خوب است و به زودی مرخص می‌شود، اضافه کرد: انجام این عمل در جنوب کشور، سابقه نداشته است.
صفاریان از همکاری صمیمانه دکتر امینی، استادیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر آرش فربود، استادیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، حمید پناهیان مدیر بیمارستان شهید دکتر چمران، کارکنان بیهوشی، اتاق عمل و بخش مغز و اعصاب، در تلاش برای انجام موفقیت‌آمیز این عمل جراحی قدردانی کرد.
دکتر آرش فربود، استادیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: با توجه به نیاز این جراحی، اعصاب نواحی پوست سر مورد بی‌حسی کامل قرار گرفت و سایر قسمت‌های دردزا نیز به کمک جراح در حین عمل، بی‌حس شد.
فربود افزود: بدین ترتیب بدون نیاز به بیهوشی عمومی و لوله گذاری، جراحی بیمار در حالت هوشیاری کامل، انجام شد؛ به نحوی که در مراحل خطیر جراحی مانند برداشتن تومور، بیمار قادر به صحبت و برقرار کردن ارتباط با دیگران بود.
وی با بیان اینکه در این روش بیمار هیچگونه دردی را احساس نمی‌کند، افزود: این عمل حدود دو ساعت و نیم طول کشید و به همین دلیل، بیمار هیچ گونه ناراحتی خاصی نداشت.
این بیمار 32 ساله که از چند روز پیش به طور ناگهانی دچار سردرد شده بود، به مراکز درمانی مختلف مراجعه کرده بود. وی که اکنون دوران بهبودی را در بیمارستان شهید چمران شیراز سپری می‌کند، گفت: قبل از عمل جراحی، بارها دچار حالت تشنج شدم. پس از انجام معاینه، آزمایش و عکسبرداری‌های مختلف، وجود تومور مغزی تشخیص داده شد و تیم پزشکی جراحی مغز و اعصاب بیمارستان شهید دکتر چمران تصمیم به انجام این جراحی گرفتند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.